Galeria

 

wnniczek.jpgDrogi uczniu, jeżeli chcesz mimo wakacji pogłębić swoją wiedzę, nabyć umiejętności posługiwania się ciekawymi metodami badawczymi służącymi ochronie przyrody krajowych mięczaków włącz się do udziału w akcji.
Nauczyciele biologii ZSNr1 zapraszają w imieniu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu do udziału w V Ogólnopolskiej Akcji Liczenia Ślimaka Winniczka! (www.helix.amu.edu.pl).

Ślimak winniczek to jedyny dziko żyjący u nas gatunek mięczaka pozyskiwany komercyjnie i zgodnie z ustawą o ochronie przyrody powinien być regularnie monitorowany. Zakład Zoologii Ogólnej na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prowadzi badania nad tym ślimakiem od ponad 70 lat a od kilku lat monitoruje go w skali ogólnopolskiej,
W bieżącym roku trwa kolejna edycja w terminie 30 kwietnia – 30 września 2017 r. Dostarczane przez wszystkich miłośników przyrody informacje wykorzystywane są w badaniach naukowych. Pozwalają one lokalizować lokalne populacje tego ślimaka w różnych regionach naszego kraju, a także w wielu przypadkach dostarczają cennych informacji o strukturze wiekowej, wielkościowej i wagowej tych populacji.
Uruchomiona jest strona internetowa Akcji (www.helix.amu.edu.pl), zawierającą aplikację, za pomocą której każdy może przesyłać wyniki obserwacji, kontaktować się organizatorami i uzyskiwać informacje dotyczące krajowych mięczaków.

Dla wszystkich zainteresowanych uruchamiamy w ramach projektu prowadzonego wspólnie z Fundacją UAM (www.fuam.pl) bezpłatny kurs e-learningowy, na którym będziecie mogli się Państwo dowiedzieć więcej o badaniach nad ślimakiem winniczkiem.

Uruchomiono także aplikację pozwalającą zwizualizować nadsyłane przez Państwa informacje i tym samym będziecie mogli Państwo na bieżąco śledzić, jak zbierane przez Was informacje zamieniają się w dane o charakterze naukowym.

Koordynator Akcji
Prof. dr hab. Jerzy Błoszyk

Przydatne linki:
Strona projektu: www.helix.amu.edu.pl
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: www.amu.edu.pl
Fundacja UAM: www.fuam.pl
Wydział Biologii UAM: www.biologia.amu.edu.pl

Konkurs „Świat oczami młodych” był okazją do samodzielnego zaprojektowania znaczków. Projekty oraz nazwiska laureatów ogólnopolskich znajdą się na znaczkach okolicznościowych, które zostaną wprowadzone do obiegu w październiku 2017 roku. Celem konkursu było stworzenie projektów znaczków pocztowych, które przedstawią szeroko rozumiane hasło przewodnie „Czas na zdrowie”. Znaczki, oprócz wartości użytkowej oraz kolekcjonerskiej, mają stanowić element prozdrowotnej edukacji.
Etap szkolny został rozstrzygnięty 14 czerwca 2017 r.
Wyróżniono trzy prace, które zostały zeskanowane i przesłane do organizatora konkursu. Projekty będą ocenione przez Zespół Sędziowski, a także wezmą udział w głosowaniu internautów.
Autorzy wybranych prac:
Natalia Świstek kl. III h
Weronika Waszczuk kl. II h
Alicja Salach kl. I a

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za propagowanie zdrowego stylu życia w społeczności szkolnej, a laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu.

dyplom.jpg

Bądź bezpieczny w czasie wakacji!!!

Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy i stresów nadchodzi tak wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas – WAKACJE. Będzie to czas zabawy i nowych przeżyć. Korzystając z czasu wolnego nie zapominajcie jednak o Waszym bezpieczeństwie. Każdy z Was musi zwracać uwagę na różne zagrożenia podczas wakacyjnego wypoczynku, aby po jego zakończeniu pozostały tylko dobre wspomnienia.

Poniżej możecie zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Są to zalecenia Rzecznika Praw Dziecka i służb porządkowych policji dla Was, abyście umieli poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
1. Wakacje w górach
• Aby bezpiecznie chodzić po górach trzeba mieć kondycję, a także dużą wiedzę na temat tego, jak robić to bezpiecznie, nie oznacza to wcale, że taki sposób spędzania wolnego czasu ograniczony jest do niewielkiej i wąskiej grupki osób.
• Wybierając się w podróż po górskich szlakach należy zaopatrzyć się w dobre buty i ubranie.
• Co ważne pogoda w górach może zmienić się niezwykle szybko, silny wiatr halny może utrudnić poruszanie się, a także doprowadzić do szybkiego wyziębienia organizmu, z kolei słońce to ryzyko odwodnienia oraz poparzeń słonecznych.
• Ruszając ze schroniska dla własnego bezpieczeństwa warto powiedzieć dokąd idziemy i jakimi szlakami, zapamiętaj numer alarmowy GOPR.
• Wyruszaj w góry rankiem, gdyż pogoda najczęściej psuje się po południu.
• Miej ze sobą na wszelki wypadek latarkę, plandekę przeciwdeszczową oraz ciepłe ubrania, nawet jeśli jest lato.
• Przede wszystkim, jeżeli nie czujesz się na siłach iść jakimś szlakiem, nie idź albo wyrusz w grupie z bardziej doświadczonymi wspinaczami.

2. Wakacje nad morzem, jeziorem, rzeką
Zasady bezpiecznej kąpieli
• Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.
• Nie wchodź do wody tam, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Zanim wejdziesz do niestrzeżonych zbiorników należy sprawdzić głębokość i strukturę dna.
• Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
• Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
• Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
• Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, niebezpiecznego dla naszego organizmu.
• Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
• Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.
• Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. To niebezpieczne!
• Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Ktoś może potrzebować Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby.
• Nie pływaj bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
• Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny.
• Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
• Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek.
• Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

bezpieczne-wakacje.gifDnia 14.06.2017r w Zespole szkół odbyła się prelekcja dla uczniów przeprowadzona przez Pana Dariusza Tomczuka z Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim dotycząca "Bezpieczeństwa podczas wakacji". Przedstawiciel Komendy poinformował młodzież o zagrożeniach i konsekwencjach niewłaściwych zachowań podczas wakacji tzn. nadużywaniu alkoholu, substancji psychoaktywnych, a co za tym idzie niezdawania sobie sprawy z zagrożeń i podejmowanie ryzykownych zachowań.

Galeria

Klub Strzelectwa Sportowego „Sokół” w Sokołowie Podl. wspólnie z Zespołem Szkół Nr 1 im. K.K. Baczyńskiego w Sokołowie Podl. zorganizował Młodzieżowe Zawody Strzeleckie o Puchar Starosty Sokołowskiego i Burmistrza Miasta Sokołów Podlaski. Zawody odbyły się 14 czerwca 2017r w strzelnicy pneumatycznej Klubu „SOKÓŁ” na ul. Lipowej, która w ostatnim okresie przeszła gruntowny remont.
W konkurencji karabin pneumatyczny rywalizowało 48 zawodników z gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Nagrody rzeczowe, puchary i dyplomy ufundowali: Starosta Sokołowski ( szkoły ponadgimnazjalne) oraz Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski ( szkoły gimnazjum). Trofea dla najlepszych zawodników wręczali:
-w imieniu Starosty Sokołowskiego – Sekretarz Powiatu Pani Iwona Sokołowska oraz Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podl. Pani Małgorzata Baranowska
-w imieniu Burmistrza Miasta – Zastępca Burmistrza Sokołowa Podlaskiego Pan Krzysztof Dąbrowski.
Warto dodać, że Starosta Sokołowski Pan Leszek Iwaniuk oraz Burmistrz Miasta Pan Bogdan Karakula są członkami klubu „SOKÓŁ” i często biorą czynny udział w zawodach strzeleckich.
W zawodach strzeleckich rywalizowała młodzież z miasta i powiatu sokołowskiego oraz klas mundurowych ZDZ w Radomiu. O wysokim poziomie startujących zawodników może świadczyć fakt, że 30 uczniów zdobyło srebrne odznaki strzeleckie i 13 brązowe.
W ramach propagowania strzelectwa sportowego Klub „SOKÓŁ” pod opieką instruktora strzelectwa sportowego Pana Piotra Adamczuka oraz Pana Artura Pawluka zorganizował uczestnikom zawodów szkolenie strzeleckie z broni palnej długiej na dystansie 25 m.
Zawody odbywają się cyklicznie od wielu lat dzięki determinacji opiekunów młodzieży sokołowskich szkół: Mieczysławowi Bogajowi, Justynie Bujalskiej, Kazimierzowi Zdzichowskiemu, Andrzejowi Sulikowskiemu, Markowi Szybce oraz opiekunowi strzelnicy Józefowi Osipiakowi. Obecny Prezes Klubu „SOKÓŁ” Pan Piotr Adamczuk jest gorącym zwolennikiem rozwijania sportu strzeleckiego wśród młodzieży sokołowskich szkół.
Zarząd Klubu „SOKÓŁ” przy wsparciu władz miasta i powiatu pragnie rozwijać strzelectwo sportowe wśród młodzieży. W tym celu wykonany został remont generalny strzelnicy do konkurencji pistolet i karabin pneumatyczny. Planowany jest zakup nowych pistoletów i karabinków pneumatycznych. Do klubu w ostatnich dwóch latach wstąpiło 72 uczniów uzyskując uprawnienia strzeleckie ( licencję oraz patent strzelecki ). Przeważającą część stanowią uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim, który od 3 lat systematycznie współpracuje z Klubem „SOKÓŁ”. Serdecznie zapraszamy uczniów innych szkół oraz ich dyrektorów do współpracy.

WYNIKI ZAWODÓW:
Szkoły gimnazjalne:
Drużynowo:

1. PG 1-1 drużyna
2. SG-1
3. PG 1 - 2 drużyna
4. SG – 2

Chłopcy gimnazjum:

1. Bartosz Kaliszuk PG1
2. Marcin Lipiński SG
3. Aleksander Kuc SG
4. Mikołaj Rydzewski SG
5. Michał Kiełczykowski PG1

Dziewczyny gimnazjum:

1. Kinga Kalicka PG1
2. Paulina Leoniec PG1
3. Karolina Walkiewicz Radom

Szkoły ponadgimnazjalne:

Drużynowo:

1. Radom
2. Radom - 2
3. ZSNR1 - 1
4. SLO - 1
5. ILO - 1
6. ZSNR - 2 i ILO - 2
7. ZSCKR - 1
8. ZSCKR – 2

Chłopcy:

1. Dominik Galiński Radom – 2
2. Dominik Markowski Radom – 2
3. Grzegorz Frączek Radom – 2
4. Filip Kwiek ZSNR1-pk
5. Adam Adamczuk ZSNR1 – 1

Dziewczyny:

1. Paulina Stanios Radom – 1
2. Julia Dobrasiewicz Radom – 1
3. Małgorzata Teodorczuk ZSCKR – 1
4. Amanda Mielańczuk ILO
5. Paulina Grys ILO

Zawody prowadzili sędziowie strzelectwa sportowego: sędzia główny zawodów Adam Elbich, sędzia stanowiskowy Józef Osipiak , sędzia tarczowy Piotr Gołocki, sędzia biura obliczeń Mieczysław Bogaj.

P1140479 (Copy).JPGDelegacja naszej szkolnej społeczności - uczniowie z klasy III h oraz II j, pod opieką pani Agnieszki Bocian i pani Mileny Nowaszewskiej - wzięła udział w konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Podlaskie Dziedzictwo Kultury i Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie.Podczas spotkania zaprezentowano tematy:
- Bp senior Antoni Dydycz „Legendy i fakty. Więzi Tadeusza Kościuszko z Podlasiem”.
- dr Mirosław Roguski „Pospolite ruszenie ziemi drohickiej i jego oficerowie w Powstaniu Kościuszkowskim”.
- Barbara Wachowicz „Tadeusz Kościuszko w Ojczyźnie, Ameryce, Szwajcarii”.
Gawęda pani Barbary Wachowicz była bardzo ciekawa.Mówiła o tym, iż historię naszej ojczyzny powinniśmy znać i być z niej dumni. Pani Basia przygotowała oprawę muzyczną, położyła bukiet polnych kwiatów na stoliku a obok postawiła oczywiście harcerską lilijkę. Mówiła słowami prozy i poezji. Cytowała naszych polskich autorów. Pan Jerzy Zelnik uświetnił spotkanie prezentacją „Tadeusz Kościuszko w poezji”.
Konferencji towarzyszyła wystawa „Rok 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki”.
Wydarzenie to było wspaniałą lekcją historii i języka polskiego.

Galeria

18881761 1687576554590566 710343551217377965 n [1024x768]

Wolontariusze z naszej szkoły po raz kolejny pomagali w przeprowadzeniu Finału Przedszkoliady i Finału Sokołowskich Igrzysk Dzieci Szkół Podstawowych na Stadionie Miejskim w Sokołowie Podlaskim.

Galeria

20170606_164459.jpgFrekwencja uczniów jest czynnikiem wpływającym na wyniki nauczania, ocenę zachowania oraz jakość pracy szkoły. Wagary i ucieczki z lekcji są dla wielu uczniów mechanizmem obronnym. W swoich zasobach zachowań nie znajdują żadnego innego, który zaoszczędziłby im ocen niedostatecznych, wstydu, poczucia porażki czy braku akceptacji ze strony rówieśników i rodziców. Konsekwencją absencji są rosnące zaległości w nauce oraz utrwalająca się niechęć do szkoły, nauki, samego siebie. Prowadzi to do niepowodzeń szkolnych i braku promocji do klasy programowo wyższej. Uczeń, który wagaruje i doświadcza niepowodzeń szkolnych, bywa odrzucony przez zespół klasowy, może mieć poczucie wyizolowania i niska samoocenę. Często bywa to powodem zaprzestania realizacji obowiązku nauki , braku minimum wykształcenia i kwalifikacji zawodowych, szukania możliwości zaspokojenia potrzeby uznania i samorealizacji w nieformalnych grupach szkodliwych społecznie o znamionach demoralizacji.
W związku z niezadowalającą frekwencją uczniów na zajęciach lekcyjnych psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim, p. Ewa Murawska, spotkała się z rodzicami uczniów w ramach pedagogizacji rodziców. Prelekcja dotyczyła zagadnień związanych z przyczynami i konsekwencjami opuszczania zajęć lekcyjnych, usprawiedliwianiem nieobecności, a przede wszystkim budowaniem w młodych ludziach poczucia odpowiedzialności oraz przewidywalności i konsekwencji własnych zachowań.

IMG 6447 [1024x768]W środę 7.06 w ramach innowacji dotyczącej zapoznania uczniów z krajami atrakcyjnymi emigracyjnie dla Polaków, uczniowie klasy IIIf :Ewelina Czyż, Martyna Zaliwska, Klaudia Kryszczuk, Karol Sójka, Bartłomiej Pytlak, Nataniel Iljewski, Piotr Salach, Kacper Potocki, Piotr Piotrowski i Paweł Wiśniewski zaprezentowali Szwecję. Uczniowie przygotowali prezentacje dotyczące położenia geograficznego i gospodarki Szwecji oraz poruszyli wiele bardzo ciekawych aspektów kulturowych tego kraju. Prezentacja zakończyła się quizem, w którym uczniowie po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi mogli wygrać drobne upominki. Szwecja była trzecim krajem w ramach innowacji. Wcześniej uczniowie prezentowali Wielką Brytanię i Irlandię.
Uczniów wspierały: Iwona Góralczyk, Katarzyna Burzyńska, Agnieszka Bocian, Marta Stelmach, Monika Winczaruk.

Galeria

IMG_6424 [1024x768].JPGŚwiatowy Dzień Środowiska obchodzony jest 5 czerwca. Jest on największym i najpopularniejszym dniem pozytywnych działań na rzecz ochrony środowiska na całym świecie.
W 2017 roku hasło obchodów brzmi: Connecting People to Nature. Ludzie blisko natury. Jestem z naturą!
Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi na problemy związane z zanieczyszczeniem i ochroną środowiska naturalnego, podnoszenie świadomości ekologicznej, a także pobudzenie do aktywnej działalności proekologicznej.
Gościem w Zespole Szkół Nr1 z okazji tego święta był pan Jerzy Tomczuk, przedstawiciel Nadleđnictwa Sokołów. Przedstawił on problemy związane z ochroną przyrody w powiecie sokołowskim. Zwrócił też uwagę na degradację środowiska przyrodniczego. Uświadomił młodzieży, że wszystkie działania człowieka mają ogromny wpływ na otaczające nas środowisko. Dodatkowo wskazał na istotę współpracy międzynarodowej ze względu na transgraniczny charakter niektórych zanieczyszczeń. Pan Jerzy Tomczuk zaprezentował także walory przyrodnicze powiatu sokołowskiego, poprzez pokaz ciekawych i unikatowych zdjęć otaczającej nas fauny i flory.
Światowy Dzień Środowiska jest doskonałą okazją do rozejrzenia się wokół siebie i dostrzeżenia jaki piękny jest świat i jak wiele możemy zrobić w naszym otoczeniu, np. posadzić drzewa, krzewy, kwiaty lub urządzić sprzątanie naszego otoczenia.

Galeria

W ostatnim miesiącu nauki w szkole przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji masowego czytania książek "Jak nie czytam, jak czytam". Polega ona na czytaniu książek przez jak największą liczbę osób w tym samym czasie. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole". Główni organizatorzy chcieli pobić zeszłoroczny rekord, który w czerwcu wynosił 432608 osób.
W naszej szkole inicjatywę podjęli nauczyciele bibliotekarze i opiekun świetlicy Zespołu Szkół Nr 1, zachęcając młodzież do wspólnego czytania. Uczniowie na trzeciej godzinie lekcyjnej zgromadzili się w hali sportowej, gdzie mogli oddać się ulubionej lekturze. Nie ważne w grupie czy indywidualnie, na ławce, czy na podłodze, siedząc, czy leżąc, najważniejsze, że wszyscy czytaliśmy i sprawiało nam to przyjemność.
Mamy nadzieję, że tegoroczna akcja będzie zachętą dla tych osób, które nie wychodzą poza kanon obowiązkowych lektur szkolnych i sięgną po inną literaturę. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyzwanie i pobicie naszego, szkolnego rekordu w następnym roku.

Galeria

82783_przygody-sherlocka-holmesa_400.jpgW poniedziałek 5 czerwca 2017r. w Bibliotece Szkolnej odbyło się podsumowanie konkursu czytelniczego w języku angielskim: "Herbatka z Sherlockiem Holmesem" oraz oficjalne wręczenie nagród.

I miejsce - Natalia Kryńska kl. IIb
II miejsce - Kacper Potocki kl. IIIf
III miejsce - Karol Deoniziak kl. IIIj

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom i zapraszamy na kolejne spotkania z literaturą angielską!

Galeria

1 czerwca 2017r. młodzież Zespołu Szkół – klasa o profilu policyjno-strażackim i medyczno-sportowym, wraz z opiekunami, wzięła udział w marszu współorganizowanym przez Policję w ramach programu „Profilaktyka a Ty”. Akcja ta służy promowaniu mody na życie wolne od uzależnień, której symbolem jest ZRYW WOLNYCH SERC, gest bicia serca wykonywany jednocześnie przez wszystkich uczestników happeningu.
Punktualnie o godz. 10.00 w hali sportowej Zespołu Szkół Nr1 program PAT rozpoczęto tradycyjnie jego hymnem, następnie młodzież zatańczyła belgijkę. W ramach przedsięwzięcia młodzież zaprezentowała transparenty konkursowe o tematyce uzależnień, następnie odbyły się zawody sportowe, w jednej z konkurencji wykorzystano alkogogle.
Po zakończonych konkurencjach między grupami i przydzieleniu punktacji wyruszyliśmy w marszu wzdłuż ulicami Sokołowa Podlaskiego. Po drodze młodzież prezentowała hasła o tematyce profilaktyki uzależnień. Finał odbył się przy Sokołowskim Ośrodku Kultury. Na zakończenie młodzież zatańczyła belgijkę, a następnie wszyscy wzięliśmy udział w ZRYWIE WOLNYCH SERC. Polegał on na tym, że w tym samym czasie w wielu miejscach Polski ludzie trzymając rękę na sercu przez 60 sekund wybijali jego rytm. Tym samym cały kraj zjednoczył się w trosce o to, aby narkotyki, alkohol, przemoc nie odbierały wolności życia. By dzieci, młodzież i dorośli byli tak bardzo razem i tak bardzo prawdziwi w tak ważnej sprawie.
Na zakończenie Komendant Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim wraz z Dyrektorem Szkoły wręczyli nagrody konkursowe dla poszczególnych grup a były to bony do klubu Yunavi, pizzerii Da Grasso oraz dla wszystkich uczestników karnety miesięczne na siłownię w ZSNr1 i pendrive.
Uczniowie z dużym zaangażowaniem wzięli udział w przedsięwzięciu.
Dziękujemy wszystkim współorganizatorom m.in. Starostwu Powiatowemu w Sokołowie Podlaskim za ufundowane nagrody , Komendzie Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim oraz nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół Nr1 w Sokołowie Podlaskim za zaangażowanie i dobrą zabawę.

