Cykl spotkań czytelniczych w miejskich przedszkolach

20170207 102251 [1024x768]

O tym, że czytanie książek rozbudza wyobraźnię i wzbogaca język, każdy wie. O tym, że kontakt z literaturą powinien nastąpić we wczesnym etapie życia, też każdy wie. Więc uczniowie naszej szkoły postanowili wcielić powyższe prawdy w życie i wyruszyli z czytankami do przedszkoli znajdującymi się na terenie naszego miasta. I każdy powinien wiedzieć, że pomysł ten spotkał się z wielkim entuzjazmem. Przedszkolaki słuchają opowiadań z zaciekawieniem, rozmawiają na temat swoich spostrzeżeń i serdecznie zapraszają na kolejne „lekcje”. A jak czuli się nasi uczniowie w roli „wykładowców”? Spytajcie ich. Są to: Urszula Sawicka, Weronika Biłda, Mateusz Struś, Mateusz Szadkowski i Jacek Trębicki. Ktoś chce dołączyć do grona ulubieńców przedszkolaków? Zapraszamy do biblioteki. Po feriach kontynuujemy spotkania.

Po uroczystym podsumowaniu konkursu międzyszkolnego na „Kartkę Bożonarodzeniową z życzeniem” organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną, pani Renata Jaroszewska- autorka pomysłu na kolekcję nietypowego księgozbioru, zaprezentowała nam jego fragment. I mimo że na spotkaniu z nami omawiała głównie książki dla dzieci, to kolekcja ta wywarła niesamowite wrażenie na naszych uczniach. Dorośli już odbiorcy naszej szkoły mogli się przenieść w lata dziecięce i „pobawić się” książkami grającymi czy ruchomymi elementami trójwymiarowych egzemplarzy. Zainteresowały ich książki z „kropką”, z szufladą i książka przeznaczona dla osób niewidomych. Pani Renata obiecała, że odwiedzi naszą szkołę na przełomie marca i kwietnia i zaprezentuje uczniom inne części swojej niecodziennej wystawy. Założę się, że nawet zdeklarowani nieczytelnicy będą zachwyceni wyjątkowym księgozbiorem zebranym przez panią Renatę Jaroszewską. Czekamy więc z niecierpliwością na jej wizytę w Szarej.

Galeria

Nowości książkowe w bibliotece

bonda.jpg„Wszystko jest emocją, bo wszystko to energia. To dlatego nasze myślenie warunkuje rzeczy, które do nas przychodzą. Jeżeli ma pani złe myśli, przyciąga pani złe zdarzenia. Złych ludzi, zło. A czym jest zło? Brakiem dobra. Brakiem dobrych emocji.”
Hubert Meyer popełnił błąd w profilu i porzucił pracę w policji. Stary przyjaciel prosi go o pomoc w przesłuchaniu młodej kobiety, w związku z zaginięciem jej 9-letniej córki. Policjanci próbują łączyć tę sprawę z bestialskim zabójstwem 11-letniego Amadeusza, którego matka jest szanowaną w mieście florystką. Okazuje się, że była ona ostatnią osobą, która widziała Zosię żywą.

 

 

asasin.jpg„Nadejdzie dzień, kiedy ludzie przestaną się nawzajem oszukiwać. I w tenże dzień przekonamy się, do czego naprawdę jest zdolny rodzaj ludzki.”
Wyruszę do czarnego serca zepsutego imperium, by zetrzeć w proch moich wrogów.
Rzymu nie zbudowano jednak w jeden dzień i nie odbuduje go samotny asasyn.
Jestem Ezio Auditore da Firenze

 

 

