Technik Mechanik

Próbując scharakteryzować wymienione wyżej pojęcie, należy stwierdzić, że TECHNIK MECHANIK jest zawodem szerokoprofilowym, o bardzo długiej historii i szerokim zapotrzebowaniu na rynku pracy. Zawód ten obejmuje swym zasięgiem takie zagadnienia jak: projektowanie, konstruowanie, wytwarzanie, budowę, eksploatację oraz naprawę maszyn, urządzeń i mechanizmów.

Jest to kierunek kształcący fachowców w zakresie podstaw mechaniki połączonej z elektroniką i automatyką.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik mechanik zdobywa cenne umiejętności oraz jest przygotowany do wykonywania wielu zadań zawodowych:

• wytwarzania części maszyn i urządzeń,
• dokonywania montażu maszyn i urządzeń,
• instalowania i uruchamiania maszyn i urządzeń,
• obsługiwania maszyn i urządzeń,
• organizowania procesu produkcji.

W toku realizacji zadań dydaktycznych dla zawodu TECHNIK MECHANIK wprowadzono różną formę zajęć – typowe zajęcia lekcyjne, zajęcia grupowe w ramach zajęć pracowni specjalistycznych, zajęcia praktyczne czy też 4-tygodniowe praktyki zawodowe (w kl. II) oraz 3-tygodniowe (w kl. III) realizowane w różnych podmiotach gospodarczych.
Kształtowane są postawy przedsiębiorcze oraz przygotowanie do wejścia na rynek pracy. Rosnące skomplikowanie coraz większej liczby wszelkiego rodzaju urządzeń technicznych, maszyn, pojazdów mechanicznych wymaga osób posiadających z jednej strony wiadomości z podstaw techniki, technik wytwarzania, jak też specjalistycznych, np. z budowy, eksploatacji i naprawy pojazdów samochodowych.

Cykl nauczania w technikum kształcącym w zawodzie technik mechanik trwa 4 lata i obejmuje:

- języki obce: język rosyjski i język niemiecki,
- przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym: matematyka, fizyka oraz historia
  i społeczeństwo – przedmiot uzupełniający,
- przedmioty zawodowe teoretyczne: podstawy konstrukcji maszyn, budowa i naprawa maszyn i urządzeń, organizacja procesów produkcji, technologia wytwarzania elementów   maszyn i urządzeń, podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej, język rosyjski zawodowy
- przedmioty zawodowe praktyczne: pracownia podstaw konstrukcji maszyn, pracownia technologii, pracownia projektowania procesów produkcyjnych, zajęcia praktyczne

Warunkiem uzyskania tytułu technik mechanik jest zdobycie dwóch kwalifikacji zawodowych:

• M.17. Montaż i obsługa maszyn i urządzeń
• M.44. Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń

Absolwenci, którzy ukończą szkołę średnią w zawodzie TECHNIK MECHANIK, mogą kontynuować naukę na wszystkich kierunkach wyższych szkół technicznych i nie tylko. Podstawa wiedzy matematyczno-technicznej zgłębiona w szkole, daje pełną możliwość jej poszerzania, podczas różnorodnych zajęć na uczelniach wyższych.
Z kolei absolwenci, którzy wizję swojego rozwoju odnajdują w prowadzeniu działalności zarobkowej, mogą znaleźć zatrudnienie w wielu dziedzinach przemysłu, głównie na stanowiskach nadzoru technicznego niemal we wszystkich działach gospodarki jako: organizatorzy i nadzór przebiegu procesów wytwarzania maszyn i urządzeń; w stacjach obsługi pojazdów samochodowych; w zakładach produkujących samochody; jako kontrolerzy jakości maszyn i usług, instalatorzy i wprowadzający do eksploatacji maszyny i urządzenia mechaniczne, dozorujący pracę maszyn i urządzeń, konserwatorzy maszyn i urządzeń itp.
Ogromne znaczenie w tym obszarze ma szeroka współpraca szkoły z wieloma zakładami pracy specjalizującymi się w poszczególnych dziedzinach techniki

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Niniejsze informacje dotyczą plików cookies i odnoszą się do strony zsnr1.edu.pl.pl, której operatorem jest firma home.pl.

Czym są pliki cookies?

To pliki tekstowe, wysyłane przez serwis internetowy do urządzenia końcowego (np. komputer, smartfon), z którego korzystamy przeglądając strony internetowe. W cookies znajdują się różne informacje, często niezbędne do prawidłowego funkcjonowania serwisów internetowych (np. do autoryzacji, podczas logowania na konto pocztowe lub do serwisu internetowego).

Dzięki wykorzystaniu plików cookies, wiele stron internetowych może działać w sposób wygodniejszy dla użytkownika.

Do czego używamy cookies?

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Niezależnie pliki cookies mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych.

Jakich cookies używamy?

Stosowane są dwa rodzaje plików cookies – „sesyjne” oraz „stałe”. Pierwsze z nich są plikami tymczasowymi, które pozostają na urządzeniu użytkownika, aż do opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia przeglądarki (lub innego oprogramowania korzystającego ze strony). „Stałe” pliki pozostają na urządzeniu użytkownika przez czas określony w parametrach plików „cookies” albo do momentu ich ręcznego usunięcia przez użytkownika.

Usuwanie cookies

Bardzo często przeglądarka internetowa (lub inne oprogramowanie służące do przeglądania stron) domyślnie dopuszcza umieszczanie cookies na urządzeniu końcowym. To ustawienie może być zmienione w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę cookies. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).

Blokowanie cookies, może wpłynąć na część funkcjonalności dostępnych na stronie internetowej, a w niektórych przypadkach nawet uniemożliwić ich prawidłowe działanie.

Back to Top