Galeria

 

holms.jpgW środę, 31 maja 2017r. w Bibliotece Szkolnej, odbył się konkurs czytelniczy w języku angielskim w ramach spotkań z serii „Przygody Sherlocka Holmesa z angielskim – Herbatka z Sherlockiem Holmesem”. Wzięło w nim udział 11 uczestników klas drugich i trzecich. Uczniowie, popijając angielską herbatę, mieli okazję posłuchać audiobooka jednego z opowiadań Arthura Conana Doyle’a pt.: „Skandal w Bohemii” w oryginalnej wersji językowej. Zadanie konkursowe polegało na rozwiązaniu testu dotyczącego treści utworu oraz wykonaniu kilku poleceń gramatycznych i leksykalnych. Na zakończenie spotkania każdy mógł wcielić się w postać detektywa Sherlocka Holmesa rozwiązując zagadki kryminalne. Były to pierwsze zmagania z literaturą angielską i mamy nadzieję, że kolejne będą cieszyły się równie dużym zainteresowaniem.
Nie czytać książek to zbrodnia, a najlepszym tropicielem złoczyńców jest oczywiście detektyw Sherlock Holmes. Przenieś się do świata pełnego wątpliwych poszlak, mrocznych tajemnic i enigmatycznych przestępstw. Wakacje to świetny moment, by uzupełnić zaległości w lekturze i sięgnąć po książki. Zrób to, zanim legendarny detektyw znów weźmie sprawy w swoje ręce...

Galeria

PZ1.jpgPiotr Zawadzki, uczeń II LO w Zespole Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim wywalczył tytuł drugiego wicemistrza Polski WPF oraz II miejsce w Debiutach w Kulturystyce i Fitness.
Osiemnastoletni sokołowianin jednego dnia startował w dwóch konkurencjach, w obydwu w kategorii wiekowej do 23 lat. Dzień wcześniej ważący 81 kg, przy wzroście 181 cm Piotrek przeszedł weryfikacje, w których wzięło udział 15 kulturystów, do finału zakwalifikowało się 6 zawodników. Na podium stanęło trzech dwudziestotrzylatków i najmłodszy uczestnik zawodów, osiemnastoletni sokołowianin, podopieczny trenera personalnego Konrada Łady i Daniela Suchożebrskiego.
Świetny start w Mistrzostwach Polski WPF pozwolił Piotrowi Zawadzkiemu zakwalifikować się do Mistrzostw Europy WPF, które odbędą się 3 czerwca w Siedlcach. Młody kulturysta został też zauważony przez szefa NABBA/WFF i otrzymał zaproszenie do udziału w Mistrzostwach Europy tej federacji, które rozegrane zostaną 10 czerwca na Litwie.
Piotrku gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

IMG_6314 (Copy).JPG

28 maja br. w Zespole Strzelnic Siedleckiego Klubu Strzelectwa Sportowego ”Dragon” przed Komisją Licencyjną Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego stanęło 37 uczniów Zespołu Szkół Nr 1. Ich celem było zdobycie patentu strzeleckiego. Wszyscy świetnie się spisali i zdali egzamin. Jest to kolejna grupa uczniów „Szarej”, która uzyskała uprawnienia do posługiwania się bronią palną.
W Zespole Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim już trzeci rok realizowana jest innowacja pedagogiczna jaką są klasy mundurowe. Uczniowie klas licealnych oraz technikum poza przygotowaniem do matury i uzyskaniem dyplomów zawodowych mają możliwość zdobywania nowych uprawnień.
Młodzież z klas mundurowych od pierwszego roku nauki w ZS Nr 1, podczas zajęć praktycznych uczy się strzelać z różnego rodzaju broni. Na początku jest to broń pneumatyczna, a zajęcia odbywają się w szkolnej strzelnicy. Uprawnienia instruktora strzelectwa posiada aż trzech nauczycieli, którzy prowadzą zajęcia. W drugiej i trzeciej klasie wprowadzana jest broń palna, z której uczniowie uczą się strzelać w strzelnicy Klubu Strzelectwa Sportowego „Sokół” w Sokołowie Podlaskim. W trzecim roku nauki mają oni możliwość zdobycia patentu strzeleckiego.
Patent strzelecki jest odpowiednikiem prawa jazdy dla kierowców. Osoba legitymująca się patentem strzeleckim może samodzielnie strzelać na strzelnicy, wykonując jedynie polecenia prowadzącego strzelanie. Patent strzelecki potwierdza to, że strzelec nabył podstawowe, niezbędne do bezpiecznego i zgodnego z polskim prawem, posługiwania się bronią palną. Jest dokumentem potwierdzającym zdolność do uprawiania sportów strzeleckich. Wydawany patent uprawnia do posługiwania się pistoletem, karabinem i strzelbą gładkolufową. Dokument ten jest ważny w całym kraju i honorowany we wszystkich strzelnicach. Dzięki niemu można uzyskać dodatkowe punkty podczas rekrutacji na wyższe uczelnie kształcące służby mundurowe. Jest też dodatkowym atutem w czasie starania się o pracę w policji, wojsku, straży więziennej, służbie granicznej. Patent strzelecki jest pierwszym krokiem do pozwolenia na broń sportową. Dodatkowo posiadanie patentu strzeleckiego zwalnia z egzaminu praktycznego (który kosztuje 1000 złotych!) zdawanego przed komisją Wydziału Postępowań Administracyjnych Komend Wojewódzkich Policji przy wydaniu pozwolenia na broń do celów sportowych, kolekcjonerskich oraz dopuszczenia do pracy z bronią dla pracowników kwalifikowanych ochrony fizycznej.

Galeria

19 maja 2017 roku gościliśmy w naszych murach szkolnych Folklorny Subor "Maguranka"- przedstawicieli polskich górali na Słowacji. Zespół zaprezentował naszym uczniom pieśni i tańce ludowe oraz przyśpiewki związane z tradycyjnymi obrzędami. Spotkanie to odbyło się w ramach XVI Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych organizowanych w maju przez Sokołowski Ośrodek Kultury. Dziękujemy za miło spędzony czas i zapraszamy za rok.

Galeria

Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym dla młodzieży „Świat oczami młodych” organizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska i Pocztę Polską pod patronatami Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

Celem konkursu jest stworzenie projektów znaczków pocztowych, które przedstawią szeroko rozumiane hasło przewodnie „Czas na zdrowie”. Znaczki, oprócz wartości użytkowej oraz kolekcjonerskiej, mają stanowić element prozdrowotnej edukacji, wpisujący się w misję Fundacji BOŚ i Poczty Polskiej.
Konkurs dzieli się na dwa etapy:
• w pierwszym etapie-szkolnym zostaną wyłonione maksymalnie trzy najlepsze prace;
• w drugim etapie najlepsze prace należy przesłać organizatorom konkursu „Świat Oczami Młodych”- zostaną one opublikowane na stronie konkursu, ocenione przez Komisję Sędziowską oraz wezmą udział w głosowaniu internautów.
„Świat oczami młodych” to jedyna okazja do samodzielnego zaprojektowania znaczków! Prace, nazwiska laureatów oraz nazwy placówek, z których pochodzą znajdą się na znaczkach okolicznościowych, które zostaną wprowadzone do obiegu w październiku 2017 roku.
Wierzymy, że konkurs zachęci młodzież do zainteresowania się sztuką w jej miniaturowej formie znaczka pocztowego, a budowana wokół projektu wartość dodana – wiedza o zdrowym stylu życia, a zwłaszcza o żywieniu i aktywności fizycznej – zainspiruje młodzież do głębszego zainteresowania się tą tematyką, a w dłuższej perspektywie wpłynie na prozdrowotne postawy i wybory młodych ludzi.
Do wygrania atrakcyjne nagrody:
• Komisja Sędziowska wyłoni 3 prace, które otrzymają nagrody główne – prace, nazwiska laureatów oraz nazwy placówek, z których pochodzą znajdą się na znaczkach okolicznościowych, które zostaną wydane przez Pocztę Polską, a nagrody rzeczowe otrzymają autorzy prac oraz koordynatorzy konkursu.
• Dodatkowo Komisja wybierze 10 kolejnych prac, które zdobędą wyróżnienia (nagrody rzeczowe otrzymają autorzy prac oraz koordynatorzy konkursu).
• Wszystkie prace wezmą udział w głosowaniu Internautów.
• Łączna wartość nagród wynosi 10 000 złotych
Prace należy składać do nauczycieli biologii – E.Gduli i M.Przyborowskiej, którzy udzielą także szczegółowych informacji na temat projektu.

JAK PRZYGOTOWAĆ PRACĘ KONKURSOWĄ?
Pracę konkursową należy wykonać ręcznie na szablonie (do pobrania poniżej, do wydruku w formacie A4) dowolną techniką, która nie będzie przestrzenna, np. farbami, kredkami, ołówkiem itp.

UWAGA! Na pracę nie należy nanosić takich elementów jak napis "Polska" czy nominał - należy przygotować samą ilustrację do hasła "Czas na zdrowie".

POBIERZ: szablon znaczka (plik pdf). Przed rozpoczęciem prac polecamy zapoznać się z zakładką POMOCE, a w szczególności ze WSKAZÓWKAMI DO PROJEKTU.

Na najlepsze prace konkursowe (max. 3 z placówki) organizator czeka do końca czerwca.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.oczamimlodych.pl

20170424_090145 (Copy).jpg

Kwiecień i maj to dla uczniów, maturzystów, czas wytężonej pracy i nauki. Dla reszty młodych karierowiczów, przepracowanych biznesmenów po prostu: codzienny ring. Jak sobie radzą z brakiem sił, koncentracji, chęci efektywniejszej nauki? Różnie. Dla wielu sposobem na regenerację jest napój energetyzujący. Stosują go na lepsze wstawanie z łóżka, zamiast porannej kawy, na więcej siły do pracy, na efektywniejsze skupienie. Dlatego też pod koniec kwietnia w naszej szkole odbyły się warsztaty dla młodzieży dotyczące szkodliwości napojów energetyzujących, które przeprowadziła Pani Marta Lenart psycholog, psychodietetyk z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim. Prowadząca zwróciła szczególną uwagę na fakt, iż niestety takie napoje są szkodliwe, ponieważ nadmierne spożywanie napojów energetycznych w większości przypadków prowadzi do znacznego przedawkowania kofeiny. To z kolei powoduje kołatanie serca, a ryzyko zawału zwiększa się kilkakrotnie. Ponadto przedawkowanie napojów energetycznych skutkuje nerwowością, rozdrażnieniem, drgawkami, nudnościami i nadpobudliwością. Dlatego też nastolatki powinni unikać tego typu "drinków" - udowodniono, że zwiększają ryzyko ADHD oraz poziom agresji. Poza tym młode osoby mają zmniejszoną tolerancję na kofeinę, której zawartość w napojach energetycznych kilkakrotnie przewyższać może ilość, jaką organizm jest w stanie przyjąć bez widocznych skutków ubocznych. Natomiast skutki mieszania alkoholu z napojami energetycznymi mogą być bardzo niebezpieczne, nawet poważniejsze niż skutki picia samego alkoholu - zwiększają ryzyko przedawkowania alkoholu i mogą powodować problemy z sercem.

Młodzież z dużym zaangażowaniem brała udział w warsztatach.

Galeria

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im K.K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim serdecznie zapraszają uczniów gminazjów, którzy jeszcze nie mieli okazji zobaczyć naszej szkoły na kolejny dzień otwarty 12 maja 2017 r. (piątek) o godzinie 11:00.

Pod takim tytułem w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbył się program artystyczny zorganizowany przez SOK i Zespół Szkół nr 1 im. K. K. Baczyńskiego. Przybyli do naszego miasta znani aktorzy – Stanisław Górka (znany z filmów i seriali ,,Plebania’’; ,,Miodowe lata’’; Pułkownik Kwiatkowski’’; ,,Sława i chwała’’) i Wojciech Machnicki (,,Polskie drogi’’; ,,Ekstradycja’’; ,,Służby specjalne’’) przedstawili podniosły i patriotyczny program specjalnie przygotowany dla uczczenia obchodów Narodowego Święta Trzeciego Maja.
W spektaklu wykorzystali fragmenty Konstytucji 3 maja przeplatane takimi utworami jak np: ,,Mazurek Trzeciego Maja’’ , ,,Polak nie sługa, nie zna co to pany’’, ,, Hymn do miłości Ojczyzny’’, ,,Pieśń konfederata barskiego’’, ,,Polonez Kościuszki’’. Oddawały one w sposób niepowtarzalny klimat tak ważnego dla Polski okresu w jej historii. Pieśniami spinającymi klamrą przeszłość i teraźniejszość były natomiast ,,Mury’’ i ,,Legiony’’.
Z kolei kontekst historyczny, przyczyny i skutki uchwalenia Konstytucji 3 maja naświetlił nauczyciel historii Jacek Odziemczyk. Program dopełnił występ Zespołu Pieśni i Tańca ,,Sokołowianie’’.

Galeria

konstytucja.jpg

W dniu 3 maja 2017 r. Poczet Sztandarowy Zespołu Szkół Nr 1 i Poczet Sztandarowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Koło Sokołów Podlaski oraz przedstawiciele klas mundurowych uczestniczyli w uroczystych obchodach 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była ona drugą na świecie
i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Konkatedrze Niepokalanego Serca NMP w Sokołowie Podlskim. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta odwiedzając Miejsca Pamięci Narodowej.
Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 pani Małgorzata Baranowska uroczyście złożyła kwiaty pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego.

Opiekun Samorządu Uczniowskiego

Galeria

26 kwietnia 2017 r. w świetlicy szkolnej odbył się apel poświęcony zbrodni katyńskiej przygotowany przez nauczycieli: Iwonę Piętkę, Renatę Romańczuk oraz Magdalenę Filipiak.
Dyrektor ZS Nr 1 - pani Małgorzata Baranowska powitała zgromadzonych na uroczystości oraz dokonała wprowadzenia w tematykę mordu katyńskiego. Następnie uczniowie klas : II A i II S zaprezentowali montaż słowno – muzyczny upamiętniający zbrodnię ludobójstwa dokonaną na Polakach przez NKWD. Zespół wokalno- instrumentalny „Szara - Band” pod kierownictwem pana Bogusława Kwiatkowskiego zadbał o oprawę muzyczną apelu. Niewątpliwie, to spotkanie było dla obecnych lekcją polskiej historii, o której nie można zapomnieć.

Galeria

 

 

 Galeria

apki.png

Ogłaszamy II hackathon w ramach Ligi Hack Heroes. Tematem przewodnim aplikacji będzie ochrona środowiska. Termin nadsyłania prac 21.05.2017. Zgłoszenia proszę składać do opiekuna projektu „Apki C++” Pana Janusza Burzyńskiego(sala 115).

Regulamin konkursu

 

Witaj majowa jutrzenko.JPG

4.jpg

Natalia Kryńska – uczennica klasy II B II LO wzięła udział III Dyktandzie Krakowskim, które odbyło się w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagielońskiego. Było to dla niej kolejne wyzwanie po konkursie ogólnopolskim.
Dyktando pisało około 500 uczestników, wśród których byli m.in.pieśniarka Anna Szałapak, aktor Dariusz Gnatowski i dziennikarz Andrzej Sołtysik.
Tekst czytali Adrian Ochalik oraz prof. dr hab. Mirosława Mycawka. W jury zasiadł znany językoznawca prof. Walery Pisarek.
Natalia uważa, że było to dla niej kolejne sprawdzenie swoich umiejętności. Sama mówi, że „...tekst nie wydał mi się trudny, mimo że z pisownią niektórych słów miałam pewne wątpliwości. Pojawiło się wiele nazw własnych, które były ,,podchwytliwe", np. Hłudno, Bhutan. Nie zabrakło także zapożyczeń z języków obcych. Trudnością było dla mnie zapisanie francuskich słów, np.,,c'est la vie". Natalia wierzy, że kiedyś uda jej się zająć czołowe miejsce w konkursie ortograficznym, wie, że może to osiągnąć dzięki swojej pracy, systematyczności i wytrwałości. Będzie nadal realizować swoje marzenia związane z ortografią i brać udział w zmaganiach konkursowych.
Natalio! Gratulujemy odwagi i życzymy kolejnych sukcesów!

zyczenia_wielkanocne.png

 20170407 130001 [1024x768]

Uczeń trzeciej klasy logistycznej został finalistą I Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej. Nagrodą dla ucznia jest uprawnienie do przyjęcia na studnia na Uniwersytecie Gdańskim z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego.
Finał Olimpiady odbył się 7 kwietnia. Do rywalizacji przystąpiło 42 finalistów wyłonionych spośród 2,5 tysiąca uczestników. Od 10 października 2016 roku do 10 marca 2017 roku przeprowadzono 2 etapy: szkolny i okręgowy, podczas których uczniowie rozwiązywali zadania i odpowiadali na pytania związane z branżą logistyczną. Zadania przygotowywała Rada Ekspercka Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, która zrzesza przedstawicieli największych firm z branży spedycyjno-logistycznej z Trójmiasta.
Kacper wraz z opiekunem – panią Joanną Podgórską, dzień przed finałem I Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej, na który przyjechali do Sopotu, wzięli udział w wydarzeniach zorganizowanych przez Organizatora olimpiady: wizyta w Terminalu Kontenerowym DCT Gdańsk oraz zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności.
Organizacja Olimpiady służy upowszechnieniu wiedzy z zakresu transportu, spedycji i logistyki. Konkurs ma charakter ogólnopolski i powinien przyczynić się do zachęcenia uczniów kończących edukację ponadgimnazjalną do wyboru ścieżki rozwoju edukacyjnego i później zawodowego do której przygotować mogą studia na kierunkach logistycznych i transportowych.
Gratulacje dla Kacpra od całej społeczności ZSNr1.

Galeria

IMG 5081 [1024x768]

Uczniowie klasy pierwszej kształcący się w zawodzie technik ekonomista w ramach innowacji asystencko – sekretarskiej uczestniczyli w lekcji otwartej prowadzonej przez p. Edytę Czarnecką pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Sokołowie Podlaskim. Młodzież została zapoznana ze strukturą, funkcjonowaniem i działalnością Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Uczniowie byli zainteresowani poruszanymi zagadnieniami, mieli możliwość zadawania pytań m.in. związanych z emeryturami, rentami czy też składkami ubezpieczeniowymi.
Składamy serdeczne podziękowania p. Edycie Czarneckiej za sprawne i wartościowe przeprowadzenie lekcji dotyczącej problemu ubezpieczeń społecznych.

Galeria

IMG 8266 [1024x768]

5 kwietnia 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim odbyła się uroczystość przekazania sztandaru i dokumentacji historycznej Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Koło Sokołów Podlaski. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Prezes Stanisław Jagiełło wspominając własne przeżycia oraz przedstawiciele władz samorządowych. Sztandar uroczyście przekazali: prezes związku, 98-letni Stanisław Jagiełło i członek zarządu 85-letni Marian Pietrzak.
Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 pani Małgorzata Baranowska podkreśliła, że dla szkoły to wielkie wyróżnienie, ale i zobowiązanie, by pamięć o żołnierzach AK przekazywać kolejnym pokoleniom. Sztandar będzie eksponowany w ZS Nr 1 w specjalnej gablocie.

Samorząd Uczniowski

Galeria

P4055149 [1024x768]

Wycieczka zawodowa pod hasłem: LOGISTYKA W PRAKTYCE odbyła się 5 kwietnia br. do Magazynu głównego Point of View w Kawęczynie k/Konstancin-Jeziorna. Uczniowie klasy II i III technikum o profilu logistycznym i spedycyjnym obserwowali m.in. pracę nowoczesnego magazynu wysokiego składowania, centrum obsługi e-commerce (handel elektroniczny) oraz mini magazynu. Analizując teoretycznie problemy związane z systemem zarządzania zapasami, mieli tutaj okazję, by zaobserwować praktyczne rozwiązania w tym zakresie. Magazyn w Kawęczynie specjalizuje się w obsłudze projektów e-commerce w tym między innymi sklepów internetowych i programów lojalnościowych.
Cenne zawodowe doświadczenia praktyczne z całą pewnością wspomagają kształcenie zawodowe, dlatego dziękujemy przedstawicielom firmy za możliwość zwiedzania centrum magazynowego przez młodzież szkolną.
Dodatkowym punktem wycieczki było zwiedzanie „Niewidzialnej Wystawy” czyli wyjątkowa interaktywna podróż w niewidzialny świat, podczas której można było wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, węchu, równowagi. Widzenie świata poprzez zmysły inne niż wzrok okazało się dla naszych uczniów niezwykłym doświadczeniem i niezapomnianym przeżyciem. W tej nowej sytuacji, przy „braku wzroku”, mogli poznać nie tylko trudności z jakimi spotykają się niewidomi i dzięki temu lepiej ich zrozumieć, ale również doświadczyć, że nawet w ciemności świat może być piękny.
Organizatorem wycieczki była Izabela Malinowska. Opiekunowie wycieczki: Agnieszka Makowiecka, Marta Stelmach i Katarzyna Burzyńska.

Galeria

Dnia, 03.04.2017r. dla uczniów klas maturalnych odbyły się warszaty z zakresu metod radzenia sobie ze stresem na egzaminie. Zajęcia poprowadziły przedstawiciele Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Pani Ewa Murawska i Pani Urszula Rudaś. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży.

Kacper Potocki, uczeń klasy logistycznej został laureatem II miejsca IX Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej.

   

31 marca w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu odbyła się gala ogłoszenia wyników i wręczenia nagród finalistom IX edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Wzięli w niej udział: władze WSL z Rektorem na czele, sponsorzy Olimpiady, no i oczywiście główni bohaterowie gali – najlepsi młodzi logistycy w kraju.
Emocje towarzyszyły wszystkim do końca, ponieważ miejsca najlepszych dwudziestu finalistów, od ostatniego do pierwszego, ogłoszono dopiero w czasie uroczystości. Dla Kacpra był to niewątpliwie szczęśliwy dzień. Znalazł się on wśród laureatów IX edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Pokonał blisko 8 tys. uczestników. Zdobył nagrodę w postaci bezpłatnych studiów I stopnia w Wyższej Szkole Logistyki, uzyskał zwolnienie z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, otrzymał także atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Laureat jest uczniem III klasy, a do olimpiady przygotowywała go Pani Joanna Podgórska.