 

puzo.jpg„Oto lekcja, której powinieneś się nauczyć, Sonny - powiedział Vito. - Nie pisz, jeśli możesz coś powiedzieć, nie mów, jeśli możesz kiwnąć głową, nie kiwaj głową, jeśli nie musisz.”
Nowy Jork, połowa lat 30-tych. Dla Vita Corleone, handlarza oliwą uwikłanego w przestępcze interesy i znanego w swojej dzielnicy z „rozwiązywania problemów”, nie ma niczego ważniejszego niż przyszłość własnej rodziny. W 1935 roku jego dwaj synowie, Michael i Fredo, chodzą jeszcze do podstawówki i są całkowicie nieświadomi prawdziwej profesji ojca. Najstarszy, Sonny, ukończył niedawno siedemnaście lat. Kiedy miał jedenaście, w jego życiu wszystko się zmieniło. Wtedy bowiem zobaczył na własne oczy, jak ojciec i jego dwaj wspólnicy brutalnie mordują mężczyznę z sąsiedztwa.

 

 

mroz.jpg„W odróżnieniu od większości kobiet w polityce stroniła od maskulinizmu.”
Pierwsza polska seria political fiction! Marszałek sejmu, Daria Seyda, budzi się w pokoju hotelowym, nie pamiętając, jak się w nim znalazła ani co się z nią działo przez ostatnich dziesięć godzin. Jest przekonana, że stała się ofiarą manipulacji, ale nie wie, kto ani dlaczego może za nią stać. Tymczasem Patryk Hauer, wschodząca gwiazda prawicy, podczas prac komisji śledczej odkrywa polityczny spisek sięgający najistotniejszych osób w kręgach władzy. Seyda i Hauer znajdują się po przeciwnych stronach sceny politycznej. Dzieli ich wszystko, ale połączy jedna sprawa...

 

 

Najszybciej sprzedający się debiut dla dorosłych w historii brytyjskiego rynku. Co 6 sekund ktoś w Stanach Zjednoczonych kupuje tę książkę. Miliony egzemplarzy sprzedanych na całym świecie. Powieść ukaże się w 44 krajach.

Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Wie, że pociąg zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów. Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z nich. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. Gdyby tylko mogła być tak szczęśliwa jak oni. I nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza, ale to wystarcza. Wszystko się zmienia. Rachel ma teraz okazję stać się częścią życia ludzi, których widywała jedynie z daleka. Teraz się przekonają, że jest kimś więcej niż tylko dziewczyną z pociągu. Znakomity thriller. Nie mogłem się oderwać przez całą noc. Stephen King Pasjonująca, pełna napięcia i nieprzewidywalna. Po prostu nie mogłam jej odłożyć. Nie do przegapienia! Tess Gerritsen Co za postaci, co za sytuacja, co za książka! To Alfred Hitchcock nowego pokolenia. Terry Hayes Pomysłowa, pełna napięcia i porywająca! Nie mogłam się domyślić do samego końca. Lisa Gardner Paula Hawkins – zanim została pisarką, przez piętnaście lat pracowała jako dziennikarka. Urodziła się i wychowała w Zimbabwe, obecnie mieszka w Londynie. Prawa do wydania jej pierwszej powieści kupiły 44 kraje, zaś prawa filmowe sprzedano wytwórni Dreamworks.

 harry-potter-i-przeklete-dziecko-czesc 1.jpg"Harry Potter i przeklęte dziecko", nowa książka autorstwa J.K. Rowling, Jacka Thorne’a i Johna Tiffany’ego i nowa sztuka Jacka Thorne’a, to ósma historia w serii oraz pierwszy autoryzowany spektakl teatralny ze świata Harry'ego Pottera. Niniejsza edycja specjalna scenariusza sztuki, która miała premierę na londyńskim West Endzie 30 lipca 2016, pozwala czytelnikom na całym świecie zapoznać się z dalszymi losami Harry'ego, jego rodziny i przyjaciół.

