Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017

 

 

Galeria

 

V Ogólnopolska Internetowa Akcja Liczenia Populacji Ślimaka Winniczka

wnniczek.jpgDrogi uczniu, jeżeli chcesz mimo wakacji pogłębić swoją wiedzę, nabyć umiejętności posługiwania się ciekawymi metodami badawczymi służącymi ochronie przyrody krajowych mięczaków włącz się do udziału w akcji.
Nauczyciele biologii ZSNr1 zapraszają w imieniu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu do udziału w V Ogólnopolskiej Akcji Liczenia Ślimaka Winniczka! (www.helix.amu.edu.pl).

Ślimak winniczek to jedyny dziko żyjący u nas gatunek mięczaka pozyskiwany komercyjnie i zgodnie z ustawą o ochronie przyrody powinien być regularnie monitorowany. Zakład Zoologii Ogólnej na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prowadzi badania nad tym ślimakiem od ponad 70 lat a od kilku lat monitoruje go w skali ogólnopolskiej,
W bieżącym roku trwa kolejna edycja w terminie 30 kwietnia – 30 września 2017 r. Dostarczane przez wszystkich miłośników przyrody informacje wykorzystywane są w badaniach naukowych. Pozwalają one lokalizować lokalne populacje tego ślimaka w różnych regionach naszego kraju, a także w wielu przypadkach dostarczają cennych informacji o strukturze wiekowej, wielkościowej i wagowej tych populacji.
Uruchomiona jest strona internetowa Akcji (www.helix.amu.edu.pl), zawierającą aplikację, za pomocą której każdy może przesyłać wyniki obserwacji, kontaktować się organizatorami i uzyskiwać informacje dotyczące krajowych mięczaków.

Dla wszystkich zainteresowanych uruchamiamy w ramach projektu prowadzonego wspólnie z Fundacją UAM (www.fuam.pl) bezpłatny kurs e-learningowy, na którym będziecie mogli się Państwo dowiedzieć więcej o badaniach nad ślimakiem winniczkiem.

Uruchomiono także aplikację pozwalającą zwizualizować nadsyłane przez Państwa informacje i tym samym będziecie mogli Państwo na bieżąco śledzić, jak zbierane przez Was informacje zamieniają się w dane o charakterze naukowym.

Koordynator Akcji
Prof. dr hab. Jerzy Błoszyk

Przydatne linki:
Strona projektu: www.helix.amu.edu.pl
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: www.amu.edu.pl
Fundacja UAM: www.fuam.pl
Wydział Biologii UAM: www.biologia.amu.edu.pl

Konkurs plastyczny "Świat oczami młodych" – etap szkolny rozstrzygnięty

Konkurs „Świat oczami młodych” był okazją do samodzielnego zaprojektowania znaczków. Projekty oraz nazwiska laureatów ogólnopolskich znajdą się na znaczkach okolicznościowych, które zostaną wprowadzone do obiegu w październiku 2017 roku. Celem konkursu było stworzenie projektów znaczków pocztowych, które przedstawią szeroko rozumiane hasło przewodnie „Czas na zdrowie”. Znaczki, oprócz wartości użytkowej oraz kolekcjonerskiej, mają stanowić element prozdrowotnej edukacji.
Etap szkolny został rozstrzygnięty 14 czerwca 2017 r.
Wyróżniono trzy prace, które zostały zeskanowane i przesłane do organizatora konkursu. Projekty będą ocenione przez Zespół Sędziowski, a także wezmą udział w głosowaniu internautów.
Autorzy wybranych prac:
Natalia Świstek kl. III h
Weronika Waszczuk kl. II h
Alicja Salach kl. I a

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za propagowanie zdrowego stylu życia w społeczności szkolnej, a laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu.

ULOTKA „BEZPIECZNE WAKACJE"

Bądź bezpieczny w czasie wakacji!!!

Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy i stresów nadchodzi tak wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas – WAKACJE. Będzie to czas zabawy i nowych przeżyć. Korzystając z czasu wolnego nie zapominajcie jednak o Waszym bezpieczeństwie. Każdy z Was musi zwracać uwagę na różne zagrożenia podczas wakacyjnego wypoczynku, aby po jego zakończeniu pozostały tylko dobre wspomnienia.

Poniżej możecie zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Są to zalecenia Rzecznika Praw Dziecka i służb porządkowych policji dla Was, abyście umieli poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
1. Wakacje w górach
• Aby bezpiecznie chodzić po górach trzeba mieć kondycję, a także dużą wiedzę na temat tego, jak robić to bezpiecznie, nie oznacza to wcale, że taki sposób spędzania wolnego czasu ograniczony jest do niewielkiej i wąskiej grupki osób.
• Wybierając się w podróż po górskich szlakach należy zaopatrzyć się w dobre buty i ubranie.
• Co ważne pogoda w górach może zmienić się niezwykle szybko, silny wiatr halny może utrudnić poruszanie się, a także doprowadzić do szybkiego wyziębienia organizmu, z kolei słońce to ryzyko odwodnienia oraz poparzeń słonecznych.
• Ruszając ze schroniska dla własnego bezpieczeństwa warto powiedzieć dokąd idziemy i jakimi szlakami, zapamiętaj numer alarmowy GOPR.
• Wyruszaj w góry rankiem, gdyż pogoda najczęściej psuje się po południu.
• Miej ze sobą na wszelki wypadek latarkę, plandekę przeciwdeszczową oraz ciepłe ubrania, nawet jeśli jest lato.
• Przede wszystkim, jeżeli nie czujesz się na siłach iść jakimś szlakiem, nie idź albo wyrusz w grupie z bardziej doświadczonymi wspinaczami.

2. Wakacje nad morzem, jeziorem, rzeką
Zasady bezpiecznej kąpieli
• Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.
• Nie wchodź do wody tam, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Zanim wejdziesz do niestrzeżonych zbiorników należy sprawdzić głębokość i strukturę dna.
• Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
• Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
• Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
• Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, niebezpiecznego dla naszego organizmu.
• Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
• Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.
• Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. To niebezpieczne!
• Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Ktoś może potrzebować Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby.
• Nie pływaj bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
• Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny.
• Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
• Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek.
• Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

Czytaj więcej...

Bezpieczne wakacje!!!

bezpieczne-wakacje.gifDnia 14.06.2017r w Zespole szkół odbyła się prelekcja dla uczniów przeprowadzona przez Pana Dariusza Tomczuka z Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim dotycząca "Bezpieczeństwa podczas wakacji". Przedstawiciel Komendy poinformował młodzież o zagrożeniach i konsekwencjach niewłaściwych zachowań podczas wakacji tzn. nadużywaniu alkoholu, substancji psychoaktywnych, a co za tym idzie niezdawania sobie sprawy z zagrożeń i podejmowanie ryzykownych zachowań.