Liga Sokoła3 2 2017.jpg

26 marca 2017 r. na strzelnicy Klubu Strzelectwa Sportowego „Sokół” przy ul. Lipowej 84 w Sokołowie Podlaskim już po raz trzeci w tym roku odbyły się zawody strzeleckie - Liga ‘’SOKOŁA” edycja 2017. W zawodach wzięło udział 120 zawodników. Dużą część – 49 osób stanowiła młodzież ucząca się w Technikum Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącym Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego o profilach mundurowych. Od dwóch lat pod patronatem Starosty Sokołowskiego p. Leszka Iwaniuka prężnie rozwija się strzelectwo sportowe w szkołach ponadgimnazjalnych. Uczniowie klas wojskowych, policyjnych i strażackich rozpoczynają przygodę z tą dyscypliną sportu w strzelnicy pneumatycznej znajdującej się na terenie ZS Nr 1 pod okiem licencjonowanych instruktorów strzelectwa sportowego. W zeszłym roku 30 uczniów „Szarej” zdało egzamin na patent strzelecki i uzyskało licencję zawodniczą . W tym roku chętnych jest jeszcze więcej, łącznie 79 uczniów posiada już licencje zawodnicze, a prawie pięćdziesięcioro z nich będzie przystępowało 28 maja do egzaminu na patent strzelecki. 12 kwietnia zawodnicy ZS Nr 1 będący członkami KSS „SOKÓŁ” wezmą udział w etapie rejonowym LVI zawodów „O srebrne Muszkiety-2017” , które odbędą się w Siedleckim Klubie Strzelectwa Sportowego „Dragon” . W roku 2017 zaplanowane zostały jeszcze następujące zawody strzeleckie dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu Sokołowa Podl:
1. 25.05.2017 – Otwarte Zawody Strzeleckie Klas Mundurowych o Puchar Dyrektora ZS Nr 1 w Sokołowie Podl.
2. 14.06.2017 – Młodzieżowe Zawody Strzeleckie o Puchar Starosty
Sokołowskiego oraz Burmistrza Miasta Sokołów Podlaski.
3. 11.11.2017 – Młodzieżowe Zawody Strzeleckie z okazji Dnia Niepodległości.

Wyniki III Zawodów Strzeleckich - Liga ‘’SOKOŁA”

Klasyfikacja:
Pistolet centralnego zapłonu:
1. Kowalczyk Kamil 76 pkt.
2. Kożuchowski Wojciech 74 pkt.
3. Gromkowski Marek 72 pkt.
4. Jasiński Piotr 72 pkt.
5. Gawłowski Piotr 71 pkt.
Pistolet sportowy:
1. Gromkowski Marek 92 pkt.
2. Jurczak Grzegorz 88 pkt.
3. Kowalczyk Kamil 87 pkt.
4. Pawluk Magdalena 84 pkt
5. Gawłowski Piotr 84 pkt.
Karabin pneumatyczny:
1. Kowalczyk Kamil 87 pkt.
2. Nowotniak Tomasz 84 pkt.
3. Kucharek Przemysław 79 pkt. (uczeń ZS Nr 1, kl. II s)
4. Skorupka Wiesław 78 pkt.
5. Skibnewski Włodzimierz 74 pkt.
Strzelba praktyczna:
1. Kożuchowski Wojciech 3,27 s.
2. Skibniewski Kamil 3,87 s. (uczeń ZS Nr 1, kl. II s)
3. Flipiak Krzysztof 3,97 s.
4. Omelańczuk Adam 4,06 s.
5. Adamczuk Adam 4,48 s. (uczeń ZS Nr 1, kl. II a)

Harmonogram pozostałych zawodów strzelecich KSS "Sokół"

Uczniowie klas III a oraz IVe pod opieką p.Anny Czarnockiej, p.Justyny Maćkowiak i p.Andrzeja Brzezika wzięli udział w wykładach i warsztatach z języka angielskiego w Instytucie Neofilologii i Badań Interdyscyplinarnych UPH w Siedlcach.Tematem przewodnim wykładu były zabytki, atrakcje i historia Londynu:' London-a modern city with impressive history'.
Po wykładzie odbyły się warsztaty prowadzone również w języku angielskim, których tematem było: 'Perfect holidays?- in the eye of the beholder....' Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów. Podczas zajęć uczniowie wzbogacali swoje słownictwo oraz zdobywali nowe doświadczenia językowe, rozwiązując zadania dotyczące m.in. ciekawych miejsc w Londynie.

Galeria

IMG 4847 [1024x768]W piątek 24 marca br. w hali sportowej Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim odbyły się VIII Sokołowskie Targi Edukacji, Pracy i Kariery SZARADA. Targi patronatem honorowym objęli Starosta Sokołowski Leszek Iwaniuk i Wicestarosta Marta Sosnowska. Impreza była skierowana do tegorocznych maturzystów, którzy stoją przed wyborem właściwego kierunku studiów, a także uczniów klas przedmaturalnych oraz gimnazjalistów, którzy planują dalszą drogę edukacji. Kolejną grupą, która mogła znaleźć coś dla siebie były osoby poszukujące pracy i osoby chcące poszerzyć swoje kwalifikacje. Targi to doskonała okazja do zaprezentowania przedsiębiorstw, zakładów pracy, instytucji oraz biur pośrednictwa pracy. Młodzież i dorośli mogli zapoznać się z ofertami pracy przedstawionymi przez zaproszonych wystawców, ich wymaganiami i oczekiwaniami wobec przyszłych pracowników, ofertą edukacyjną uczelni wyższych, szkół policealnych oraz ośrodków szkoleniowych. Każdy mógł skorzystać z indywidualnych konsultacji z doradcami zawodowymi. Serdecznie dziękujemy wszystkim wystawcom, którzy wzięli udział w „Szaradzie”. Swoją obecnością zaszczycili nas: Politechnika Białostocka (Wydział Elektryczny), Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, ŻAK Siedlce, AWF Biała Podlaska, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach, Językowe Centrum Edukacji w Sokołowie Podlaskim, Warszawska Szkoła Wyższa z siedzibą w Otwocku, Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka, Collegium Mazovia Siedlce, Państwowa Szkoła Wyższa im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, Centrum szkoleniowe ACZE, Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział Regionalny w Siedlcach, Wszechnica Polska Szkoła Wyższa w Warszawie, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, Szkoła Języka Angielskiego w Sokołowie Podlaskim, Wyższa Szkoła Kultury Fizycznej i Turystyki w Pruszkowie, Powiatowy Urząd Pracy w Sokołowie Podlaskim, Komenda Powiatowa Policji w Sokołowie Podlaskim, Anika-Trans Sp. j. Sokołów Podlaski, EPAKA.pl Kupientyn, Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim, Zakłąd Ubezpieczeń Społecznych Inspektorat w Sokołowie Podlaskim, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej „Sokołów S.A.”, Salon Urody EFFECT, Biuro Rachunkowe DAIR Sokołów Podlaski, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kosowie Lackim, Z.A.W. VERIFIS Meble Sklepowe Wyrozęby, International Windows Group Sp.z o.o. Jabłonna Lacka, Sieć sklepów TOPAZ, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sokołowie Podlaskim, ROBMAR PSB Mrówka, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Sokołowie Podlaskim.

Galeria

21.03.2017 r. w hali sportowej przy Zespole Szkół Nr1 w Sokołowie Podlaskim odbył się Międzyklasowy Turniej Piłki Nożnej. Zawody zostały zorganizowane przez nauczycieli Wychowania Fizycznego i Samorządu Uczniowskiego. Do Turnieju zgłosiło się 14 drużyn.
Poziom zawodów był wyrównany. Dobrze zaprezentowali się uczniowie klasy 1e, wygrywając eliminacje w swojej grupie, ćwierćfinał, awansując ostatecznie do finału.
Najlepszą drużyną turnieju był zespół kl. 4j I miejsce, II miejsce zespół kl.3a, III miejsce drużyna kl.1e.
Królem strzelców turnieju ex aequo został Toczyski Jacek i Rozbicki Mateusz z klasy 1e (9 bramek). Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki, które wręczyła Pani dyrektor ZS Nr1 Małgorzata Baranowska.

Galeria

plakat_a3_szarada_2wersja-1-01.jpg

 

Jedz_spij_Koduj.png

Projekt "Apki ++" to kontynuacja ubiegłorocznego projektu "Akademia 3.0 - apki.org, realizowanego przez Fundację Media 3.0. W ramach tegorocznego projektu powstało 50 Lab-ów 3.0 (klubów programistycznych) na terenie całej Polski.
Sprawdź mapę labów.
Jesteśmy na mapie 50 Lab-ów (klubów programistycznych) w Polsce, które są wspierane przez następujące formy:
– Wsparcie mentorskie dla nauczycieli oraz uczniów online (poprzez e-mail – dla nauczycieli, poprzez forum.apki.org – dla nauczycieli i uczniów).
– Dostęp do indywidualnego panelu platformy apki.org pozwalającego na indywidualną pracę z uczniem lub grupą uczniów (tworzenie indywidualnych interaktywnych zadań, etc.).
– Możliwość wzięcia udziału w hackathonach online dla uczniów szkół z możliwością otrzymania nagrody rzeczowej.
– Możliwość wzięcia udziału w webinariach online ze specjalistami.
Projekt „Apki++” uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Cyfryzacji. Od ubiegłego roku rozwój platformy wspiera również SAP SE.

logo_OSL_BTTransp_3687x856 [640x480].png

W finale I Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej znalazł się Kacper Potocki wraz z 45 finalistami z całego kraju. Uczestnictwo Kacpra w III etapie olimpiady jest już kolejnym sukcesem ucznia klasy logistycznej Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Nr 1.
Etap finałowy odbędzie się 7 kwietnia 2017 r. na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytety Gdańskiego w Sopocie.
OSL organizowana jest przez Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Uczniowi serdecznie gratulujemy i czekamy na ostateczne wyniki.

1 marca obchodzimy w naszym kraju Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto ustanowione przez parlament w 2011 r. ma nam przypominać ofiarę tych wszystkich którzy polegli, zostali zamordowani i byli represjonowani przez Sowietów i władzę komunistyczną w Polsce w l. 1944-1956 (warto także pamiętać, że ostatni niezłomny Józef Franczak ,,Lalek’’ zginął na Lubelszczyźnie we wsi Majdan Kozic Górnych tocząc samotną walkę do 21 października 1963 r.)
Sam wspomniany natomiast dzień 1 marca jest nawiązaniem do 1951 r. i egzekucji na Łukaszu Cieplińskim ,,Pługu’’, ,,Ostrowskim’’, ,,Ludwiku’’ – podpułkowniku Wojska Polskiego (awansowanym pośmiertnie na stopień pułkownika) , prezesie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, którego zamordowano w mokotowskim więzieniu strzałem w tył głowy.
Również na terenie powiatu sokołowskiego zmagania trwały długo. Początkowo walczyły struktury wywodzące się jeszcze z okresu funkcjonowania obwodu ,,Sęp’’ , ,,Proso’’ w czasie okupacji niemieckiej. Następnie konspiratorzy Ziemi Sokołowskiej weszli w skład sławnych 5. i 6. Brygad Wileńskich AK. Ostatni sokołowski (operujący przeważnie na terenie naszego powiatu ), czteroosobowy patrol j 6. Brygady padł w ogniu kilkusetosobowej obławy 30 września 1950 r. pod Borychowem w obecnej gminie Repki. Wcześniej, bo 7 kwietnia 1950 , zginął pod Toczyskami Podbornymi (gm. Jabłonna Lacka) por. Józef Małczuk ,,Brzask’’. W 1949 r. w tragicznych okolicznościach zginął także Władysław Łukasiuk ,,Młot’’. Tak długo trwająca walka nie byłaby możliwa bez wsparcia i pomocy ludności cywilnej, czyli tzw. siatki, której tragicznym symbolem jest np. rodzina Mariana i Czesławy Borychowskich z Borychowa. Dostarczanie przez siatkowców żywności i udzielanie schronienia w sprzężeniu z akcjami partyzantów były czynnikami powodującymi, że w raportach UB powiat sokołowski określany był jako powiat ,,bandycki’’. Dziś możemy te określenie przełożyć na właściwy język – ziemia niepokorna i patriotyczna.
Zapłacono za tę walkę cenę wysoką. Po stronie niepodległościowej zginęło co najmniej 300 ludzi , tysiące zostało aresztowanych, uwięzionych w rodzimych kazamatach lub wywiezionych do sowieckich łagrów. Na przełomie lat 1944 -1945 na sokołowskim stadionie funkcjonował obóz przesyłowy NKWD nr 173. Trzeba o tym pamiętać.
Pamięci Żołnierzy Niezłomnych Ziemi Sokołowskiej zostały poświęcone uroczystości jakie odbyły się w Sokołowskim Ośrodku Kultury 16 marca 2017 r. Kontekst historyczny przedstawił nauczyciel Jacek Odziemczyk. Historię przeplatał koncert (utwory: Katyń 1940 (ostatni list),Ballada o Drugiej Konspiracji, Nierealny, Podziemna Armia powraca, Kocham wolność), w wykonaniu grupy Szara Band z Zespołu Szkół nr 1 im. K. K. Baczyńskiego pod kierunkiem Bogusława Kwiatkowskiego (Inga Hardej, Emilia Kurełek, Natalia Kryńska, Karolina Przywózka – wokal; Norbert Bogaj - gitara; Tomasz Sosnowski – perkusja; Mateusz Szadkowski – instrumenty wokalne, Bogusław Kwiatkowski – gitara basowa, śpiew).

Galeria

ręczna region1.jpg

15 marca br. w hali Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim odbył się turniej finałowy Międzypowiatowej Licealiady w piłce ręcznej dziewcząt. W turnieju wzięły udział cztery drużyny: ZS 1 Siedlce, ZSP 3 Siedlce, LO 2 Siedlce i gospodarz zawodów ZS Nr 1 Sokołów Podlaski. Sokołowski zespół wywalczył tytuł wicemistrzyń regionu.
Wyniki:
ZSP 1 Siedlce - LO 2 Siedlce 18:8
ZS Nr 1 Sokołów Podl. – ZSP 3 Siedlce 16:9
Mecz o trzecie miejsce:
ZSP 3 Siedlce – LO 2 Siedlce 18:16
Finał:
ZSP 1 Siedlce – ZS Nr 1 Sokołów Podl. 19:10
Kolejność końcowa:
1. ZSP 1 Siedlce
2. ZS Nr 1 Sokołów Podlaski
3. ZSP 3 Siedlce
4. LO 2 Siedlce
Skład drużyny Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim:
Natalia Waszczuk, Katarzyna Równa, Kinga Ksionek, Karolina Kalicka, Paulina Grzymała, Klaudia Teluk, Magdalena Pingwara, Olga Kwiatkowska, Dominika Król, Weronika Piwko, Magdalena Maksymiak, Weronika Jaworska, Sylwia Kuzak, Marta Drzewińska.

W dniu wczorajszym (14. 03.2017 r.) uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 po raz kolejny włączyli się w akcję honorowego oddania krwi. Akcja zorganizowana była przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.
Krew należy do najważniejszych leków, jakimi dysponuje medycyna. Jest niezbędnym lekiem dla ofiar wypadków drogowych, dzieci i dorosłych walczących z rakiem, dla pacjentów oczekujących na zabieg chirurgiczny. Zapotrzebowanie na krew i jej składniki jest zawsze i ciągle wzrasta. Organizatorzy akcji honorowego oddania krwi bardzo dziękują wszystkim osobom, które czynnie włączają się w jej oddanie.
Podczas wczorajszego poboru krwi wolontariusze z Zespołu Szkół Nr 1 oddali prawie 9 litrów krwi.

Galeria

IMG 4437 [1024x768]14 marca 2017 r. w świetlicy szkolnej Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim odbyło się spotkanie przedstawicieli dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej z uczniami klas mundurowych. Jest to kontynuacja współpracy rozpoczętej 7 lutego w Starostwie Powiatowym w Sokołowie Podlaskim, gdzie spotkali się Starosta Sokołowski Pan Leszek Iwaniuk, przedstawiciele samorządu terytorialnego (burmistrzowie miast i wójtowie gmin powiatu sokołowskiego) z komendantem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Siedlcach i dowódcą 5 batalionu Obrony Terytorialnej w Siedlcach.
Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to doskonały sposób na samorealizację i rozwój zawodowy, który kształtuje wartości takie jak: odpowiedzialne i bezinteresowne wspieranie społeczeństwa, szacunek dla państwa i symboli narodowych, oraz – w wymiarze czysto ludzkim, szacunek dla drugiej osoby – podkreślają przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) to osoby zawodowo aktywne, dlatego terytorialna służba wojskowa ma być pełniona w czasie wolnym od pracy, w sposób możliwie nie kolidujący z dotychczasowym trybem życia (rodzinnego i zawodowego).
Uczniowie klas mundurowych zostali zapoznani przez ppłk Dariusza Kozłowskiego i ppor Pawła Burdacha z wymogami, jakie muszą spełniać kandydaci do służby w wojskach Obrony Terytorialnej oraz z korzyściami, jakie z tego tytułu będą przysługiwały przyszłym żołnierzom.
Pierwszeństwo w powołaniu do Terytorialnej Służby Wojskowej będą mieli m. in. absolwenci szkół realizujących programy innowacyjne lub eksperymentalne przysposobienia obronnego lub edukacji dla bezpieczeństwa. Klasy mundurowe w Zespole Szkół Nr 1 już od kilku lat realizują innowacje pedagogiczne związane z tymi zagadnieniami. W ramach fakultetów i dodatkowych zajęć praktycznych prowadzone są zajęcia ze służby wojskowej, policyjnej, strażackiej, ratownictwa medycznego, samoobrony i strzelectwa.
Kolejne spotkanie z uczniami klas mundurowych zostało zaplanowane na kwiecień, a w maju uczniowie udadzą się z wizytą do jednostki wojskowej do Siedlec, aby zapoznać się z wyposażeniem i sprzętem wojskowym, którym jednostka dysponuje.

Galeria

9 i 10 marca to kolejne Dni Otwarte naszej szkoły. Tym razem gościliśmy uczniów gimnazjów z Repek, Skrzeszewa, Skibniewa, Drohiczyna oraz Grochowa. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

Galeria

1.jpg3 marca 2017 r. w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu odbył się ostatni etap IX edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Do finału zakwalifikowało się 60 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Po sprawdzeniu zadań finałowych organizatorzy opublikowali numery identyfikacyjne uczniów, którzy znaleźli się w gronie 20 najlepszych olimpijczyków, jednak bez wskazania konkretnego miejsca. Do tego grona najlepszych logistyków awansował także uczeń III klasy technikum logistycznego – Kacper Potocki.
Jego droga do finału to 50 pytań testowych podczas zawodów szkolnych i okręgowych, 3 zadania problemowe w zawodach centralnych, pokonanie blisko 8 tysięcy uczestników ze szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce, tygodnie wytężonej pracy. Listę laureatów (miejsca 1-10) i listę pozostałych finalistów (miejsca 11-20) poznamy dopiero 31 marca 2017r. na uroczystej gali ogłoszenia wyników i wręczenia nagród w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu.

W dniach 7-10 marca 2017 roku na terenie naszej szkoły przeprowadzono zbiórkę pieniędzy dla chorego Wiktorka. Zebraliśmy kwotę 489,02 zł i 2 euro. Pieniądze, z pewnością przyczynią się do sfinansowania zabiegów medycznych, które pomogą wyleczyć chłopca. Akcję zbierania funduszy na leczenie Wiktorka zorganizowało Przedszkole nr 4 w Sokołowie Podlaskim, pod patronatem MEN. Społeczność naszej szkoły, po raz kolejny udowodniła, że pomoc drugiemu człowiekowi w potrzebie jest sprawą niezwykle istotną w naszej codzienności.

2 i 3 marca maturzyści ze szkół znajdujących się na terenie diecezji drohiczyńskiej udali się na Diecezjalną Pielgrzymkę Maturzystów na Jasną Górę. Tegoroczne spotkanie u tronu Królowej Polski przebiegało pod hasłem roku duszpasterskiego w Kościele: „Idźcie i głoście”.
Spotkanie, na które przybyło ponad tysiąc maturzystów pod opieką dyrektorów szkół, nauczycieli, katechetów świeckich i duchownych, rozpoczęło się konferencją „Idźcie i głoście”, którą poprowadził ks. Marek Bator – dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. W swoim przemówieniu, posługując się licznymi przykładami i świadectwami z własnego życia, zachęcał młodych do przyjęcia miłości Bożej i ludzkiej.
Kolejnym punktem Pielgrzymki Maturzystów było nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich. Młodzież z wielkim skupieniem rozważała kolejne stacje związane z wydarzeniami podczas drogi Jezusa na Golgotę.
O godzinie 20.30 młodzież zebrała się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej i uczestniczyła w Apelu Jasnogórskim. Po apelu rozpoczęło się czuwanie modlitewne. Był to czas poświęcony na indywidualną modlitwę i osobiste spotkanie z Maryją. Był to czas podziękowań, ale przede wszystkim próśb o pomyślne zdanie matury, przemyślane decyzje i rozeznanie swojego życiowego powołania. Maturzyści modlili się również w intencji tych wszystkich, którzy pozostali w domach. Wielu z nich, prosząc Maryję o wstawiennictwo u swego Syna, przeszło dookoła Cudownego Obrazu na klęczkach. Wielu skorzystało również z sakramentu pokuty.
Najważniejszym punktem Pielgrzymki Maturzystów Diecezji Drohiczyńskiej na Jasną Górę była Msza Święta odprawiona w intencji maturzystów pod przewodnictwem biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa. Ksiądz Biskup i kapłani, którzy przybyli z maturzystami modlili się o światło Ducha Świętego na czas egzaminów maturalnych oraz wszelkie potrzebne łaski i właściwe rozeznanie drogi życiowej.
Podczas Pielgrzymki Maturzystów nad uczniami naszej szkoły opiekę sprawowali: ks. Paweł Koc, ks. Adam Pańczuk, p. wicedyrektor Jolanta Cudziło – Abramczuk, p. Agnieszka Bocian, p. Mieczysław Bogaj, p. Elżbieta Markowicz – Wcisłak, p. Renata Romańczuk i p. Marta Stelmach. W sumie z Zespołu Szkół Nr 1 w Pielgrzymce uczestniczyło 99 osób.

