Spotkanie z hodowcami gołębi pocztowych

12 [640x480].jpg

Pan Tadeusz Księżopolski i Tomasz Rowicki – hobbyści , hodowcy gołębi pocztowych, wielokrotni mistrzowie Polski w lotach oraz uczestnicy olimpiad gołębi pocztowych byli naszymi gośćmi w ramach realizacji projektu Ptasie Centrum - wspólnie rozwińmy skrzydła.
Uczestnicy spotkania mogli się dużo dowiedzieć o sporcie gołębiarskim i hodowli tych dzielnych ptaków, gdyż obecnie hoduje się gołębie pocztowe głównie w celach wystawowych i sportowych. Organizowane są zawody, potocznie zwane lotami, które polegają na jednoczesnym wypuszczaniu kilkuset do kilku tysięcy tych pięknych i wytrzymałych ptaków z nieraz bardzo odległych miejsc. Gołębie mają wspaniałą pamięć przestrzenną, potrafią dolecieć do celu z odległości 1800 km, a trasy średniej długości, 800 km, pokonują z szybkością 80 km/h. Większość ras zalicza się do gołębi wystawowych. Startują one w zawodach, gdzie ocenia się zgodność ich budowy z ustalonym wzorcem, a także stan zdrowia, cechy zewnętrzne: stan upierzenia, barwę oka, żywotność itp. Młodzież miała możliwość obejrzenia obrączek, indywidualnego dowodu gołębia, zegara, który rejestruje czas powrotu gołębi z lotu a także specjalnej karmy dla tych ptaków. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja żywych gołębi oraz trofeów- pucharów i dyplomów zdobytych przez lata hodowli i współzawodnictwa.

Back to Top