Galeria

MŁODZIEŻOWE ZAWODY STRZELECKIE O PUCHAR STAROSTY SOKOŁOWSKIEGO I BURMISTRZA MIASTA SOKOŁÓW PODLASKI EDYCJA 2017

Klub Strzelectwa Sportowego „Sokół” w Sokołowie Podl. wspólnie z Zespołem Szkół Nr 1 im. K.K. Baczyńskiego w Sokołowie Podl. zorganizował Młodzieżowe Zawody Strzeleckie o Puchar Starosty Sokołowskiego i Burmistrza Miasta Sokołów Podlaski. Zawody odbyły się 14 czerwca 2017r w strzelnicy pneumatycznej Klubu „SOKÓŁ” na ul. Lipowej, która w ostatnim okresie przeszła gruntowny remont.
W konkurencji karabin pneumatyczny rywalizowało 48 zawodników z gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Nagrody rzeczowe, puchary i dyplomy ufundowali: Starosta Sokołowski ( szkoły ponadgimnazjalne) oraz Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski ( szkoły gimnazjum). Trofea dla najlepszych zawodników wręczali:
-w imieniu Starosty Sokołowskiego – Sekretarz Powiatu Pani Iwona Sokołowska oraz Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podl. Pani Małgorzata Baranowska
-w imieniu Burmistrza Miasta – Zastępca Burmistrza Sokołowa Podlaskiego Pan Krzysztof Dąbrowski.
Warto dodać, że Starosta Sokołowski Pan Leszek Iwaniuk oraz Burmistrz Miasta Pan Bogdan Karakula są członkami klubu „SOKÓŁ” i często biorą czynny udział w zawodach strzeleckich.
W zawodach strzeleckich rywalizowała młodzież z miasta i powiatu sokołowskiego oraz klas mundurowych ZDZ w Radomiu. O wysokim poziomie startujących zawodników może świadczyć fakt, że 30 uczniów zdobyło srebrne odznaki strzeleckie i 13 brązowe.
W ramach propagowania strzelectwa sportowego Klub „SOKÓŁ” pod opieką instruktora strzelectwa sportowego Pana Piotra Adamczuka oraz Pana Artura Pawluka zorganizował uczestnikom zawodów szkolenie strzeleckie z broni palnej długiej na dystansie 25 m.
Zawody odbywają się cyklicznie od wielu lat dzięki determinacji opiekunów młodzieży sokołowskich szkół: Mieczysławowi Bogajowi, Justynie Bujalskiej, Kazimierzowi Zdzichowskiemu, Andrzejowi Sulikowskiemu, Markowi Szybce oraz opiekunowi strzelnicy Józefowi Osipiakowi. Obecny Prezes Klubu „SOKÓŁ” Pan Piotr Adamczuk jest gorącym zwolennikiem rozwijania sportu strzeleckiego wśród młodzieży sokołowskich szkół.
Zarząd Klubu „SOKÓŁ” przy wsparciu władz miasta i powiatu pragnie rozwijać strzelectwo sportowe wśród młodzieży. W tym celu wykonany został remont generalny strzelnicy do konkurencji pistolet i karabin pneumatyczny. Planowany jest zakup nowych pistoletów i karabinków pneumatycznych. Do klubu w ostatnich dwóch latach wstąpiło 72 uczniów uzyskując uprawnienia strzeleckie ( licencję oraz patent strzelecki ). Przeważającą część stanowią uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim, który od 3 lat systematycznie współpracuje z Klubem „SOKÓŁ”. Serdecznie zapraszamy uczniów innych szkół oraz ich dyrektorów do współpracy.

WYNIKI ZAWODÓW:
Szkoły gimnazjalne:
Drużynowo:

1. PG 1-1 drużyna
2. SG-1
3. PG 1 - 2 drużyna
4. SG – 2

Chłopcy gimnazjum:

1. Bartosz Kaliszuk PG1
2. Marcin Lipiński SG
3. Aleksander Kuc SG
4. Mikołaj Rydzewski SG
5. Michał Kiełczykowski PG1

Dziewczyny gimnazjum:

1. Kinga Kalicka PG1
2. Paulina Leoniec PG1
3. Karolina Walkiewicz Radom

Szkoły ponadgimnazjalne:

Drużynowo:

1. Radom
2. Radom - 2
3. ZSNR1 - 1
4. SLO - 1
5. ILO - 1
6. ZSNR - 2 i ILO - 2
7. ZSCKR - 1
8. ZSCKR – 2

Chłopcy:

1. Dominik Galiński Radom – 2
2. Dominik Markowski Radom – 2
3. Grzegorz Frączek Radom – 2
4. Filip Kwiek ZSNR1-pk
5. Adam Adamczuk ZSNR1 – 1

Dziewczyny:

1. Paulina Stanios Radom – 1
2. Julia Dobrasiewicz Radom – 1
3. Małgorzata Teodorczuk ZSCKR – 1
4. Amanda Mielańczuk ILO
5. Paulina Grys ILO

Zawody prowadzili sędziowie strzelectwa sportowego: sędzia główny zawodów Adam Elbich, sędzia stanowiskowy Józef Osipiak , sędzia tarczowy Piotr Gołocki, sędzia biura obliczeń Mieczysław Bogaj.

Back to Top