Galeria

IMG 4112 (Copy)

Na wesoło świętowano Dzień Kobiet w naszej szkole. Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego pod kierunkiem pana Jacka Jackowskiego przygotowali zabawną część artystyczną. Akademię uświetniły występy pana Bogusława Kwiatkowskiego i jego zespołu Szara Band oraz szkolnej grupy akrobatycznej, której opiekunką jest pani Magdalena Filipiak. Elegancko ubrani panowie przygotowali słodki poczęstunek dla wszystkich pań pracujących w szkole. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

Galeria

 

 

W dniu Waszego Święta
męskie grono szkoły
składa wszystkim Kobietom
pracującym i uczącym się
wszystkiego co najlepsze,
żeby uśmiech rozpromieniał Wasze twarze,
a radośc wypełniała serca.

 

Dnia, 07.03.2017r. dla uczniów klas maturalnych odbyły się warszaty z zakresu metod radzenia sobie ze stresem na egzaminie. Zajęcia poprowadziły przedstawiciele Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Pani Ewa Murawska i Pani Urszula Rudaś. W związku z dużym zainteresowaniem młodzieży zaplanowano kolejne spotkania z klasami maturalnymi.

DSC02131 (Copy)

Dobro tkwi w każdym z nas, więc pozwól dojść mu do głosu.
Full Power Spirit

Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w koncercie zespołu Full Power Spirit, który realizuje autorski program ewangelizacyjno - motywacyjno – profilaktyczny pt. „Znajdź pomysł na siebie!”. Spotkanie z uczniami odbyło się 3 marca 2016 roku, na deskach Sokołowskiego Ośrodka Kultury, w dwóch odsłonach: klasy I i klasy II- III. Zespół powitał uczestników słowami piosenki „Wojownik”, zachęcając młodych do szukania prawdziwych wartosci w życiu. Oferta programu dotyczyła (czasem w żartobliwy sposób) wskazania drogi, która prowadzi do znalezienia wartości, takich jak: szacunek, miłość, akceptacja... bo, zdaniem artystów, w tych trzech filarach zawiera się „życiowe szczęście”.
Na początku spotkania ks. Tomasz Żukowski powitał członków zespołu i uczestników koncertu. oraz podziękował wszystkim tym, dzięki którym ten koncert mógł się odbyć. Następnie głos zabrała pani dyrektor ZS Nr 1 Małgorzata Baranowska, która swoje słowa skierowała do młodzieży, mówiąc o wartościach w dorosłym życiu. Koncert "Znajdź pomysł na siebie!" był tak skonstruowany, aby zaktywizować wszystkich jego uczestników i zachęcić do mądrego i świadomego przeżywania swojej codzienności, w oparciu o wierność wartościom płynącym z Ewangelii i zasadom zawartym w dekalogu. Program artystyczny poparty był też świadectwami z życia artystów i w ten sposób stawał się bardzo wiarygodny, sensowny i prawdziwy.
Niech przesłanie koncertu będzie inspiracją dla młodych ludzi do poszukiwania wartości w życiu i przyczyni się do mądrych, dorosłych wyborów!

Galeria

17149122 1696061443753940 949209553 o [1024x768]

28 lutego 2017 roku uczniowie naszej szkoły z klas I a i II a brali udział, jako największa delegacja młodzieży z województwa mazowieckiego, w ogólnopolskich uroczystościach poświęconych Żołnierzom Wyklętym, które odbyły się w gmachu Sali Kolumnowej Sejmu RP. Głównym organizatorem spotkania był zaprzyjaźniony z naszą szkolą Senator profesor Jan Żaryn, który odczytał do uczestników uroczystości list od Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy.
Głównymi bohaterami spotkania byli żyjący Żołnierze Antykomunistycznego Powstania Zbrojnego z lat 1944 - 1963, którzy w tym roku przybyli także z ziem polskich, które po II wojnie światowej zostały zaanektowane za zgodą USA i Wielkiej Brytanii przez Związek Sowiecki, mówimy o nich Kresy.
Władze państwa polskiego reprezentowali na tej patriotycznej uroczystości min. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Fałkowski. Zaś delegacji naszej szkoły pani dyrektor Jolanta Cudziło- Abramczuk wraz z nauczycielami: Agnieszką Bocian, Agnieszką Raszuk, Moniką Sawicką, Martą Stelmach, Mileną Nowaszewską, Jackiem Jackowskim i Andrzejem Brzezikiem.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych pierwszy raz był obchodzony w roku 2011. Jako święto państwowe zostało ono ustanowione przez Sejm na wniosek Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Janusza Kurtyki.
Autor Andrzej Brzezik.

Galeria

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy uczelnie, szkoły, instytucje, firmy do wzięcia udziału i zaprezentowania oferty swojej placówki na VIII Targach Edukacji, Pracy i Kariery "Szarada". Targi odbędą się *24 marca 2017 roku w godz. 10.00-14.00 w Zespole Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim, ul. M. Skłodowskiej-Curie 24. Prosimy o potwierdzenie udziału do dnia 3 marca 2017 roku.

11 lutego 2017 w restauracji „Odeon” w Sokołowie Podlaskim maturzyści Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim bawili się na studniówce. W tradycyjnym balu wzięło udział ponad 200 uczniów klas maturalnych z osobami towarzyszącymi. Maturzyści to uczniowie dwóch klas II Liceum Ogólnokształcącego oraz pięciu klas Technikum Nr 1.
Dzięki doskonałej organizacji, wspaniałej młodzieży przywiązanej do tradycji, dyrekcji i pedagogom, bal można by zaliczyć do najpiękniejszych wydarzeń z życia szkoły. Część oficjalną imprezy otworzyła pani Dyrektor Małgorzata Baranowska. Życząc młodzieży wspaniałej zabawy, podkreśliła doniosłość uroczystości i wyraziła słowa podziękowania zaproszonym gościom oraz rodzicom-głównym organizatorom imprezy. Młodzież była też adresatem życzeń Starosty Sokołowskiego pana Leszka Iwaniuka, Przewodniczącego Rady Powiatu Sokołowskiego, Wicemarszałek Senatu RP pani Marii Koc oraz pana Jarosława Puściona, które przekazała w swoim wystąpieniu pani Dyrektor.
Kolejną osoba przekazującą ciepłe słowa maturzystom była przewodnicząca Rady Rodziców - pani Barbara Chendoszko.
Uczniowie wyrazili swoją wdzięczność Dyrekcji Szkoły, wychowawcom i rodzicom, wręczając bukiety kwiatów.
Bal Studniówkowy jak co roku rozpoczął się tradycyjnym polonezem, poprowadzonym przez p. Dyrektor Małgorzatę Baranowską, oraz p. Jacka Jackowskiego. Do białego rana trwała wspaniała zabawa, przeplatana kolejnymi sesjami zdjęciowymi poszczególnych klas. Uczniowie i ich wychowawcy, nauczyciele i rodzice razem bawili się, ciesząc się wspaniałą atmosferą wspólnego świętowania.

Galeria

images.jpgPoczta walentynkowa to doskonała okazja, aby wyznać miłość swojej sympatii. Czemu nie wysłać listu ulubionej koleżance czy koledze? Na pewno ucieszy się, że walentynkowy posłaniec przyjdzie i do niej. Ułożone przez ciebie życzenia, choćby najprostsze na świecie i nie zawierające żadnych rymów i wzniosłych metafor sprawią niepowtarzalną radość.
Dla wielu uczniów naszej szkoły dzień św. Walentego był okazją wysłania i otrzymania najpiękniejszych życzeń płynących prosto z serca.

Galeria

12 [640x480].jpg

Pan Tadeusz Księżopolski i Tomasz Rowicki – hobbyści , hodowcy gołębi pocztowych, wielokrotni mistrzowie Polski w lotach oraz uczestnicy olimpiad gołębi pocztowych byli naszymi gośćmi w ramach realizacji projektu Ptasie Centrum - wspólnie rozwińmy skrzydła.
Uczestnicy spotkania mogli się dużo dowiedzieć o sporcie gołębiarskim i hodowli tych dzielnych ptaków, gdyż obecnie hoduje się gołębie pocztowe głównie w celach wystawowych i sportowych. Organizowane są zawody, potocznie zwane lotami, które polegają na jednoczesnym wypuszczaniu kilkuset do kilku tysięcy tych pięknych i wytrzymałych ptaków z nieraz bardzo odległych miejsc. Gołębie mają wspaniałą pamięć przestrzenną, potrafią dolecieć do celu z odległości 1800 km, a trasy średniej długości, 800 km, pokonują z szybkością 80 km/h. Większość ras zalicza się do gołębi wystawowych. Startują one w zawodach, gdzie ocenia się zgodność ich budowy z ustalonym wzorcem, a także stan zdrowia, cechy zewnętrzne: stan upierzenia, barwę oka, żywotność itp. Młodzież miała możliwość obejrzenia obrączek, indywidualnego dowodu gołębia, zegara, który rejestruje czas powrotu gołębi z lotu a także specjalnej karmy dla tych ptaków. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja żywych gołębi oraz trofeów- pucharów i dyplomów zdobytych przez lata hodowli i współzawodnictwa.

Dnia, 06.02.2017r. dla uczniów naszej szkoły odbył się spektakl profilaktyczny Teatru KURTYNA z Krakowa. Spektakl pt. „Zamknięty rozdział” to sceniczna realizacja kilku najważniejszych zagadnień, związanych z programem profilaktyki, skierowanym do młodzieży: profilaktyka antyalkoholowa i antynarkotykowa (moment inicjacji, skutki zdrowotne, społeczne i prawne), zarządzanie i kontrola nad sferą emocjonalną, dokonywanie wyborów, samorealizacja, budowanie poczucia własnej wartości,agresja i autoagresja jako konsekwencje niezaspokojonych potrzeb. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali spektakl mając jednocześnie okazję utożsamić się z bohaterami gdyż prezentowali oni tę samą grupę wiekową co odbiorcy.

IMG_3733 [320x200].JPGIMG_3737 [320x200].JPG

 

walentynki2.jpg

KOCHAĆ A LUBIĆ TO WIELKA RÓŻNICA

SERCEM SIĘ KOCHA, A DUSZĄ ZACHWYCA

DUSZĄ ZACHWYCAĆ MOŻNA KAŻDEGO

A SERCEM KOCHAĆ TYLKO JEDNEGO

7 lutego 2017r. w naszej szkole obchodzić będziemy WALENTYNKI,

czyli Dzień Zakochanych.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału

w Poczcie Walentynkowej.

Wyślij Walentynkę i pokaż osobie, którą darzysz szczególną sympatią,

że Ci na niej zależy.

W tym dniu mile widziany czerwony kolor ubioru.

                                                                   Samorząd Uczniowski

 

 

Dnia 2 lutego w Hali Sportowej odbyła się kolejna edycja Przedszkoliady. Organizatorem tego przedsięwzięcia był OSiR w Sokołowie Podlaskim. W turnieju wzięło udział 14 przedszkoli z terenu miasta i powiatu. Przybyłych gości powitała pani Małgorzata Baranowska – dyrektor ZS Nr 1. Następnie nasze uczennice, mistrzynie świata w tańcu nowoczesnym - Justyna Mateusiak, Kasia Księżopolska i Asia Jasińska zaprezentowały swoje umiejętności taneczne. Imprezę poprowadził pan Mariusz Świerk. Wolontariusze z ZS Nr1 od wielu lat pomagają w przeprowadzeniu tej zabawy sportowej dla najmłodszych. Nie mogło ich zabraknąć również w tym roku. W działalność społeczną podczas tego przedsięwzięcia zaangażowali się uczniowie z klas: I A i II H. Opiekę sprawowały panie: Milena Nowaszewska, Marta Stelmach i Agnieszka Bocian. Na koniec uczestnicy Przedszkoliady otrzymali dyplomy i upominki z rąk Wicestarosty pani Marty Sosnowskiej, Dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 pani Małgorzaty Baranowskiej oraz Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokołowie Podlaskim pana Krzysztofa Iwańskiego. Sponsorem przedsięwzięcia był Topaz oraz PBS w Sokołowie Podlaskim.

IMG 3715 [1024x768]

2 lutego 2017 r. w Hali Sportowej przy Zespole Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim odbyła się kolejna edycja Przedszkoliady. W zawodach wzięło udział 225 dzieci z 14 przedszkoli z terenu Powiatu Sokołowskiego. Celem imprezy jest kształtowanie sprawności fizycznej wśród dzieci, zachęcanie do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz integracja. Organizatorem Przedszkoliady jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokołowie Podlaskim. Zabawę poprowadził pan Mariusz Świerk a uczniowie ZS Nr 1 pełnili rolę wolontariuszy, dbali o bezpieczeństwo przedszkolaków. Jako gospodarz pierwszego etapu Przedszkoliady obdarowaliśmy dzieci upominkami ufundowanymi przez pana Zbigniewa Paczóskiego Właściciela Firmy Topaz oraz pana Piotra Żebrowskiego Prezesa Powiatowego Banku Spółdzielczego w Sokołowie Podlaskim. Dyplomy i upominki wręczyli Wicestarosta pani Marta Sosnowska, Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. K.K. Baczyńskiego pani Małgorzata Baranowska oraz Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokołowie Podlaskim pan Krzysztof Iwański.

Galeria

8dz otw [640x480].JPG

31 stycznia odbył się pierwszy dzień z cyklu „Dni Otwarte Szarej”. Odwiedzili nas gimnazjaliści z Sabni, Bielan, Grochowa i Miedznej. Gości przywitała dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego pani Małgorzata Baranowska. Pan Jacek Jackowski przedstawił ofertę edukacyjną naszej szkoły i opowiedział o kołach zainteresowań działających w ZS Nr 1. Następnie dla gości wystąpił zespół Szara Band, który wykonał dwa utwory. Po krótkiej części artystycznej gimnazjaliści zostali podzieleni na grupy i pod opieką uczniów i nauczycieli z Szarej, udali się na lekcje otwarte z logistyki, ekonomii, hotelarstwa, informatyki. Lekcji ekonomii towarzyszył pokaz makijażu biznesowego, którego na warsztatach uczą się ekonomiści Zespołu. Przewodnicy zapoznali swoich młodszych kolegów z bazą szkoły, odpowiadali na zadawane pytania, opowiadali o kierunkach, na których się uczą. Z podziwem oglądano pokazy gimnastyczne oraz pokazy samoobrony w wykonaniu klas mundurowych. Mamy nadzieję, że uczniów, którzy odwiedzili nas tego dnia, we wrześniu przywitamy w progach naszej szkoły.

Galeria

25.01.2017r. na scenie Sokołowskiego Ośrodka Kultury odbył się II Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek ,,Sokołowska Kolęda’’.
W konkursie uczestniczyło 48 podmiotów wykonawczych kultywujących zwyczaje kolędowania i tradycji Bożego Narodzenia.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych jury przyznało I miejsce grupie Szara Band z Zespołu Szkół Nr1. W zespole wystąpili: Emilia Kurełek, Natalia Kryńska, Inga Hardej, Karolina Przywóska- wocal, Norbert Bogaj- gitara, Mateusz Szadkowski- akordeon, Tomasz Sosnowski- perkusja, Bogusław Kwiatkowski- gitara basowa (opiekun zespołu).
1.02.2017r. w Galerii DOM w Sokołowskim Ośrodku Kultury zostały wręczone nagrody i pamiątkowe dyplomy. Miłą niespodzianką dla zespołu była nagroda w postaci mikrofonów.
Organizatorom dziękujemy za miłe przyjęcie, a zespołowi kolejnych sukcesów.
Do zobaczenia na koncertach.

Koło muzyczne

Galeria

Dnia 10.01.2017r. w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystyczno-Gastronomicznych w Warszawie odbył się etap okręgowy IX Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej. Przedstawicielami naszej szkoły byli uczniowie: Agnieszka Borkowska z kl.III h i Konrad Żołnicki z kl.IV h, którzy wygrali eliminacje szkolne.
Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu składającego się z 80 pytań z zakresu szerokiej wiedzy hotelarskiej z uwzględnieniem tematu wiodącego „Wyposażenie techniczne w hotelarstwie” oraz ze znajomości branży i aktualnej sytuacji na rynku hotelarskim i turystycznym. Z niecierpliwością oczekujemy na decyzję Komitetu Głównego Olimpiady, który spośród 382 uczestników zawodów okręgowych w 9-ciu okręgach w Polsce wyłoni 30 finalistów zawodów centralnych.

Galeria

IMG_2289 [1024x768].JPG

23.01.2017 r. w sali sportowej przy Zespole Szkół Nr 1 odbył się drużynowy turniej tenisa stołowego szkół ponadgimnazjalnych w ramach Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej organizowanych przez Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Sokołowie Podlaskim.
Do rywalizacji przystąpiło 5 zespołów dziewcząt oraz 8 zespołów chłopców ze szkół z powiatu sokołowskiego: ZS Nr 1, I LO, SLO i ZS CKR.
W kategorii dziewcząt mistrzostwo powiatu zdobyły tenisistki z drugiego zespołu naszej szkoły w składzie: Weronika Jurek , Angelika Frączak oraz rezerwowa Sandra Dudek. Drugie miejsce wywalczył pierwszy zespół z „Szarej” w składzie: Natalia Kapera oraz Dorota Parafińczuk.
W kategorii chłopców wicemistrzami powiatu zostali : Jakub Wyszomirski oraz Konrad Kierylak.
Opiekunem zespołów dziewcząt i chłopców jest Bogusław Kwiatkowski. Sędzią głównym zawodów była Elżbieta Markowicz-Wcisłak. Pamiątkowe medale i dyplomy wręczyła zwycięzcom Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego Pani Małgorzata Baranowska.
Drużyny dziewcząt i chłopców będą reprezentować szkołę i powiat rozgrywkach regionalnych. Naszym sportowcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Galeria

Dnia 30 listopada 2016 roku odbył się Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego English High Flier. W konkursie wzięło udział ponad 8 tysięcy uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczennica naszej szkoły Natalia Wojewódzka z kl.III A została wyróżniona dyplomem uznania za uzyskanie dobrego wyniku w kategorii klas trzecich i czwartych.
Dyplom uznania w kategorii klas drugich za uzyskanie dobrego wyniku w konkursie otrzymała Paulina Grzymała z kl.II B.
Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie:
Aleksandra Borowska III A
Emilia Rozbicka III B
Karol Deoniziak III J
Sebastian Kaczorowski IV J
Dawid Soszka III J
Michał Bujalski IV J
Norbert Bogaj III B
Patrycja Wrzosek III A
Milena Bakońska III J
Dawid Dębski II B
Marcin Osuch II H
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za rzetelną pracę i zaangażowanie oraz życzymy dalszych sukcesów!

Skan_204.jpg

Skan_205.jpg

olimpiada.jpgW dniu 11 stycznia 2017 roku w naszej szkole odbył się podstawowy etap XXXII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, która jest jedną z najpopularniejszych wśród 29 istniejących aktualnie w Polsce i zarejestrowanych w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Adresowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych wszystkich typów. Tematyka tegorocznej Olimpiady obejmowała i poszerzała wiedzę z zakresu treści programowych biologii oraz wiadomości związanych z szeroko pojętą ekologią, a także ochroną i kształtowaniem środowiska zawartych w podstawach programowych innych przedmiotów szkół ponadgimnazjalnych, zwłaszcza geografii, chemii i fizyki. Od uczestników wymagana była również znajomość bieżących podstaw prawnych, ochrony środowiska oraz aktualności prasowych, radiowych i telewizyjnych związanych z ekologią i środowiskiem przyrodniczym w Polsce i na świecie.
Z tymi zagadnieniami zmierzyło się 18 uczniów z liceum ogólnokształcącego i technikum ZS Nr1. Najlepsze wyniki uzyskali następujący uczniowie:
I miejsce Mateusz Wytwer- kl.IVF
II miejsce Grzegorz Krysiak- kl.IIIB
III miejsce Karolina Rosocha –kl.IIIB
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w Olimpiadzie, a laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

olimpiada_01.jpg

Droga Babciu i Drogi Dziadku, przyjmijcie najlepsze życzenia z okazji Waszego Święta!
Życzymy Wam zdrowia, radości, miłości, szczęścia, pomyślności
i wszelkich łask, których potrzebujecie!

Żyjcie nam sto lat!!! Jesteście Wspaniali!!!!

Samorząd Uczniowski

pies1.jpgW dniach 23 stycznia - 10 lutego 2017 roku odbędzie się zbiórka karmy dla zwierząt.
Celem zbiórki jest dokarmianie ptaków, pomoc zwierzętom znajdującym się w sokołowskim schronisku.
Potrzebujemy:
- ziarno dla ptaków (pszenica, słonecznik),
- sucha karma (dla psów i kotów),
- puszki,
- miski, koce,
- słoma (z transportem bezpośrednio do schroniska).
Wyżej wymienione produkty prosimy dostarczać do p. A. Makowieckiej i p. E. Dobrzyckiej.
Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc.
Przewodniczący Samorządu Szkolnego Radosław Kozłowski.