 

 

 

 

zycie-na-pelnej-petardzie.jpgKsiądz z powołania i podróżnik z pasji. Jan Kaczkowski. Ksiądz Jan Kaczkowski. Doktor teologii, który nie lubi katolicyzmu kucanego. Założyciel hospicjum w Pucku, który uczył lekarzy jak rozmawiać o śmierci z pacjentami. W dzieciństwie nie chodził na religię, a potem o mały włos nie otrzymałby święceń. Chory na nowotwór mózgu określa sam siebie onkocelebrytą, czyli człowiekiem, który jest znany z tego, że ma raka. Znany tak naprawdę z optymistycznego podejścia i wielkiej miłości do świata, którą dzieli się poprzez swoje opowieści. O to jedna z nich.
Książka, której nie da się łatwo zaszufladkować. Autobiograficzna opowieść, która uczy jak żyć prosto i czerpać z każdego dnia pełnymi garściami. O tym skąd pochodzi i dlaczego został księdzem. Co go inspiruje i jak radzi sobie z chorobą. A przede wszystkim o tym, jak mimo niepowodzeń i kłopotów nigdy nie stracić wiary i nadziei.

 

Konkurs na najlepszego czytelnika wrzesień-listopad rozstrzygnięty!

Po raz pierwszy w obecnym roku szkolnym wyłoniono najlepszych czytelników biblioteki szkolnej w poszczególnych typach szkół : liceum, technikum i zasadniczej szkoły zawodowej. Pod uwagę wzięto ilość wypożyczonych książek w okresie od września do listopada 2016 r. Zwycięzcą konkursu zostali uczniowie z największą liczbą wypożyczeń. Czytelnicy nie byli informowani o trwającym konkursie, tak aby wyłonić faktycznego czytelnika, a nie wypożyczającego na potrzeby konkursu. Konkurs potrwa do końca maja 2017 roku. Zwycięzcy poszczególnych okresów otrzymują dyplomy uznania, zaś zwycięzcy na najlepszego czytelnika roku szkolnego otrzymują nagrody książkowe.
Zwycięzcami konkursu za okres wrzesień- listopad 2016 roku zostali:
Liceum ogólnokształcące: Zawistowska Natalia kl. 3b
Technikum: Borkowska Agnieszka kl. 3h
Zasadnicza Szkoła Zawodowa: Jarząbek Marlena kl. 1 l

Książka stycznia

Antoine de Saint- Exupery, Mały Książę
Książka, którą czytają wszystkie pokolenia i faktycznie jest to pozycja, do której sięga się w każdym wieku. I chyba człowiek im starszy, tym więcej odkrywa w książce prawd. Dlaczego więc poleciłabym ją dzieciom ze szkół podstawowych? Ponieważ już w tym wieku dziecko odnajdzie w książce pewne prawdy i mądrości życiowe. Czytając książkę w kolejnych etapach dorastania, odnajdzie zupełnnie coś innego lub na nowo odczyta to, co odnalazł wcześniej. Spostrzeże swą dojrzałość nie tylko czytelniczą, ale też moralną. Jako dziecko pamięta się podróż Małego Księcia po planetach i odkrywaniu przestrzeni. Później nasuwa się refleksja, że to książka też o samotności, cierpieniu, przyjaźni, miłości. Język przystosowany do wieku dziecięcego. Zdania proste, a wszelkie trudne słowa, np. "efemeryczne" w kontekście róży, jest wytłumaczone przystępnym językiem. Sposób przedstawiania fabuły prosty (ale nie prostacki!), bajkowy, naiwny, jak sposób postrzegania świata przez dzieci.

Wykaz książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Drodzy czytelnicy, przedstawiamy Wam pełny wykaz nowości książkowych zakupionych w ramach NPRCz i zapraszamy do odwiedzania biblioteki szkolnej.
Renata Chomiuk

Zobacz listę książek

Podziękowanie

Dziękujemy

wszystkim uczniom, którzy przyczynili się do uzupełnienia naszego księgozbioru o nowe pozycje książkowe! Zapraszamy, książki czekają na Was, kochani czytelnicy!

Back to Top