Konkurs na najlepszego czytelnika roku szkolnego 2016/2017 rozstrzygnięty!

W obecnym roku szkolnym wyłoniono najlepszych czytelników Zespołu Szkół Nr 1 w poszczególnych typach: liceum, technikum i zasadniczej szkoły zawodowej. Pod uwagę wzięto ilość wypożyczonych książek w okresie od września 2016 r. do maja 2017 r. Zwycięzcami konkursu zostali uczniowie z największą liczbą wypożyczeń. Otrzymają oni nagrody książkowe w trakcie uroczystości zakończenia roku szkolnego.
Zwycięzcami konkursu roku szkolnego 2016/2017 roku zostali:
Liceum ogólnokształcące: Czapska Patrycja kl. 2a
Technikum: ex aequo: Borkowska Agnieszka kl. 3h i Borys Aleksandra kl. Ii
Zasadnicza Szkoła Zawodowa: Jarząbek Marlena kl. 1 l.

Rozstrzygnięcie konkursu Bliżej Książki!

W przeddzień Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zostali wyłonieni zwycięzcy konkursu czytelniczego ,,Bliżej Książki". Uczniowie zmierzyli się z pytaniami z dziedzin literatury polskiej, zagranicznej i kultury europejskiej. Co tydzień, na stronie internetowej szkoły w zakładce biblioteka, umieszczane były zestawy pytań, na które uczestnicy konkursu musieli odpowiedzieć w formie pisemnej i złożyć w bibliotece szkolnej. Konkurs trwał miesiąc, a jego zakończenie było uwieńczeniem obchodów Światowego Dnia Książki, obchodzonego co roku 23 kwietnia. Niżej przedstawiamy laureatów konkursu:
1. miejsce Norbert Haftek 2j (uczeń technikum informatycznego) i Kacper Sobieski 4h (uczeń technikum hotelarstwa),
2. miejsce Natalia Leśniewska 4j (uczennica technikum informatycznego).

Osoby te zostaną obdarowane pakietem książek, a wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.

,,Magiczna podróż po literaturze. Różne oblicza książki"

W dniach 6- 7. 04 w bibliotece szkolnej gościliśmy panią Renatę Jaroszewską (pracownika Biblioteki Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim), która to przeniosła nas do niezwykłej krainy książek. ,,Magiczna podróż po literaturze. Różne oblicza książki" to cykl spotkań dla uczniów różnych typów szkół na terenie Sokołowa Podlaskiego, mających na celu zainteresowanie czytelnika inną formą książki. Dzięki spotkaniu dowiedzieliśmy się, iż książka nie musi być wydana tylko jako kodeks, ale może przybierać inne formy, w zależności od wyobraźni autora. Dzięki p. Jaroszewskiej mogliśmy zobaczyć różne kształty książek: książkę harmonijkę, książkę przestrzenną (tzw. pop up), książkę z szufladą, książkę z kieszonkami, książkę- torebkę. Zobaczyliśmy też egzemplarze dla niewidomych pisane alfabetem Braille'a, a także książki graficzne (picture's book- książkę z oczami Iwony Chmielewskiej "Oczy" i powieść graficzną- pt. "Przybysz"). Informacje te są o tyle bardziej cenne, iż większość z przedstawionych przez bibliotekarza zbiorów nie jest powszechnie dostępna na rynku wydawniczym, występują one jedynie jako eksponaty muzealne lub na aukcjach wydawniczych w Polsce i za granicą.
Na spotkaniu poznaliśmy nazwiska cenionych za granicą polskich twórców, np. wybitnej ilustratorki Joanny Concejo - współautorki książki- harmonijki "Książę w cukierni", mierzącej ok. 6 m długości. Największy zachwyt wśród uczniów wywołały książki przestrzenne tzw. pop up. Okazuje się, że ta forma książki nie jest zarezerwowana tylko dla najmłodszych odbiorców, ale może stać się popularna także wśród starszych czytelników. Jedną z ciekawszych pozycji okazała się także książka pt. ,,Oczy", wielokrotnie nagradzanej i powszechnie uznanej autorki Iwony Chmielewskiej. Przy okazji omawiania elementów wystawy, p. Jaroszewska podzieliła się swoim spostrzeżeniem, iż książka powinna nie tylko uczyć, ale również rozwijać wyobraźnię czytelnika już od najmłodszych lat. Zachęciła jednocześnie do odkrywania nowego oblicza książki.
W spotkaniu przygotowanym przez bibliotekarzy Zespołu Szkół Nr 1 wzięło udział ponad 240 osób.

Galeria

Back to Top