20170117_161545[1] [640x480].jpg17 stycznia 2017 r. w świetlicy szkolnej odbyło się szkolenie rodziców wszystkich klas z Panią Ewą Murawską – przedstawicielem Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim pt.: „ Jak uchronić dziecko przed narkotykami”. W trakcie szkolenia zostały poruszone kwestie objawów zażywania narkotyków przez młodzież jak i nowych substancji psychoaktywnych tzw. dopalaczy, które powinny zwrócić uwagę rodziców pomimo ich niepozornego wyglądu.
Ponadto uświadomiono rodzicom jak ważną rolę w wychowaniu dziecka odgrywają częste rozmowy sprzyjające dobrym relacjom z dzieckiem.
Przygotowały: psycholog – Patrycja Wierzbicka-Kucharek, pedagog – Ewa Dobrzycka.

IMAG1405 [800x600].jpgDnia 9 stycznia 2017 r odbyła się szkoleniowa rada pedagogiczna dotycząca „Zaburzeń Odżywiania”, którą poprowadziła Pani Marta Lenart – psycholog, psychodietetyk z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim.
Zaburzenia odżywiania czyli anoreksja, bulimia, kompulsywne jedzenie czy ortoreksja dotyczą zazwyczaj młodych dziewcząt i chłopców. Często zaburzenia te mają podłoże psychiczne i są związane z niskim poczuciem własnej wartości. Wszystkie te zaburzenia prowadzą do wyniszczenia organizmu i psychiki. Dlatego ważne jest uświadamianie młodzieży o zagrożeniach płynących z zaburzeń w zakresie zachowań związanych z pobieraniem pokarmu. Celem szkolenia było uświadomienie kadrze pedagogicznej jakie zachowania i sygnały powinny wzbudzać niepokój oraz w umiejętny sposób przekazać informację rodzicom tak, aby ukierunkować ich na prawidłową relację z dzieckiem.

Galeria

 

 

 

 

„Mędrcy świata, monarchowie,
Gdzie śpiesznie dążycie?”

W uroczystość Objawienia Pańskiego po raz pierwszy ulicami naszego miasta przeszedł Orszak Trzech Króli, niosąc światu orędzie „Pokój i dobro”.
Społeczność naszej szkoły, na czele z Panią Dyrektor Małgorzatą Baranowską zaangażowała się w to piękne przedsięwzięcie.
Już od listopada trwały spotkania, zebrania i próby, aby godnie i dobrze przygotować się do tego wydarzenia.
W mroźny, ale słoneczny poranek 6 stycznia wszyscy spotkaliśmy się przy scenie (skrzyżowanie ul. Wolności z ul. Sadową), na której wystawiliśmy przedstawienie teatralne pt. „ Dwór Heroda”. W główną rolę wcielił się Konrad Biedniak z klasy III b, Doradcą Heroda był Kamil Wasik z II J, a Nataniel Iliewski z klasy IIIF zagrał Dworzanina, Arcykapłanem zaś był Michał Skóra z II J. Nie mogło też zabraknąć Halabardzistów, te postaci zagrali: Damian Wyszomirski i Maciej Adamczuk z IVF. Nasi szkoli aktorzy pięknie wcielili się w swoje role, pokazując całemu miastu, jak przebiegało spotkanie Heroda z Trzema Królami, podążającymi do stajenki nowonarodzonego Jezusa. Żydowski taniec dla Heroda odtańczyły po mistrzowsku nasze uczennice MISTRZYNIE ŚWIATA W TAŃCU MODERN: Asia Jasińska z II B, Kasia Księżopolska z IIB oraz Justyna Mateusiak z kl. IVE, które nie wystraszyły się mrozu i stanęły na wysokości zadania. Muzycy ze szkolnego zespołu Szara Band, jak zwykle, przepięknie zaśpiewali tradycyjne kolędy w nowoczesnej aranżacji. Skład zespołu na tę uroczystość: Karolina Przywózka z kl. III H (śpiew), Tomasz Sosnowski III J (perkusja), Norbert Bogaj IIIB (gitara), Mateusz Szadkowski III (akordeon, ligawka). Nasz katecheta ks. Paweł Koc odczytał fragment Ewangelii według św. Mateusza
o mędrcach ze Wschodu, którzy przybyli do Jerozolimy i szukali nowonarodzonego Dziecięcia.
Podczas tej uroczystości nie zabrakło służby naszych klas mundurowych. Chętni uczniowie z klas: IA, I F i IIS pełnili funkcję porządkową w Orszaku, rozdawali chorągiewki i korony uczestnikom przemarszu.
Nie zabrakło zaangażowania dyrekcji, nauczycieli i pracowników szkoły w to przedsięwzięcie.
W Orszaku udział wzięli: pani dyrektor Małgorzata Baranowska, pani wicedyrektor Jolanta Cudziło – Abramczuk i pan Krzysztof Niemirka oraz księża katecheci.
Nauczyciele odpowiedzialni za przygotowanie tego przedsięwzięcia: pani Milena Nowaszewska, pani Marta Stelmach, pani Agnieszka Bocian, pan Bogusław Kwiatkowski.
Serdeczne podziękowania składamy panu Waldemarowi Kwiatkowskiemu i panu Mariuszowi Złotkowskiemu za ogromne zaangażowanie i pomoc.
Udział w tej przepięknej uroczystości, mimo siarczystego mrozu, rozgrzał nasze serca i dodał energii na cały 2017 rok.

Glaeria

ZAPROSZENIE

Zapraszamy całą społeczność szkolną do wzięcia udziału w obchodach Uroczystości Objawienia Pańskiego - 6 stycznia 2017 roku (piątek).
Po raz pierwszy w naszym mieście organizowany jest Orszak Trzech Króli. Ten dzień, od wielu lat, jest ustawowo wolny od pracy, ale nie jest to dzień wolny od świętowania. Dlatego zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tej uroczystości. Warto „zejść z kanapy”, jak mówił Papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i wziąć udział w królewskim korowodzie, który będzie zmierzał do STAJENKI NOWONARODZONEGO JEZUSA, niosąc światu hasło „Pokój i dobro”.
Młodzież z naszej szkoły zaangażowała się w to przedsięwzięcie – będzie pełnić służbę porządkową (chętni uczniowie z klas mundurowych) oraz śpiewać kolędy (Zespół Szara-Band). Nasi uczniowie przygotowali też scenkę teatralną, pt. „Dwór Heroda”, którą będą przedstawiać podczas orszaku - przed Kościołem pod wezwaniem św. Jana Bosko (skrzyżowanie ul. Wolności z ul. Sadową).
PROGRAM UROCZYSTOŚCI:
GODZ. 9.30 – MSZA ŚWIĘTA W KONKATEDRZE
GODZ. 10. 30 – WYMARSZ ORSZAKU
GODZ. 11. 15 – WSPÓLNE KOLĘDOWANIE PRZY STAJENCE ( plac przed Sokołowskim Ośrodkiem Kultury)
Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tej uroczystości!

22.12.2016r. zostały rozdane stypendia Rady Powiatu Sokołowskiego za rok szkolny 2015/2016. Z rąk pana starosty Leszka Iwaniuka oraz przewodniczącego Rady Powiatu Jarosława Puściona, stypendium I stopnia za wybitne osiągnięcia sportowe otrzymała absolwentka naszej szkoły Eliza Wcisłak. Stypendium II stopnia - również za wybitne osiągnięcia sportowe - otrzymała uczennica klasy IIIB Klaudia Teluk.
Eliza Wcisłak, wielokrotnie udowadniała, że jest wybitnym sportowcem. W kwietniu ubiegłego roku podczas Mistrzostw Polski Juniorek i Juniorów do lat 20 w Nidzicy, wywalczyła wicemistrzostwo Polski w podnoszeniu ciężarów. Obecnie jest studentką fizjoterapii w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Eliza obowiązek nauki godzi z przygotowaniami do startu na Mistrzostwach Świata, które odbędą się w Japonii wiosną tego roku. Doświadczenie, które zdobyła podczas Mistrzostw Europy Juniorek i Juniorów do lat 17, podczas których w pięknym stylu wywalczyła wicemistrzostwo, na pewno będzie jej sprzyjało.
Klaudia Teluk, tegoroczna maturzystka, to utalentowana sportsmenka, która reprezentowała i nadal godnie reprezentuje Zespół Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w niemalże wszystkich zawodach sportowych. Zapytana, który sukces jest dla niej najważniejszy w minionym roku, odpowiedziała, że były to Regionalne Igrzyska w Piłce Ręcznej Dziewcząt, w których drużynowo wywalczyła II miejsce.
Cała społeczność szkolna gratuluje dziewczętom sukcesów sportowych. Jesteśmy przekonani, że jeszcze nie raz usłyszymy o osiągnięciach tych młodych zawodniczek, nie tylko w kontekście zawodów regionalnych czy też krajowych, ale również tych o randze międzynarodowej.

Galeria

Jest w moim Kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.
Cyprian Kamil Norwid

Spotkania Bożonarodzeniowe w Zespole Szkół Nr 1 należą do wieloletniej tradycji szkoły. W tym roku 22. grudnia cała społeczność szkolna zgromadziła się w nowej hali sportowej, by uczestniczyć w świątecznym koncercie kolęd i pastorałek połączonym z przypomnieniem najpiękniejszych zwyczajów Bożego Narodzenia. Wystąpił zespół wokalno- instrumentalny ,, Szara- Band” w składzie: Karolina Przywózka, Inga Hardej, Emilia Kurełek, Natalia Kryńska, Norbert Bogaj, Tomasz Sosnowski i Mateusz Szadkowski pod kierunkiem pana Bogusława Kwiatkowskiego. O świąteczny nastrój zadbała pani Magdalena Filipiak, a zwyczaje bożonarodzeniowe przypomnieli: Sylwia Kulik i Konrad Bieniak .
Młodzież szkolna wysłuchała fragmentów Ewangelii o narodzeniu Pańskim.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przekazali informacje dotyczące finału akcji ,, Szlachetna paczka” oraz złożyli życzenia dyrekcji, nauczycielom, kolegom i koleżankom wielu głębokich i radosnych przeżyć, wewnętrznego spokoju oraz rodzinnego ciepła, aby nowo narodzony Chrystus przyniósł szczęście i pojednanie.
Dyrektor szkoły pani Małgorzata Baranowska życzyła wszystkim, aby chwile spędzone przy wigilijnym stole były czasem wolnym od trosk i problemów codzienności, by Nowy, 2017. rok przyniósł spełnienie najskrytszych marzeń i był czasem osobistych i zawodowych sukcesów.
Po wspólnym dzieleniu się opłatkiem ( pierwszy raz w tak dużym gronie ) uczniowie udali się na spotkania wigilijne z wychowawcami.

Drodzy Uczniowie!

Nasza szkoła po raz trzeci wzięła udział w akcji charytatywnej „Szlachetna Paczka”. Dzięki Waszej pomocy rodzina, którą wybraliśmy mogła godnie i radośnie obchodzić Święta Bożego Narodzenia. Jak co roku uczniowie Zespołu Szkół Nr1 z wielkim entuzjazmem przystąpili do zbiórki niezbędnych rzeczy: artykułów spożywczych, szkolnych, chemicznych, ubrań i obuwia. Ponadto rodzina dodatkowo otrzymała pralkę, wannę, umywalkę, muszlę klozetową, płytki na podłogę i ściany oraz świąteczne upominki.
To dzięki Wam było to możliwe! Dziękujemy Wam bardzo serdecznie.

Jesteście Wspaniali!!!

Mamy nadzieję , że Wasz zapał do pomocy nie zmniejszy się w kolejnych latach. Jeszcze raz serdecznie Wam dziękujemy!
Naprawdę jesteście Wielcy!!!

Samorząd Uczniowski !

IMG_1861 [1024x768].JPGW dniu 19 grudnia 2016 roku uczniowie klasy IIIb II Liceum Ogólnokształcącego ZS Nr 1 w Sokołowie Podlaskim na lekcji biologii mieli możliwość spotkania się z panią mgr Iwoną Biela, która pracuje w Nadleśnictwie Sokołów.
Tematem zajęć było poszerzenie wiedzy dotyczącej świata owadów. Pani Iwona zaprezentowała samodzielnie przygotowane eksponaty różnych gatunków zwierząt zaliczanych do stawonogów m.in.: modliszek, ważek, cykad, chrząszczy i motyli. Duże zainteresowanie wzbudził jeden z największych motyli świata o nazwie gatunkowej Attacuc atlas. Młodzież zaciekawiło również terrarium, w którym można było obserwować cykl rozwojowy kruszczycy afrykańskiej. Uczniowie obserwowali larwy typu pędrak i larwy w kokolicie typu poczwarka oraz dymorfizm płciowy form imago. Młodzież poznała wykorzystywane w pracy badawczej pomoce i sprzęt służący do preparowania owadów. Podczas prelekcji dużo uwagi poświęcono pozytywnemu i negatywnemu znaczeniu owadów (m.in. kornika drukarza) we współczesnym świecie przyrody. Ważnym punktem spotkania była projekcja jednego z najnowszych filmów pt. Puszcza Białowieska. Niemy krzyk, który ukazał aktualny stan najstarszego parku narodowego w Polsce.
Tegoroczni maturzyści dzięki temu spotkaniu mieli możliwość usystematyzowania zdobytej wiedzy, która może okazać się pomocna przy rozwiązywaniu zadań egzaminu maturalnego z biologii.
Pracownikom Nadleśnictwa Sokołów serdecznie dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia i przeprowadzenie ciekawych zajęć edukacyjnych.

Galeria

ptaki_2 [800x600].jpg16 grudnia 2016 r. naszym gościem była pani Iwona Biela -przedstawiciel Nadleśnictwa Sokołów. Tematem spotkania były ptaki- nasi skrzydlaci przyjaciele.
Gość poszerzył naszą wiedzę na temat wędrówek ptaków. Młodzież zainteresowała się gatunkami ,które na zimę przylatują do nas z północy, a także tymi,które spędzają ten okres w naszych parkach i ogrodach. Dowiedzieliśmy się jak żyją ptaki w mieście, o ich zagrożeniach i sposobach ich dokarmiania. Zwrócono uwagę na błędy popełniane podczas przygotowania karmy,które mogą kończyć się śmiercią tych wrażliwych zwierząt. Poznaliśmy także sposoby rozpoznawania niektórych gatunków, a także wiele ciekawostek przyrodniczych związanych z bytowaniem ptaków.
Obserwujmy ptaki, ich zwyczaje ,bądźmy wrażliwi na piękno przyrody i potrzebę

ptaki [800x600].jpg

W 35–tą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury zebrała się młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych Sokołowa Podlaskiego i Węgrowa, która wysłuchała wykładu Andrzeja Brzezika – historyka, nauczyciela Zespołu Szkół nr 1 im. K.K. Baczyńskiego, opisującego ówczesne wydarzenia. W trakcie swojego wystąpienia wykładowca przypomniał postacie dawnych bohaterów narodowych, ludzi ważnych i heroicznych. Szczególną uwagę poświęcił młodzieży, która w tamtych trudnych czasach wykazywała się ogromną odwagą w walce o godność i wolność Polski. Z listy osób zamordowanych i represjonowanych w stanie wojennym przez komunistów Andrzej Brzezik przybliżył sylwetki dwóch postaci: Emila Barchańskiego i Anny Stawickiej – Kołakowskiej. Emil, warszawski licealista, był najmłodszą ofiarą wojny komunistów z narodem polskim. Trzy dni przed swoimi 17 - tymi urodzinami został najprawdopodobniej utopiony w Wiśle przez oprawców ze Służby Bezpieczeństwa – było to w czerwcu 1982 roku. Z kolei Anna Stawicka w tym samym roku została skazana na trzy lata więzienia. Jej walka z komunizmem polegała na drukowaniu i rozpowszechnianiu ulotek skierowanych przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.
Spotkanie uświetnił występ Andrzeja Kołakowskiego, polskiego działacza opozycyjnego, pieśniarza i poety, który swoim śpiewem wprowadził w nas klimat i atmosferę ponurych dni tamtego minionego czasu poprzez analogię z wybranymi wydarzeniami odnoszącymi się do historii III Rzeczypospolitej Polskiej.

Galeria

Nasi uczniowie z technikum logistycznego: Tomasz Adamczuk (uczeń kl. IVF) i Kacper Potocki (uczeń kl. IIIF) wraz z 710 uczniami szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju zmierzy się w II etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej, organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu.
Stopień trudności w drugim etapie olimpiady został podniesiony. Olimpijczycy rozwiązywali test wielokrotnego wyboru składający się z 25 pytań teoretycznych i praktycznych z zakresu zapasów, dokumentacji logistycznej, ekologistyki i spedycji w bardzo szerokim ujęciu. Uczniowie mieli 75 minut, aby znaleźć prawidłowe odpowiedzi i utorować sobie drogę do wielkiego finału.
Do etapu finałowego, który odbędzie się 3 marca w siedzibie Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu zakwalifikował się Kacper Potocki.
Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna po raz pierwszy zorganizowana została w 2008 roku. Jej celem jest rozbudzenie zainteresowania branżą TSL, wpływ na kształcenie przyszłej kadry logistycznej oraz pomoc w ocenie programów nauczania w szkołach średnich i policealnych. Olimpiada została na stałe umieszczona przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w wykazie turniejów i olimpiad tematycznych związanych z wybraną dziedziną wiedzy zawodowej, których laureaci i finaliści są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Gratulujemy i życzymy sukcesu w etapie finałowym.

Galeria

Mikołaj Łałak, uczeń klasy IVE (technik logistyk) wziął udział w Ogólnopolskim Akademickim Turnieju TransEdu, w którym na bieżąco mógł zweryfikować swoją wiedzę z przedmiotów logistycznych.
Akademicki Turniej TransEdu to ogólnopolski konkurs internetowy dla uczniów oraz studentów szkół i uczelni logistycznych. Organizowany jest dwa razy w roku: w semestrze zimowym i letnim. Może wziąć w nim udział każda osoba ucząca się na kierunku związanym z Transportem, Spedycją i Logistyką. Turniej składa się z dwóch etapów:
- I etap to rozgrywki w grę TransEdu – uczestnicy Turnieju wcielą się we właścicieli firm transportowych, którzy wysyłają w trasę flotę ciężarówek, walcząc o najwyższą stawkę za kilometr;
- II etap obejmuje test wiedzy z zakresu transportu, spedycji i logistyki.
Nasz uczeń, podobnie jak wszyscy uczestnicy mógł przekonać, że praca logistyka nie jest wcale prosta, a o efekcie końcowym często decyduje gruntowne i fachowe przygotowanie w wielu dziedzinach, począwszy od umiejętności obsługi specjalistycznego oprogramowania komputerowego, a na znajomości języków obcych kończąc. Praca w logistyce wymaga nie tylko wiedzy, kreatywności, znajomości języków, czy prawa transportowego. Swoboda poruszania się po środowiskach informatycznych jest czynnikiem często decydującym dla przyszłego pracodawcy. Właśnie dlatego, chcąc wesprzeć adeptów w zdobywaniu niezbędnych kompetencji, zainicjowano Akademię TransEdu.
Mikołaj ostatecznie uplasował się na 33 miejscu, rywalizując z 194 innymi osobami, zarówno uczniami szkół ponagimnazjalnych o profilu logistycznym, jak i studentami uczelni i kierunków logistycznych.

IMG 1779 [1024x768]

6.12.2016. w świetlicy Zespołu Szkół nr1 odbył się koncert grupy muzycznej Limbos. Zespół zaprezentował projekt z cyklu ,,Tematy muzyczne których słucha świat”. Grupa muzyczna pod kierownictwem Wiesława Miadziółki wykonała utwory z repertuaru Doris Day, Franka Sinatry, The Beatles, Czesława Niemena, zespołu Bracia oraz znanymi tematami z filmów Rocky i Różowa Pantera.
W roli konferansjera występował pan Wiesław, który z właściwym sobie humorem przypominał młodzieży dawne przeboje i ich okoliczności powstania.(furorę zrobił show do muzyki z Różowej Pantery). Wypełniona po brzegi widownia entuzjastycznie odbierała muzykę, nagradzając artystów długimi brawami.

Koło muzyczne

Galeria

IMG_20161208_125916 [1024x768].jpg

Dnia 8 grudnia 2016r. odbyła się Ogólnopolska Olimpiada z Języka Rosyjskiego – eliminacje szkolne. W Olimpiadzie wzięli udział uczniowie- tegoroczni maturzyści , którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce z języka rosyjskiego . Uczniowie wykazali się dużą wiedzą pozaszkolną w zakresie leksyki, fonetyki i gramatyki.
Etap szkolny składał się z części pisemnej – testu językowego o charakterze leksykalno- gramatycznym z elementami wiedzy realioznawczej i części ustnej – znajomości przeczytanej lektury własnej w oryginale napisanej w języku rosyjskim.

Uwaga!!!
Opłatę za siłownie uiszczamy na poniższy numer konta:
Zespół Szkół Nr 1 im K.K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim

Nr konta: 98 9221 0000 0002 1584 2000 0070
Tytułem: Imię i Nazwisko - karnet na siłownie - miesiąc......
Koszt karnetu to 40 zł dorosły bądź 20 zł uczeń.
Siłownia w grudniu będzie czynna od poniedziałku do piątku od godziny 16 do 22.
Zapraszamy!!!

30 listopada odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego ‘English High Flier’, którego organizatorem jest firma edukacyjno-wydawnicza Łowcy Talentów Jersz. W XVI edycji konkursu uczestniczyło 13 uczniów naszej szkoły, którzy przez 45 minut rozwiązywali test sprawdzający znajomość konstrukcji leksykalno-gramatycznych, znacznie wykraczających poza program nauczania. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i z niecierpliwością czekamy na wyniki, o których poinformujemy wkrótce.

Galeria

20161125 141315 [1024x768]

W dniu 25 listopada 2016 w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim odbyła się debata ewaluacyjna poświęcona podsumowaniu osiągniętych rezultatów w zakresie realizacji wniosków zgłoszonych podczas debaty społecznej. W debacie wzięli udział przedstawiciele samorządów z terenu powiatu sokołowskiego, mieszkańcy miasta oraz uczniowie klasy IIa naszej szkoły.
Debata była doskonałą okazją do zapoznania się z działaniami policji we współpracy z samorządami na rzecz poprawy bezpieczeństwa na terenie miasta i powiatu. Policja zapoznała również uczestników z aplikacją „Moja Komenda” wprowadzoną na terenie kraju i również służącą do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.
Dzięki uprzejmości policji uczniowie klasy IIa mieli okazję zapoznać się z codzienną pracą policjantów w dyżurce oraz dowiedzieć się wielu szczegółów związanych zawodem, do którego wykonywania się przygotowują.

Galeria

28 listopada młodzież z Zespołu Szkół Nr 1 ponownie odwiedziła Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach. Uczniowie klas mundurowych i medycznych wysłuchali wykładu wybitnego kryminologa prof. Brunona Hołysta na temat „Współczesne oblicza przestępczości”. Prof. zw. dr hab. Brunon Hołyst to prawnik, profesor nauk prawnych, specjalizujący się w zagadnieniach kryminalistyki i kryminologii, pionier wiktymologii i suicydologii w Polsce. Jest autorem ponad pięćdziesięciu książek oraz ok. tysiąca publikacji naukowych. Bardzo często, jako ekspert, zapraszany przez media do komentowania wydarzeń kryminalnych. Jest naukowcem znanym w Polsce i na świecie. Uczniowie naszej szkoły z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu wybitnego naukowca.

25 listopada 2016r. gościliśmy w naszej szkole znakomite osobistości: pana Wiesława Pasztę, jego żonę panią Ewę Michałowską i pana Andrzeja Grądzkiego emerytowanego nauczyciela informatyki Zespołu Szkół Nr1. Spotkanie otworzył pan dyrektor Marek Lewoniec. Następnie pan Wiesław Paszta przybliżył nam swój życiorys, zwłaszcza te momenty życia, które ukierunkowały jego pasję, czyli krótkofalarstwo. To on właśnie był inicjatorem stworzenia repliki powstańczej radiostacji „Błyskawica”. 15 lutego 2004 r. rozpoczął współpracę z powstańcem panem Antonim Ziębikiem oraz krótkofalowcami ze Śląska. W ten sposób zbudowano replikę, którą możemy zobaczyć w Muzeum Powstania Warszawskiego. Informacje dotyczące pracy nad repliką zawarte są w książce „Cień Błyskawicy” autorstwa Wiesława Paszty. Książka ciekawa, bardzo dobrze udokumentowana z mnóstwem anegdot, opisów i dziesiątkami fotografii. „Krótkofalowcy odnajdą w niej pasję techniczną i schematy urządzeń lampowych. Historycy odnajdą w niej dokumenty, pasjonujące wywiady i smakowite historie (...) i o tym jest ta książka - o pozytywnym działaniu i pięknym entuzjazmie”.
Pan Andrzej Grądzki również dzieli pasję krótkofalarstwa z małżeństwem panią Ewą i panem Andrzejem. Hobby to towarzyszy mu od wielu lat. Opowiedział uczniom naszej szkoły jak nawiązać łączność drogą radiową z ludźmi z całego świata i na czym polega istota krótkofalarstwa.
Pod koniec spotkania pani Ewa Michałowska  uruchomiła reportaż nagrany z uczniami podczas programu profilaktycznego PAT. Dziękujemy gościom za przybliżenie nam tematyki krótkofalarstwa. Mam nadzieję, że zaszczepiliśmy bakcyla krótkofalarstwa i nasze wpółpraca z panem Wiesławem Pasztą będzie dalej kontynuowana.

Dla zinteresowanych bliżej tą tematyką!!!
Istnieje możliwość utworzenia klubu krótkofalarskiejgo w naszej szkole pod pieką pana Andrzeja Grądzkiego. Wszyscy chętni proszeni są o zgłaszanie się do pana M. Kurowskiego.

Galeria

W ramach utworzonego na terenie naszej szkoły ,,Ptasiego Centrum” pomóżmy lokalnym ptakom przetrwać zimę, dokarmiajmy je!!! Aby wiosną usłyszeć śpiew ptaków warto się teraz nimi zainteresować. Ptaki potrzebują naszej pomocy. Jest to szczególnie ważne gdy nadejdą silne mrozy, a ziemię przykryje gruba warstwa śniegu – wówczas ptaki często nie są w stanie samodzielnie znaleźć sobie pożywienia, gdyż dostęp do niego jest znacznie utrudniony. Zachęcamy społeczność szkolną do gromadzenia karmy dla ptaków i włączenia się do akcji.
Dodatkowych informacji udzielą nauczyciele :E. Gdula , A. Jankowska i M. Przyborowska.

Otwórz cały tekst w PDF

IMG 20161124 104933 [1024x768]

24 listopada uczniowie klasy I F (technik logistyk) uczestniczyli w wykładzie z języka rosyjskiego, pt. "Portret współczesnego pisarza w Rosji - Dmitrij Głuchowski". Wykład poprowadziła pani dr Ewa Kozak - pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego w Siedlcach.
Zajęcia miały na celu przybliżenie uczniom sylwetki współczesnego, znanego młodzieży pisarza rosyjskiego Dmitrija Głuchowskiego, który jest laureatem nagrody Europejskiego Towarzystwa Fantastyki Naukowej. Należy do młodego pokolenia rosyjskich literatów, krytycznie oceniających politykę rosyjskich władz i wzywających do pełnej demokratyzacji ustroju swojego kraju. Jego debiutem literackim jest postapokaliptyczna powieść Metro 2033 (Метро 2033). W Polsce powieść Metro 2033 ukazała się w 2010 roku. Dmitrij Głuchowski jest także autorem opublikowanych w internecie zbiorów opowiadań Noc (Ночь), Opowiadania o zwierzętach (Рассказы о животных) i sztuki INFINITA TRISTESSA.
W 2007 roku ukazał się Czas zmierzchu (Сумерки). Zamysłem autora było to, aby ta książka całkowicie różniła się od jego debiutanckiej powieści, aby pokazać, że nie należy go kojarzyć tylko z jednym utworem.
10 marca 2009 roku Głuchowski wydał książkę Metro 2034 (Метро 2034, w Polsce ukazała się w listopadzie 2010). Jak twierdzi autor jest to niezależna historia z innymi bohaterami.
Swój pomysł na fabułę i przedstawione realia rozwinął w międzynarodowy projekt o nazwie Uniwersum Metro 2033. Pod jego szyldem, stosując się do ustalonych przez Głuchowskiego reguł, piszą i publikują autorzy z całego świata.
W roku 2015 Głuchowski ukończył powieść Metro 2035, która stanowi kontynuację losów Artema, głównego bohatera Metra 2033, a zarazem zamyka cykl Metro 2033/4/5, tworząc wraz z poprzednimi tomami kompletną trylogię.
Uczestnicy wykładu mieli okazję poznać mechanizmy rządzące światem literackim zdominowanym przez media elektroniczne. Zajęcia były również ciekawą lekcją poglądową na temat tego jak można połączyć naukę języka obcego z zainteresowaniami, czyli w tym przypadku literaturą fantastyczną.
Opiekę nad uczniami podczas wizyty na UPH w Siedlcach sprawowały panie: Agnieszka Bocian, Agnieszka Raszuk i Marta Stelmach.

Galeria

wycinanka 021 [1024x768]22.11.2016 r. odbyła się wycieczka do Warszawy, w której udział wzięli uczniowie klasy II s, pod opieką: p. Anny Czarnockiej, p. Agnieszki Bocian, p. Andrzeja Brzezika. Na początku wycieczki udaliśmy się przed Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, który mieści się przed Sejmem. Pomnik ten został wybudowany ku czci żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Parlamentu, podczas którego uczniowie uzyskali wiele ciekawych informacji, dotyczących długoletniej historii i tradycji Polskiego Parlamentu. Ponadto, była to okazja do zobaczenia od środka Sali Posiedzeń Sejmu i Senatu, Sali Kolumnowej,holu głównego, na którym widniały- tablica upamiętniająca posłów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, tablica upamiętniająca parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, gablota z laskami marszałkowskimi. Wyjazd ten był formą integracji klasy ,a także pozwolił uczniom na zapoznanie z ważnymi instytucjami, które najczęściej widuje się tylko na ekranie telewizora.

,,Ptasie Centrum – Wspólnie Rozwińmy Skrzydła”

przedsięwzięcie z zakresu edukacji ekologicznej
wrzesień 2016 – marzec 2017

Edukacja ekologiczna to kształtowanie postaw i zachowań proekologicznych oraz zwiększanie świadomości i wrażliwości na kwestie ochrony przyrody i zachowania bioróżnorodności.
Poprzez projekt pragniemy przybliżyć ideę ochrony ptaków. Ptaki to grupa zwierząt szczególnie bliska człowiekowi. Wzbogacają i ożywiają krajobraz miejski. Niestety postępująca urbanizacja, rozwój urbanizacji, turystyki i rekreacji sprawiają, że populacje ptaków żyjących w miastach zmniejszają się. Dlatego tak ważne jest kształtowanie świadomości ekologicznej i wrażliwości na kwestie ochrony przyrody pośród społeczności lokalnej. Kluczowe są tu działania skierowane na młode pokolenie. Liczymy na to ,że młodzież przeniesie swoją aktywność i zaangażowanie w obserwację ptaków do gospodarstw domowych aby promować świadome i odpowiedzialne decyzje dotyczące zasobów środowiska. Powiat Sokołowski jest obszarem sprzyjającym dużej różnorodności życia przyrodniczego, w tym ptaków. Przykładem jest rezerwat ornitologiczny ,,Wydma Mołożewska” oraz teren Puszczy Sterdyńskiej. Dużym bogactwem naszego powiatu są gatunki krajobrazu rolniczego. Dobrze jest więc poznać te ciekawe ptaki ,które żyją w przestrzeni Sokołowa Podlaskiego i naszego powiatu, ich zwyczaje i różnorodne potrzeby siedliskowe, tak aby nie szkodzić im źle prowadzonymi inwestycjami ,a jednocześnie umieć pomóc prostymi działaniami.

Poprzez działania prowadzone w ramach projektu ,,Ptasie Centrum – Wspólnie Rozwińmy Skrzydła” chcemy włączyć społeczność szkolną w działania na rzecz ochrony ptaków.
Zadanie obejmuje budowę ,,Ptasiego Centrum” na terenie Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim. Pozwoli to na stworzenie przyjaznych warunków bytowania dla rodzimego ptactwa ,
a samo ,,Ptasie Centrum'' stanie się również miejscem umożliwiającym poszerzanie wiedzy z zakresu ornitologii. Dzięki tablicom edukacyjnym o tematyce ornitologicznej ,możliwe będzie zdobycie wiedzy teoretycznej, pozostałe elementy infrastruktury edukacyjnej czyli budki lęgowe i karmniki pozwolą na bezpośrednią obserwację zwyczajów ptaków i ich potrzeb siedliskowych.

Planowane działania

• Przeprowadzenie warsztatów ornitologicznych w szkole
• Spotkania z przedstawicielem Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych i lokalnymi hodowcami gołębi.
• Akcje dokarmiania ptaków
• Wycieczki edukacyjne
• Współpraca m. in. z Towarzystwem Przyrodniczym ,,Bocian”, Nadleśnictwem ,,Sokołów”

Efekt ekologiczny

• Poszerzenie świadomości ekologicznej społeczności uczniowskiej i lokalnej ,rozwój pasji i zainteresowanie ornitologią;
• Popularyzacja idei obserwowania ptaków, słuchania i podziwiania ich dźwięków:
   • zwrócenie uwagi na awifaunę najbliższej okolicy,
   • rozbudzenie potrzeb estetycznych,
   • rozwijanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego swojej okolicy;
• Kształtowanie postaw proekologicznych, pobudzenie do aktywnego działania na rzecz ochrony przyrody:
   • zdobycie umiejętności pomagania ptakom (budki lęgowe, dokarmianie),
   • uświadomienie uczniom ich wpływu na kształtowanie postaw i aktywności swoich rodzin,
   • ochrona naturalnych siedlisk, miejsc gniazdowania ptaków;
• Popularyzacja wiedzy na temat ptaków i ich środowiska życia co umożliwi poznanie gatunków rzadkich i zagrożonych wyginięciem;
• Propagowanie form ochrony przyrody, szczególnie Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 oraz rezerwatów faunistycznych i ornitologicznych powiatu sokołowskiego.

Koordynatorzy projektu:
Powiat Sokołowski
Małgorzata Baranowska- dyrektor ZS Nr1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona postaciom i wydarzeniom niezwykle istotnym w dziejach Polski. Słowo wstępne wygłosiła p. dyrektor Małgorzata Baranowska, narrację prowadził Jacek Odziemczyk, dekoracje przygotowała Magdalena Filipiak, wiersze recytowała uczennica Patrycja Czapska. Oprawę muzyczną zapewnił zespół Szara Band (Natalia Kryńska, Emilia Kurełek, Przywózka Karolina, Mateusz Szadkowski, Tomasz Sosnowski, Norbert Bogaj) pod kierunkiem Bogusława Kwiatkowskiego.
Wspominaliśmy szczególnie młodych ludzi, którzy oddali życie w walce o wolność . Wśród nich były słynne Orlęta Lwowskie - Jurek Bitschan (1904-1918) i Antoś Petrykiewicz (1905-1919), najmłodszy w historii kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari. Spojrzeliśmy na tamte czasy także przez pryzmat regionalny, przypominając nasze Orlęta Sokołowskie – harcerzy z 205 pułku piechoty ochotniczej poległych w wojnie 1920 r. (m.in. 16-letniego Stefana Galasa). Przenieśliśmy się na bitewne pola Frankopola i Skrzeszewa w gminie Repki, gdzie 18 i 19 sierpnia 1920 r. rozgrywała się krwawa bitwa z bolszewikami, a przykładem męstwa i poświęcenia był poległy ułan Stefan Laśkiewicz ze swoimi, znowu jakże znamiennymi, 16 latami. Pamięć o nich jest naszym obowiązkiem.

Galeria

15153073_1171752016238891_1399432541_o.jpgW dniu 21 listopada 2016 roku na strzelnicy klubu strzeleckiego "Sokół" w Sokołowie Podlaskim odbyły się zawody strzeleckie z broni pneumatycznej dla szkół gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych z Sokołowa Podlaskiego i powiatu sokołowskiego z okazji Święta Niepodległości. Zawodnicy strzelali z karabinka pneumatycznego z odległości 10 metrów w jednej serii próbnej i dwóch ocenianych po 5 strzałów. Organizatorem zawodów był prezes klubu strzeleckiego "Sokół" pan Piotr Adamczuk, jego współpracownicy pan Adam Elbich i pan Mieczysław Bogaj – nauczyciele Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego, opiekun strzelnicy pan Józef Osipiak i nauczyciele poszczególnych szkół, których uczniowie brali udział w zawodach. W tym roku w zawodach wzięło udział kilku uczniów, którzy należą i aktywnie działają w klubie strzeleckim "Sokół", dlatego na strzelnicy osiągnięto wiele bardzo dobrych wyników strzeleckich. Wszystkim zawodnikom gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy powodzenia na kolejnych zawodach w strzelaniu.

Wyniki szkół ponadgimnazjalnych w klasyfikacji indywidualnej:
Dziewczęta:
I miejsce - Gryz Paulina - LO (100 pkt)
II miejsce - Górska Jolanta - ZS NR 1 (97 pkt)
III miejsce - Pogorzelska Aneta - LO (94 pkt)
IV miejsce - Mielańczuk Amanda - LO (91 pkt)
V miejsce - Benedykciuk Natalia - LO (91 pkt)

Chłopcy:
I miejsce - Sadokierski Maciej - LO (112 pkt)
II miejsce - Wyszomirski Marcin - ZS NR 1 (109 pkt)
III miejsce - Pomarański Daniel - LO (107 pkt)
IV miejsce - Chechłowski Mateusz - LO (106 pkt)
V miejsce - Kalinowski Jan - Salezjańskie LO (98 pkt)

Wyniki szkół ponadgimnazjalnych w klasyfikacji drużynowej:

I miejsce - LO ( I drużyna ) - 325 pkt
II miejsce - ZS NR 1 ( I drużyna ) - 287 pkt
III miejsce - LO ( II drużyna ) - 285 pkt
IV miejsce - Salezjańskie LO - 283 pkt
V miejsce - ZS NR 1 ( II drużyna ) - 271 pkt
VI miejsce - ZSCKR ( I drużyna ) - 243 pkt
VII miejsce - LO Kosów Lacki - 209 pkt
VIII miejsce - ZSCKR ( II drużyna ) - 141 pkt

dyplom_01_800x600.jpgdyplom_02_800x600.jpg

Galeria

 

17 listopada 2016r. w świetlicy szkolnej odbyła się uroczystość poświęcona Patronowi Zespołu Szkół Nr 1 - Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu. Dyrektor szkoły - Pani Małgorzata Baranowska powitała obecnych i rozpoczęła spotkanie, podkreślając wagę uroczystości. Następnie zgromadzonej młodzieży została przedstawiona biografia poety – żołnierza. Po niej wiersz K. Baczyńskiego „Rodzicom” wyrecytowała uczennica klasy III A Natalia Pogorzelska. Następnie odbył się Konkurs recytatorski dla uczniów klas pierwszych, którzy dobrowolnie zgłosili swój udział, wybrali utwory Baczyńskiego i wyrecytowali je przed publicznością. Jury w składzie: pani Iwona Piętka, pani Renata Romańczuk i pan Bogusław Kwiatkowski rozstrzygnęło Konkurs recytatorski, przyznało również nagrody w Konkursie plastycznym i w kategorii- Prezentacja multimedialna o K. K. Baczyńskim.
W Konkursie recytatorskim I miejsce zajęła uczennica klasy I f – Ewelina Iwańska, prezentując wiersz „Pocałunek”; II miejsce Patrycja Dębska z klasy I a, natomiast III miejsce zajął Krzysztof Duch z klasy I J. W Konkursie plastycznym na I miejscu uplasował się uczeń klasy I i –Cezary Maleszewski, II miejscu Martyna Teluk również z klasy I i, a w kategorii Prezentacja multimedialna przyznano wyróżnienie Emilii Jakubik z klasy I a. Uroczystość przygotowali: Iwona Piętka, Renata Romańczuk, Magdalena Filipiak, Renata Chomiuk i Bogusław Kwiatkowski, prowadziła Karolina Małczuk z klasy III a.

Galeria

DSCF3764_800x600.JPGW poniedziałek, 21.11.2016r. uczniowie naszej szkoły mieli niecodziennąokazję uczestniczyć w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez specjalistę terapii uzależnień p. Marzenę Kopówkę - Skrzecz ze Stowarzyszenia "SZANSA". Tematem warsztatów było uzaleznienie od substancji psychoaktywnych. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali informacji przekazywnaych przez terapeutkę mając jednocześnie możliwośc utożsamienia się z nimi gdyż były to historie autentycznych wyadrzeń zaczerpnięte z pracy z osobami uzależnionymi w ich wieku. Uczniowie otrzymali również informację gdzie można szukać pomoocy w sytuacji gdy sami lub osoba z ich otoczenia miałby problem z używaniem środków psychoaktywnych.

DYREKCJA ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1 IM. K.K. BACZYŃSKIEGO W SOKOŁOWIE PODLASKIM SERDERCZNIE ZAPRASZA NA SPOTKANIE Z PANEM WIESŁAWEM PASZTĄ AUTOREM KSIĄŻKI CIEŃ BŁYSKAWICY INICJATOREM BUDOWY REPLIKI SŁYNNEJ POWSTAŃCZEJ RADIOSTACJI Z OKRESU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO I ANDRZEJEM GRĄDZKIM BYŁYM NAUCZYCIELEM ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1 I PASJONATEM KRÓTKOFALARSTWA.
SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ DN. 25.11.2016 W ŚWIETLICY SZKOLNEJ O GODZ 11:00

W piątek 18 listopada uczniowie klas drugich i trzecich II Liceum Ogólnokształcącego odwiedzili gościnne progi Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Celem wizyty był udział w szkoleniu z cyklu „Moje bezpieczeństwo” pt. „Nowoczesna straż pożarna - bezpieczeństwo i ratunek”. Szkolenie poprowadził Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach st. bryg. mgr inż. Andrzej Celiński. Nasi uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie i utrwalić wiadomości z zakresu służby pożarniczej i ratownictwa. Po szkoleniu młodzież została zapoznana ze strukturą i działalnością niektórych wydziałów UPH oraz zwiedziła nowoczesny budynek uczelni.

Galeria

images_1.jpg

11 listopada 2016r. Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Nr 1 uczestniczył w uroczystych obchodach 98 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.  Tradycyjnie świętowanie rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele św. Jana Bosko o godz. 12.00. Po Nabożeństwie nastąpił uroczysty przemarsz  pod Pomnik Czynu Niepodległościowego w rytm marszu granego przez orkiestrę dętą OSP.
Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego " Jeszcze Polska nie zginęła..." i  okolicznościowych przemówieniach Pani Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 Małgorzata Baranowska  uroczyście złożyła kwiaty pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego.
Przygotowała: Opiekun Samorządu Uczniowskiego Iwona Piętka.
Galeria

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć spaktal profilaktyczny wystawiony przez Teatr "Kurtyna" z Krakowa. Grupa teatralna odwiedziła naszych uczniów 9.11.2016r. Sztuka była poświęcona tematyce przemocy.
Spektakl pt. „Spacer po linie” to przejmująca analiza czasu dojrzewania, kiedy młodzi ludzie stają wobec konieczności dokonywania wyborów, których głównymi determinantami są rozbudzone emocje. Nieumiejętność ich zrozumienia i zarządzania, potęgowana gniewem, frustracją i rozczarowaniem z racji niespełnionych potrzeb prowadzi wprost do inicjacji zachowań ryzykownych i dysfunkcyjnych. Bezprzedmiotowa agresja, używki, powielanie wzorców łamiących tradycyjne normy etyczne, moralne i społeczne, poczucie braku odpowiedzialności i brak samoakceptacji – to czynniki, które deregulują i niszczą cała strukturę emocjonalno- psychiczną człowieka. Aby temu zapobiec, konieczna jest prezentacja tego modelu zachowań i ukazanie alternatywnej, właściwej drogi rozwoju.
Te właśnie zagadnienia opisywał i nim był dedykowany scenariusz wczorajszego spektaklu. 
Galeria

„Oddawać własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia… Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata”

Święty Jan Paweł II

3 listopada po raz kolejny została przeprowadzona akcja honorowego oddawania krwi.  Tradycją naszej szkoły stały się tego typu akcje. Są one sukcesywnie przeprowadzane co najmniej trzy razy w roku szkolnym. W akcjach uczestniczą wszyscy chętni pełnoletni uczniowie, a także nasi absolwenci, którzy sami dowiadują się o terminach akcji krwiodawstwa.
Podczas tej akcji oddało krew 50 osób, choć zgłosiły się aż 63 osoby, ale niestety z różnych przyczyn nie wszyscy mogli oddać krew.
Z Zespołu Szkół Nr 1 krew oddały 34 osoby, z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej Curie 12 osób i z terenu miasta 4 osoby. W sumie zebrano 22,5 litra krwi. Akcja krwiodawstwa wpisuje się również w szkolne obchody Roku Wolontariatu. Cieszymy się, że młodzi ludzie coraz chętniej uczestniczą w tego typu działaniach, które są ukierunkowane na ratowanie zdrowia i życia ludzi.
Ogromne wyrazy uznania i szacunku należą się wszystkim HONOROWYM DAWCOM KRWI, a także wszystkim osobom, które wyrażają gotowość oddania krwi, ale z przyczyn obiektywnych nie mogą aktywnie uczestniczyć w akcjach krwiodawstwa. Zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnych akcjach przeprowadzanych przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Najbliższa akcja już w styczniu podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Opiekunowie: M. Bogaj i M. Stelmach
Galeria

  

Uczniowie Zespołu Szkół Nr1 planujący swoją przyszłość w branży gastronomiczno-hotelarskiej uczestniczyli 28.10.2016 r. w Międzynarodowych Targach Gastronomicznych Warsaw Gastro Show. W ramach Strefy Ucznia młodzież odbyła ciekawe lekcje i warsztaty prowadzone przez specjalistów. Akademia Kelnerska Grzegorza Górnika zaprezentowała szkolenia z zakresu zastawy stołowej,szkła restauracyjnego oraz serwisów: niemieckiego, francuskiego oraz synchronicznego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy baristyczne połączone z degustacją kaw kolumbijskich i włoskich oraz czekolady. Uczniowie którzy lubią gotować, szukali inspiracji kulinarnych na warsztach gotowania w przygotowaniu sushi, poznali tajniki kuchni molekularnej a także poszerzyli swoją wiedzę o zdrowej żywności. Duże zainteresowanie wzbudził pokaz-ceremonia parzenia herbaty oraz prezentacja i otwieranie win z róznych stron świata. Dodatkową atrakcją była możliwosć spotkania się z gwiazdami gastronomii min. Anią Starmach, Kewinem Aistonem czy uczestnikami programu kulinarnego Masterchef. W gronie wystawców oprócz firm z urządzeniami gastronomicznymi, wyposażeniem kuchni, żywnością, winem oraz napojami dla branży gastronomii i hotelarstwa były także obiekty hotelowe, firmy cateringowe oraz wydawnictwa oferujące książki kulinarne i podręczniki. Wycieczka zawodowa wskazała możliwości rozwoju zawodowego w branży gastronomicznej i hotelarskiej co będzie inspiracją dla naszych uczniów do pogłębiania wiedzy i planowania swojej przyszłości jako przyszli absolwenci technikum hotelarskiego.
30 listopada (środa) o godz. 13.00 odbędzie się Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego English High Flier , którego organizatorem jest firma edukacyjna Łowcy Talentów Jersz. Uczniowie, którzy chcą wziąć udział w konkursie mogą zgłaszać się do 8 listopada do p.A.Czarnockiej lub do swoich nauczycieli jezyka angielskiego

Wycieczka w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych
W ramach projektu edukacyjnego MŁODZI – ŚWIADOMI – AKTYWNI Zespół Szkół Nr 1 nawiązał współpracę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych Inspektorat w Sokołowie Podlaskim. Uczniowie z klas IIID, IIIA, IIE i IE w dniach od 13 do 24 października wraz z opiekunami p. Iwoną Góralczyk, Hanną Sarniak i Martą Stelmach uczestniczyli w lekcjach otwartych prowadzonych przez pracowników ZUS, którzy zapoznali młodzież ze strukturą, funkcjonowaniem i działalnością Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Młodzież była zainteresowana poruszanymi zagadnieniami, miała możliwość zadawania pytań m.in. związanych z emeryturami, rentami czy też składkami ubezpieczeniowymi.
Składamy serdeczne podziękowania p. Edycie Czarneckiej, pracownicy ZUS, za sprawne i wartościowe przeprowadzenie lekcji dotyczących problemu ubezpieczeń społecznych.

Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, w czwartek 27 października br., z uczniami klas mundurowych II i III technikum o profilu wojskowym i klasy II liceum o profilu policyjnym w Pałacu Prezydenckim spotkał się Prezydent RP Andrzej Duda. Grupa uczniów gościła także w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.
Prezydent Andrzej Duda wyróżnił dwoje uczniów: Sylwię Nasiłowską – osiągającą dotychczas bardzo dobre wyniki w nauce oraz Konrada Jakubowskiego, który był tysięcznym uczniem klasy mundurowej, odwiedzającym Pałac Prezydencki i Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
W Pałacu Prezydenckim z uczniami spotkał się także szef BBN minister Paweł Soloch.
Uczniowie zwiedzili Pałac, poznali jego historię oraz rolę Prezydenta RP, jako konstytucyjnie najwyższego Zwierzchnika Sił Zbrojnych.
W siedzibie Biura uczniom przedstawiona została rola i funkcjonowanie BBN. Zaznajomieni zostali także z tematyką bezpieczeństwa na poziomie państwa. Na zakończenie wizyty z uczniami spotkał się gen. bryg. dr Jarosław Kraszewski dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi.
Uczniowie z Zespołu Szkół Nr 1 z Sokołowa Podlaskiego byli 26. szkołą prowadzącą tzw. „mundurówki”, która odwiedziła Biuro i Pałac Prezydencki.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach promowania postaw proobronnych oraz edukacji dla obronności i bezpieczeństwa, skierowanego do szkół prowadzących klasy mundurowe.
Podczas wizyty w Warszawie uczniowie odwiedzili również Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, gdzie poznali historię misji pokojowych oraz rolę i zadania Centrum Weterana oraz Dowództwo Garnizonu Warszawa. Złożyli także wiązanki kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.
Wiązanki kwiatów złożone w miejscach pamięci, zostały przygotowane przez młodzież szkoły, w ramach zajęć z innowacji florystycznej.
Opiekunami uczniów podczas wyjazdu byli: Joanna Podgórska, Agnieszka Makowiecka, Iwona Jakubowska, Ewa Dobrzycka, Izabela Malinowska i Tadeusz Maksimiak.

Link do strony BBN

Galeria

24 października 2016 r. odbyła się wycieczka do Warszawy, w której wzięli udział uczniowie klasy I e  pod opieką nauczycieli: p. Haliny Chojeckiej, p. Karoliny Gierzyńskiej i p. Andrzeja Brzezika. 
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Stadionu Narodowego tzw. „Trasą Piłkarza”. Uczestnicy mieli możliwość poczuć przedmeczową atmosferę w piłkarskiej szatni, zasiąść wygodnie na ławce zawodników, czy też odwiedzić salę pomeczowych konferencji. 
Następnym odwiedzanym miejscem, które wywołało ogromne emocje, była Niewidzialna Wystawa. Pobyt tam pozwolił na kilkadziesiąt minut przenieść się w świat ciemności i lepiej zrozumieć, z jakimi problemami borykają się codziennie ludzie niewidomi.
Ostatnią atrakcją była wizyta w CH „Złote Tarasy” i udział w seansie filmowym. Wyjazd ten był formą integracji klasy, umożliwił poznanie ciekawych miejsc i spotkanie wyjątkowych ludzi.
Galeria

24 października br. w naszej szkole miał miejsce apel z okazji dnia papieskiego, zorganizowany przez katechetów. Apel nawiązywał do trzech okazji: Dnia Papieskiego, wspomnienia liturgicznego św. Jana Pawła II oraz Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata.
Nasza szkolna uroczystość rozpoczęła się od śpiewu „Barki”. Następnie uczniowie z klas II B i IV H zaprezentowali sztukę św. Jana Pawła II pt. „Christus Rex”. Swoją treścią nawiązywała ona do godności królewskiej Chrystusa i wyjaśniała, na czym polega królowanie Chrystusa w świecie. Potem uczniowie mogli obejrzeć krótki film przypominający wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz prezentację zawierającą nietypowe zdjęcia św. Jana Pawła II.
Katecheci serdecznie dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego apelu.
Ks. Paweł Koc

21 października 2016 roku uczniowie z klasy III a – 25 osób - wzięło  udział w warsztatach  matematycznych  zorganizowanych przez  Katolicki Uniwersytet Lubelski. Zajęcia z geometrii i ciągów  liczbowych, trwające  135  minut,  które  poprowadził  dr Andrzej Michalski – pracownik naukowy katedry Matematyki – zostały  poprzedzone  muzealną lekcją  historii  gdzie  zaprezentowano  dzieje  KUL  od  chwili  powstania  do  czasów  obecnych.  A  jest  to  historia  placówki  uniwersyteckiej,  która  za  dwa  lata  będzie  świętować  stulecie  istnienia.
Niestety  niesprzyjająca  aura  tego  dnia,  ciągłe opady deszczu,  zmusiła  do  zmiany  harmonogramu  pobytu  w  największym  mieście Polski  położonym  na  wschód  od  Wisły  i  wcześniejszego,  niż  planowano  powrotu  do  Sokołowa Podlaskiego.
Młodzież  wzięła  też  udział  w  spotkaniu  z  prorektorem ds. studenckich ks. dr. Andrzejem Kicińskim,  który  po  przywitaniu  naszych  uczniów  w  krótkim  wystąpieniu  zachęcał  do  podjęcia  studiów  w  tej  katolickiej Alma Mater. Opiekunami  naszych  uczniów  byli  tego  dnia  nauczyciele: Halina Chojecka, Larysa Usow  i  Andrzej Brzezik.
Galeria

17 października 2016 r. w hali sportowej przy Zespole Szkół Nr 1 pod patronatem Starostwa Powiatowego w Sokołowie Podlaskim odbyło się Bicie Rekordu w Jednoczesnej Resuscytacji Krążeniowo – Oddechowej. 
W hali zgromadziło się wiele osób, m.in. przedszkolaki, dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wraz ze swoimi opiekunami, a także strażacy, policjanci i ratownicy medyczni – osoby na co dzień odpowiedzialne za ratowanie ludzkiego życia i zdrowia.
Organizatorem bicia rekordu w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo – oddechowej jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Bibie rekordu uroczyście otworzyła Pani Marta Sosnowska Wicestarosta Powiatu Sokołowskiego.

 

Dnia 12 października 2016 r. uczniowie z klasy ratownictwa medycznego wraz z Panem Robertem Golatowskim uczestniczyli w Szkolnych Dniach Profilaktyki w Publicznym Gimnazjum Nr 1 im. Pawła Kamińskiego w Sokołowie Podlaskim. 
Uczniowie naszej szkoły dla uczniów gimnazjum przeprowadzili zajęcia i poruszyli następujące zagadnienia:
·    Omdlenie
·    Utrata przytomności
·    Ukąszenie przez kleszcze
·    Zawał
·    Epilepsja
·    Resuscytacja krążeniowo-oddechowa
·    Użycie AED (defibrylator)
·    Pozycja boczna bezpieczna
·    Wzywanie służb ratunkowych
Podczas zajęć uczniowie wysłuchali prelekcji na temat danych chorób, zasłabnięć, urazów a następnie w sposób praktyczny uczyli jak zachować się w takich sytuacjach, wezwać służby ratunkowe i jak nieść pomoc w takich przypadkach.

W środę 21 września w ramach Europejskiego Dnia Języków’ 2016 odbyła się pokazowa multimedialna lekcja języka angielskiego, przeprowadzona przez nauczycielkę – Justynę Maćkowiak, w której uczestniczyli uczniowie klasy II H. 
Podczas lekcji została zastosowana innowacyjna „Metoda123”, opracowana przez międzynarodowy zespół specjalistów  w taki sposób, by jego użytkownicy przyswajali języki obce w jak najszybszym czasie.
Przyswajanie wiedzy jest efektywne, kiedy uczymy się poprzez kanały tzw. domniemane (czyli w sposób indukcyjny). Na lekcjach opartych o „Metodę123” to właśnie multimedia stanowią główny katalizator jeśli chodzi zarówno o pozyskiwanie wiedzy leksykalno-gramatycznej, absorbowanie funkcji oraz zdolności językowych.

Uczniowie podczas lekcji  czerpią wiedzę z rozmaitych źródeł i właśnie ta różnorodność gwarantuje stabilną motywację oraz widoczne postępy w nauce. Rdzeniem „Metody123” są fotolekcje, które zostały stworzone metodą audiolingwalną - nie skupiają się na wyjaśnianiu, tylko na obrazowaniu. Na lekcji wykorzystane zostały również filmy i dialogi, które znakomicie wprowadzają do sytuacji komunikacyjnych. Odsłuchując dialogi użytkownicy odkrywają niepowtarzalny, interaktywny moduł sprawdzania wymowy, który uczy poprawnego akcentu aż do skutku.
W nauce języka obcego bardzo ważne jest włączanie elementów dedukcyjnych, które pozwolą na dogłębne zrozumienie trudnych obszarów językowych, takich jak np.: gramatyka lub złożona leksyka. Objaśnienia gramatyczne, wbudowany słownik, listy słówek oraz inne atrybuty „Metody123” dodatkowo stymulują rozwój znajomości języka obcego.
Motywacja do regularnych ćwiczeń jest zwiększana dzięki zastosowaniu mechanizmów gamifikacji (znanych z gier komputerowych i fabularnych). Rozbudza ona chęć rywalizacji w celu zdobycia jak największej ilości punktów i zajęcia wysokiego miejsca w rankingu.
W „Metodzie123” ważną rolę odgrywa łączenie zmysłów podczas nauki. Pracując z platformą użytkownicy nie skupiają się tylko na „patrzeniu na obrazki” czy „słuchaniu nagrań”. Używają i rozwijają oni swoje inne inteligencje: kinestetyczną, wizualną, muzyczną czy intrapersonalną.
Podczas lekcji uczeń zanurza się w języku obcym dzięki czemu nauka przebiega naturalnie, szybko i płynnie. Efektem nauki jest myślenie w języku obcym. Gry edukacyjne, filmy, nagrania głosowe sprawiają, że użytkownik jest otoczony językiem angielskim.

We wtorek 11 października w ZS Nr1 odbyła się pierwsza pokazowa, otwarta lekcja języka hiszpańskiego, w której uczestniczyli uczniowie klasy II H, dyrektor szkoły p. Małgorzata Baranowska oraz nauczycielka j. angielskiego - Justyna Maćkowiak. Lekcję przeprowadził lektor Andrzej Zbrożek. Postać naszego szanownego gościa jest nam już doskonale znana, gdyż w ubiegłym roku gościł już w naszej szkole, kiedy to opowiedział nam o pobycie w krajach Ameryki Łacińskiej oraz swojej przygodzie z aktorstwem. Tym razem Pan Andrzej postanowił podzielić się swoją znajomością języka hiszpańskiego, zainteresować kulturą latynoamerykańską oraz zachęcić wszystkich do zgłębiania wiedzy w tym zakresie.

Podczas spotkania nauczyciel zapoznał uczniów z podstawowymi wyrażeniami w języku hiszpańskim, które są bardzo przydatne w tworzeniu codziennych dialogów. Uczniowie po przeprowadzonej lekcji potrafią  przywitać i przedstawić się, udzielić krótkiej informacji o sobie oraz stosować zwroty grzecznościowe podczas rozmowy.
Jesteśmy bardzo wdzięczni za fascynującą lekcję, dzięki której odbyliśmy ciekawą podróż w świat języka oraz kultury hiszpańskojęzycznej. Mamy nadzieję, że w przyszłości język hiszpański na stałe zagości w naszej szkole.
Lekcja odbyła się w ramach Europejskiego Dnia Języków‘2016.

„ Największe bogactwo to robienie tego, co kochasz…”
Colin P. Sisson

Całej społeczności szkolnej – dyrekcji, nauczycielom, pracownikom niepedagogicznym, uczniom i rodzicom Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzymy samych radości i sukcesów, realizacji wszystkich celów i zamierzeń oraz tego, by podejmowany trud zawsze był źródłem satysfakcji.
Serdeczne życzenia kierujemy w stronę emerytów – dyrektorów, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych, aby każdy dzień przynosił zdrowie i siły do realizacji nowych planów i marzeń.

IMG 0446 [800x600]

 13 października 2016 roku w nowej hali sportowej przy Zespole Szkół Nr1 im. K.K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Organizatorem było Starostwo Powiatowe – organ prowadzący szkołę. Pan Starosta Leszek Iwaniuk oficjalnie otworzył uroczystość i powitał przybyłych gości. W wydarzeniu uczestniczyli m. in. Jego Ekscelencja Ks. Biskup Senior Antoni Dydycz, dyrektorzy instytucji, przewodniczący nauczycielskich związków zawodowych, dyrektorzy szkół i placówek kulturalno - oświatowych, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni, uczniowie, rodzice oraz radni Powiatu Sokołowskiego na czele z Przewodniczącym Jarosławem Puścionem. Uroczystość rozpoczęto od dedykacji muzycznej dla wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II. Podniosłym punktem uroczystości było wręczenie przez Starostę Pana Leszka Iwaniuka aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczycielom mianowanym. Młodzież z I LO i Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim dla wszystkich nauczycieli i pracowników niepedagogicznych przygotowała muzyczny upominek w podziękowaniu za codzienny trud, cierpliwość w każdej sytuacji i przekazywaną wiedzę.

Następnie Pan Starosta i Pan Przewodniczący wręczyli nagrody Zarządu Powiatu Sokołowskiego. Te prestiżowe wyróżnienia otrzymali: Pani Małgorzata Baranowska - dyrektor Zespołu Szkół Nr 1, Pani Beata Biernat - dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych, Pani Teresa Wrzosek- dyrektor Publicznej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej, Pani Teresa Oliwińska - dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, Pani Jolanta Cudziło- Abramczuk- nauczyciel Zespołu Szkół Nr 1, Pani Anna Pietrzykowska– nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych oraz Pani Izabela Staręga- nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego.
Tradycyjnie, dyrektorzy placówek oświatowych wręczyli swoim pracownikom nagrody, dziękując im za wzorowe wykonywanie obowiązków, za innowacyjność w swojej pracy, za wielokrotne sukcesy edukacyjne, za rozwijanie talentów uczniowskich w różnych dziedzinach.
Na zakończenie niezwykle utalentowana młodzież ZS Nr1 zaprezentowała pokaz samoobrony połączony z instruktażem medycznym oraz pokaz akrobatyczny. Uroczystość prowadzili Pani Marta Łach – Woźniak nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II i Pan Jacek Jackowski nauczyciel ZS Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim. Dzień Edukacji Narodowej był okazją do pochylenia się nad istotą współczesnej oświaty i wartością zawodu nauczyciela, który jest bez wątpienia - misją i posłannictwem; bo dobrze wykształcona i wychowana młodzież stanowi o wartości naszego społeczeństwa i jest nadzieją na lepsze jutro.

Galeria

Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim 
Małgorzata Baranowska 
składa serdeczne podziękowania uczniom i pracownikom zespołu: 
nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi 
za sumienną i rzetelną pracę oraz trud i zaangażowanie 
włożone w przygotowanie uroczystości 
odbywających się w ostatnich dniach w naszej szkole: 
otwarcie hali sportowej przy Zespole Szkół Nr 1
 i pełnienie roli gospodarza podczas 5. Mazowieckiego Przystanku PaT. 
Kolejny raz udowodniliśmy, że wspólną pracą osiągamy sukcesy.

IMG 0146 [800x600]W słoneczny, jesienny poranek 29 września 2016 roku odbyła się niecodzienna uroczystość otwarcia Hali Sportowej przy ZS Nr 1 im. K.K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim. Wymarzony obiekt powstał w zaskakująco szybkim tempie - w ciągu dwóch lat. Inwestorem budowy hali było Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim – organ prowadzący szkołę. Na początku uroczystości odbyła się ceremonia oficjalnego otwarcia pełnowymiarowego obiektu sportowego. Do przecięcia wstęgi zaproszono: Jego Ekscelencję Księdza Biskupa - Tadeusza Pikusa, Dyrektora Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu – Pana Mirosława Krusiewicza, Mistrza Olimpijskiego – Pan Piotra Małachowskiego, Prezesa Polskiego Związku Koszykówki – Pana Grzegorz Bachańskiego, Starostę Sokołowskiego – Pana Leszka Iwaniuka, Przewodniczącego Rady Powiatu Sokołowskiego - Pana Jarosława Puściona, Wicestarostę Sokołowskiego - Panią Martę Sosnowską, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Sokołowskiego – Pana Andrzeja Minarczuka, Dyrektora ZS Nr 1 – Panią Małgorzatę Baranowską, Przewodniczącą Rady Rodziców – Panią Barbarę Chendoszko i Przedstawiciela Społeczności Uczniowskiej – Sylwię Kulik.

Oficjalną część uroczystości rozpoczęto od wprowadzenia Sztandaru Szkoły i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie Starosta Sokołowski – Pan Leszek Iwaniuk poprosił Księdza Biskupa o poświęcenie hali. Później uczczono minutą ciszy pamięć pana Krzysztofa Czarkowskiego – wielkiego orędownika budowy obiektu sportowego przy Zespole Szkół Nr 1. Kolejnym punktem uroczystości było powitanie wszystkich gości, a dokonali tego Starosta Sokołowski i Przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego. Pan Starosta w przemówieniu podkreślił m. in. „Jestem bardzo dumny i pewnie wraz ze mną uczucie to ogarnęło również Panie i Panów Radnych, moich współpracowników, wykonawców i projektantów, a przede wszystkim młodzież szkolną i mieszkańców powiatu, którzy wiele lat oczekiwali na pełnowymiarową halę sportową. Cieszymy się z faktu, że ta wieloletnia inwestycja została ukończona. Jako pierwszy tego typu obiekt sportowy w Powiecie będzie służyć dla dobra mieszkańców, szczególnie dla rozwoju fizycznego młodzieży. Mam nadzieję, że stanie się ważnym centrum sportowym i kulturalnym naszego Powiatu”. Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady Powiatu - Pan Jarosław Puścion, mówiąc: „Życzę sobie i naszemu środowisku, by nowo wybudowany obiekt przyczynił się do rozwoju kultury fizycznej i sportu i aby był terenem nie tylko sportowej rywalizacji, ale także miejscem spotkań i nawiązywania nowych przyjaźni i kontaktów w duchu sportowym”. Wicestarosta Sokołowski – pani Marta Sosnowska przedstawiła historię budowy tego pięknego obiektu. Następnie wręczono statuetki dla zasłużonych gości. Ważnym punktem uroczystości było podpisanie aktu przekazania użytkowania hali przez Starostę Sokołowskiego pana Leszka Iwaniuka oraz Dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim – panią Małgorzatę Baranowską. Pani Dyrektor dziękując za przekazanie, powiedziała, że „nowo wybudowany obiekt będzie miejscem nie tylko realizacji podstawy programowej wychowania fizycznego podczas zajęć lekcyjnych, ale w dużej mierze będzie przestrzenią rozwoju uczniowskich pasji i zainteresowań”. Wdzięczna młodzież, w imieniu społeczności szkolnej, wręczyła bukiety kwiatów Panu Staroście, Panu Przewodniczącemu i Wiceprzewodniczącemu Rady Powiatu. Kolejny punkt programu to przemówienia gości. Wszyscy wyrażali wielką radość, że nowa hala stanie się centrum życia sportowego całego powiatu. Odczytano również listy gratulacyjne od Pana Waldemara Kraski – Senatora RP i Pana Marka Sawickiego – Posła na Sejm RP. Następnie wręczono statuetki Powiatowej Lidze Piłkarskiej. Wśród nagrodzonych byli uczniowie i absolwenci ZS Nr 1. Część artystyczno – sportową rozpoczęto w uroczystym tonie, od staropolskiego tańca Poloneza w wykonaniu młodzieży z ZS Nr 1, bo przecież sport to też taniec. Nowoczesną zaś formę pokazał zespół PNC Dance Studio prezentując hip-hop. Następnie prowadzący: pani Krystyna Romańczuk i pan Jacek Jackowski zaprosili wszystkich do obejrzenia musztry paradnej w wykonaniu młodzieży z zaprzyjaźnionej szkoły ZDZ w Radomiu. Młodzież z klas mundurowych (policyjnej i wojskowej) i klas sportowo - medycznych z Zespołu Szkół Nr 1 zaprezentowała instruktaż samoobrony i technik interwencji służb mundurowych. Godny podziwu był też pokaz akrobatyczny w wykonaniu uczniów z naszej szkoły. Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć koncertu szkolnego zespołu SzaraBand. Część artystyczno - sportową zakończył mistrzowski mecz koszykówki w wykonaniu dziewcząt z Miejsko – Powiatowego Klubu Koszykówki w Sokołowie Podlaskim.
Na zakończenie zaproszono gości do zwiedzania obiektu sportowego. Obsługą gastronomiczną podczas uroczystości zajęli się uczniowie z klas hotelarskich, a organizacją przejść i zabezpieczeniem terenu młodzież z klas mundurowych. Dzień otwarcia hali wpisze się z pewnością nie tylko w historię naszej szkoły, ale w historię miasta i powiatu. Na długo pozostanie w sercach i pamięci całej społeczności szkolnej, mieszkańców Sokołowa i całego powiatu.

Galeria

 

21 września klasa II J  uczestniczyła w „Poranku literackim”poświęconym twórczości Henryka Sienkiewicza. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim i wpisuje się w obchody Roku Sienkiewiczowskiego. Tematyka projektu zgodna była z założeniami MEN „rozwijanie kompetencji czytelniczych i upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży” oraz z założeniami podstawy programowej z języka polskiego. Młodzieży towarzyszyli: nauczyciel języka polskiego pani Milena Nowaszewska oraz wychowawca pan Mariusz Kurowski.

20.09.2016r. Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Siedlcach oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach zorganizowały konferencję z okazji Europejskich Dni Języków traktującą o „Podejściu innowacyjnym w nauczaniu języków obcych”. 
Wszyscy uczestnicy spotkania zostali powitani przez Dyrektora Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Siedlcach, Pana Adam Skupa oraz Kierownika Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach, Panią Grażynę Sobiczewska. Następnie dr Marta Kotarba – Kańczugowska, z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie wygłosiła wykład pt. „4 żywioły w mojej klasie. Innowacje w nauczaniu języków obcych”, po czym głos zabrała Pani Ewa Dombrowska, przedstawiciel Kuratorium Oświaty, w sprawie  aspektów prawnych w innowacyjnej działalności nauczyciela.

Kolejnym elementem konferencji był panel dyskusyjny, który poprowadziła Pani Iwona Moczydłowska z Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach. Do dyskusji zostały zaproszone dwie nauczycielki z naszej szkoły, Pani Iwona Jakubowska oraz Pani Magdalena Linczewska, które mówiły o tym jak innowacja językowa wygląda w praktyce, jakie płyną z niej korzyści dla całej społeczności szkolnej, jakie trudności mogą wystąpić oraz jak sobie z nimi poradzić, a także nad jakimi aspektami warto się zastanowić, zanim projekt „innowacja” zostanie wprowadzony w życie.
Tytuł innowacji, która była przeprowadzona w naszej szkole to „Kraje anglojęzyczne – niuanse językowe i kulturowe. Zgłębianie tajników językowych za pomocą multimediów”. Opierała się ona na współpracy z uczniami za pomocą Internetu. W tym celu, we współpracy z Panią Beatą Pękałą – nauczycielem przedmiotów informatycznych – została stworzona zakładka na stronie internetowej naszej szkoły - Klub Języka Angielskiego, na której były zamieszczane informacje dotyczące m.in. zagadnień leksykalno-gramatycznych oraz kultury krajów anglojęzycznych, które uczniowie mieli w określony sposób opracować. Wiedza uczniów była weryfikowana nie tylko drogą elektroniczną czy też podczas spotkań indywidulanych, ale również w formie językowych konkursów szkolnych, tj. Dyktando Języka Angielskiego, Konkurs dwujęzyczny, którego współorganizatorem była również Pani Aneta Czerkas – nauczyciel języka rosyjskiego, Konkurs wyrażeń idiomatycznych  czy też Konkurs leksykalno-gramatyczny.
Jednym z pytań, które padło podczas panelu dyskusyjnego było: Czy warto przeprowadzać innowacje językowe w szkole? Jeśli nasi uczniowie, którzy brali udział w tym przedsięwzięciu osiągnęli bardzo dobre wyniki na egzaminie maturalnym z języka angielskiego, rozwinęli swoje pasje i zainteresowania językowe, ich świadomość samokształcenia wzrosła, a proces uczenia się został spersonalizowany, to odpowiedź brzmi: na pewno warto.

16 września 2016 roku 115 maturzystów z  ZSNr1 w Sokołowie Podlaskim uczestniczyło w XI edycji Warszawskiego Salonu Maturzystów Perspektywy 2016. W spotkaniu zorganizowanym w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej wzięli udział uczniowie klas: III B, IV E, IV F, IV H, IV I, IV j, którzy przebywali tam pod opieką nauczycieli: p. A. Bocian, P. M. Filipiak, p. M. Jackowskiej, p. E. Markowicz – Wcisłak, p. U. Mielniczuk,p. M. Przyborowskiej,  p. A. Raszuk, p. I. Rudaś, p. M. Stelmach i p. A. Elbicha.
Maturzyści mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną wyższych uczelni z całego kraju, porozmawiać z ich przedstawicielami na temat proponowanych kierunków  kształcenia, zasad rekrutacji czy warunków studiowania. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także spotkania z ekspertami OKE w Warszawie- panią Danutą Król i panem Marianem Pacholakiem- na których analizowano wymagania i zadania egzaminacyjne, poruszano  tematy zasad, zmian, sposobów podchodzenia do wypełniania arkusza i błędów najczęściej popełnianych na maturze z języka polskiego i matematyki. Uczniowie nie tylko wysłuchali wykładów specjalistów, ale także mieli szansę zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi na dręczące ich pytania dotyczące egzaminu maturalnego. Organizatorzy zapewnili również możliwość konsultacji z doradcami zawodowymi, którzy starali się ułatwić młodym ludziom dokonywanie wyborów zgodnych z ich predyspozycjami.Uczniowie opuścili Salon Maturzystów z całą pewnością lepiej przygotowani do egzaminu i wyboru dalszej ścieżki kształcenia.

Narodowe Czytanie, zainicjowane przed 5 laty przez byłego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, na stałe już wpisało się w kalendarz imprez szkolnych Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim. W poprzednich latach czytano już ,,Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz ,,Lalkę" Bolesława Prusa. W tym roku podczas internetowego głosowania Polacy wybrali powieść  Henryka Sienkiewicza ,,Quo vadis", którą to uroczyście odczytano również w naszej szkole w dniu 21 września w świetlicy szkolnej.
Imprezę szkolną oficjalnie rozpoczęła Pani Dyrektor Małgorzata Baranowska, czytając fragment powieści naszego noblisty, przedstawiający rozmowę Petroniusza i Winicjusza, głównych bohaterów ,,Quo vadis". Kolejno ciekawe fragmenty powieści przedstawiali uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Wśród uczniów byli to: Ula Sawicka (kl. 4h), Łukasz Rzemek i Maciej Kisieliński (kl. IVi), zaś nauczyciele to : p. Krystyna Romańczuk (nauczyciel      j. polskiego), p. Anna Jankowska (nauczyciel przedmiotów zawodowych), p. Halina Chojecka (nauczyciel matematyki) oraz ks. Tomasz Żukowski. Ciekawy fragment powieści opisujący walkę Ursusa z turem przedstawiła także p. Renata Romańczuk (nauczyciel j. polskiego) w parze ze swoim wychowankiem Mateuszem Strusiem, uczniem kl. 3j. 
Imprezę szkolną uświetnił pokaz prezentacji multimedialnej, przedstawiający życiorys i twórczość Henryka Sienkiewicza oraz wybrane fragmenty filmu ,,Quo vadis" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.

14 września grupa młodzieży z Zespołu Szkół Nr 1 wraz z nauczycielami udała się na Diecezjalny Dzień Młodzieży do Serpelic.
Tegoroczne spotkanie, na które zaprosił ks. Biskup przebiegało pod hasłem: „Bądź świadkiem miłosierdzia” i było podziękowaniem za przeżycie Światowych Dni Młodzieży zarówno w diecezji, jak i w Krakowie. Organizator spotkania ks. dr Andrzej Lubowiecki, podkreślił, że było to także dziękczynienie za 25 lat Diecezji Drohiczyńskiej, wielkie dary miłosierdzia otrzymywane w Roku Miłosierdzia oraz Chrzest Polski i chrzest każdego z przybyłych. Przypominały o tym kopia krzyża i ikona Maryi Światowych Dni Młodzieży, chrzcielnica i paschał, przy których odnowiono przyrzeczenia chrzcielne, a także ornaty celebransów, pochodzące ze spotkania młodzieży świata z papieżem Franciszkiem w Brzegach pod Krakowem.

Przed przybyciem do Serpelic, młodzież zgromadziła się w trzech kościołach: w drohiczyńskiej katedrze, w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie oraz w kościele p.w. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach. W kościołach duszpasterze młodzieży wygłosili katechezę oraz poprowadzili nabożeństwo adoracyjne. Następnie wszyscy udali się do Serpelic.

Poszczególne grupy wchodziły na szczyt Kalwarii Podlaskiej z modlitwą koronki do Miłosierdzia Bożego. Tam też odbył się też koncert ewangelizacyjny Arkadio, czyli Arkadiusza Zbozienia – rapera z Nowego Sącza.
Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy różaniec. Spotkanie zakończyło przejście przez Bramę Miłosierdzia. Przywiezione przez młodzież krzyże z nazwami parafii i wspólnot,  wzbogaciły, istniejącą od kilku lat, serpelicką górę krzyży przed szczytem Kalwarii Podlaskiej.
M. Stelmach

 

Sprzątanie Świata - Polska 2016

Podaj dalej…

Drugie życie odpadów

 

16 września 2016 r. uczniowie Zespołu Szkół Nr1 im. K.K. Baczyńskiego uczestniczyli w corocznej akcji „Sprzątanie Świata”. Celem akcji jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne.
Uczniowie klasy Ii pod opieką nauczycieli wzięli udział w praktycznej lekcji kreowania postaw przyjaznych środowisku w zakresie rozwoju zrównoważonego ( ekorozwoju ), poszanowania zasobów naturalnych, a także racjonalnej gospodarki odpadami. Zdobyli cenną wiedzę na temat odpowiedzialności za stan środowiska i roli, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w mieście.
Urząd Miasta Sokołów Podlaski zaopatrzył uczniów w niezbędne do przeprowadzenia akcji worki i rękawice, a także materiały i obsługę organizacyjną.
Opiekunowie: Iwona Piętka, Elżbieta Gdula

Na początku nowego roku szkolnego nauczyciele języka polskiego zorganizowali NARODOWE CZYTANIE w klasach I i II.  Ogólnopolska akcja wpisuje się w politykę oświatową MEN, która jako pierwsze zadanie na rok 2017/2018 wymienia upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży
Uczniowie bardzo chętnie podjęli tę inicjatywę. Lektura, którą w tym roku wybrano podczas internetowego głosowania -  to książka „Qvo vadis?” H. Sienkiewicza.
To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił Prezydent RP Andrzej Duda, który sprawował patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem ogólnopolskim.
Powieść historyczna wpisuje się w założenia podstawy programowej z języka polskiego zarówno na III, jak i na IV etapie kształcenia.
Niech refleksja płynąca z przeczytanych fragmentów „Qvo vadis?” przyczyni się do większej wrażliwości w patrzeniu na świat, niech będzie inspiracją dla uczniów do częstego obcowania z literaturą piękną.

Przed końcem ubiegłego roku szkolnego 2015/2016 tj.23 czerwca br został rozstrzygnięty konkurs, organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego dot.zbiórki makulatury, w którym aktywny udział brali uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim oraz ich rodziny.

Konkurs trwał od 7 grudnia2015r do końca marca 2016r. Akcja miała na celu uświadomienie dzieciom i młodzieży, że każdy człowiek swoim zachowaniem wpływa na środowisko i jest odpowiedzialny za jego stan obecny i przyszły. W odpowiedzi, za nasze uczestnictwo i uzyskane efekty otrzymaliśmy DYPLOM UZNANIA podpisany przez Pan Adama Struzika –Marszałka Województwa Mazowieckiego. Nasza szkoła zajęła VI miejsce wśród 24 szkół ponadgimnazjalnych z terenu woj.mazowieckiego. W czasie podsumowania konkursu Dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami oraz Pozwoleń Zintegrowanych i Wodnoprawnych Pan Marcin Podgórski stwierdził, że cieszy fakt nieustannego zainteresowania konkursem, a ilość zebranej makulatury pozwoliła uchronić przed wycięciem las o powierzchni 12 hektarów.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy sukcesu. W tym nowym roku szkolnym mamy jednak nadzieję, że przy kolejnej edycji tego konkursu, dzięki naszemu większemu zaangażowaniu, będziemy mogli uzyskać jeszcze wyższe osiągnięcia.

Koordynator akcji – Elżbieta Gdula

Nowy rok szkolny 2016/2017 rozpoczął się uroczystością w świetlicy szkolnej. Po wprowadzeniu Sztandaru Szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego prowadzący serdecznie powitali wszystkich zgromadzonych : dyrekcję, nauczycieli, wychowawców i uczniów. Szczególnie w społeczności szkolnej powitani zostali uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w naszej szkole.
Są to klasy:
· I a Liceum Ogólnokształcące klasa policyjno-strażacka i medyczno-sportowa,  wychowawca- pan Rusłan Mielniczuk
· I e technik ekonomista z innowacją asystencko- sekretarską i technik logistyk- klasa wojskowa, wychowawca- pani Halina Chojecka
· I f technik logistyk-klasa wojskowa,  wychowawca- pan Krzysztof Niemirka
· I i technik mechanik i technik hotelarstwa z elementami aranżacji florystycznych wnętrz,  wychowawca- Pani Bożena Niegowska
· I j technik informatyk z innowacją,, Tworzenie gier komputerowych”, wychowawca- pani Magdalena Linczewska
· I L Zasadnicza Szkoła Zawodowa,  wychowawca- pani Ewa Dobrzycka

Następnie głos zabrała dyrektor szkoły pani Małgorzata Baranowska, która oprócz serdecznego powitania zapewniła nowych uczniów o właściwym wyborze, którego dokonali oraz serdecznej i przyjaznej atmosferze panującej w naszej szkole. Dyrektor szkoły odczytała list starosty sokołowskiego pana Leszka Iwaniuka skierowany do całej społeczności szkolnej. W dalszej części pani dyrektor wręczyła uroczyście wybranym uczniom klas pierwszych legitymacje szkolne.
Następnie zebrani złożyli hołd wszystkim walczącym i poległym w 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej a delegacja Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem złożyła  wiązankę w miejscu pamięci.
Bardzo podniosłym i uroczystym momentem było ślubowanie uczniów klas pierwszych, które złożyli na Sztandar Szkoły.
Uroczystość zakończyła refleksyjna poezja Renaty Strug oraz muzyczne reminiscencje z wakacji w wykonaniu szkolnej grupy ,, Szara- band”.
Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor, życząc wszystkim owocnej pracy w nowym roku szkolnym. Po uroczystości młodzież udała się na spotkanie z wychowawcami.Uroczystość przygotowali: Krystyna Romańczuk, Magdalena Filipiak, Bogusław Kwiatkowski

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Niniejsze informacje dotyczą plików cookies i odnoszą się do strony zsnr1.edu.pl.pl, której operatorem jest firma home.pl.

Czym są pliki cookies?

To pliki tekstowe, wysyłane przez serwis internetowy do urządzenia końcowego (np. komputer, smartfon), z którego korzystamy przeglądając strony internetowe. W cookies znajdują się różne informacje, często niezbędne do prawidłowego funkcjonowania serwisów internetowych (np. do autoryzacji, podczas logowania na konto pocztowe lub do serwisu internetowego).

Dzięki wykorzystaniu plików cookies, wiele stron internetowych może działać w sposób wygodniejszy dla użytkownika.

Do czego używamy cookies?

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Niezależnie pliki cookies mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych.

Jakich cookies używamy?

Stosowane są dwa rodzaje plików cookies – „sesyjne” oraz „stałe”. Pierwsze z nich są plikami tymczasowymi, które pozostają na urządzeniu użytkownika, aż do opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia przeglądarki (lub innego oprogramowania korzystającego ze strony). „Stałe” pliki pozostają na urządzeniu użytkownika przez czas określony w parametrach plików „cookies” albo do momentu ich ręcznego usunięcia przez użytkownika.

Usuwanie cookies

Bardzo często przeglądarka internetowa (lub inne oprogramowanie służące do przeglądania stron) domyślnie dopuszcza umieszczanie cookies na urządzeniu końcowym. To ustawienie może być zmienione w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę cookies. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).

Blokowanie cookies, może wpłynąć na część funkcjonalności dostępnych na stronie internetowej, a w niektórych przypadkach nawet uniemożliwić ich prawidłowe działanie.

Back to Top